Testosteron Seviyesini Artıran İlaçları

Testosteron, erkeğe özgü davranışları yöneten hormondur. Eksikliğinde testosteron seviyesini artıran takviye ilaçlar doktor tavsiyesinde kullanılabilir.

Testosteron değerleri

Testosteron seviyesi nasıl olmalı?

Testosteron, erkeğe özgü davranışları yöneten hormondur. Erkeklerde yüksek miktarda bulunmakla birlikte kadınlarda da az miktarda bu hormondan bulunur. Birçok nedenden dolayı testosteron eksikliği oluşabilir. Bunların başında günümüzün en büyük sorunlarından biri olarak gösterilen stres gelmektedir. Günlük işlerin yarattığı stres sorunu başta olmak üzere birçok nedenlerden dolayı hormon düşüklüğü yaşayan bireyler testosteron artırıcı ilaçlar kullanarak bu sorundan kurtulabilmektedirler.

Testosteron en bilindik görevi cinsel isteği düzenlemesidir. Ayrıca kas gelişiminde de önemli rol oynar ve erkek bireylere erkeksi özellikleri kazandırır. Kas ve kemik yoğunluğunda da görev alırken alyuvarların üretiminde de etkisi bulunmaktadır. Ayrıca testosteron hormonunun kilo alma ile yakından bir bağlantısı da bulunmaktadır. Hormonun miktarı arttıkça vücuttaki enerji miktarı da artar.

Böylelikle oluşan enerji yağ yakımında görev alır. Yaklaşık 30’lu yaşlardan sonra erkeklerde bu hormonun miktarı azalmaya başlar ve dolayısıyla alınan kiloların geri verilmesi de çok daha zor bir hale gelir.

Testosteron Eksikliğinde Ne olur?

Testosteron eksikliğinde öncelikle fiziksel olarak bazı değişikliklere uğrayabilirsiniz. Cinsel istekte azalma ve saç sakalda azalma en belirgin değişikliklerdendir. Vücuttaki enerji seviyesi azaldığından dolayı göbek civarında kolay yağlanma görülür ve kas dokusu zayıflar. Boy kısalması ve kemik incelmesi de ileri derece belirtilerdendir.

Diğer ciddi sorunlardan biri ise damarlara gitmesi gereken bir maddenin salgılanamamasından dolayı erkeklerde sertleşme probleminin ortaya çıkmasıdır.

En ciddi sorunlar ise testosteron hormonunun bebeğe anne karnındayken yeteri kadar iletilememesi ve ya çocukluk ve ergenlik döneminde bünyede gerekli hormon artışının gerçekleşmemesi durumunda ortaya çıkar. Bu durumlarda cinsel organlar yeteri kadar gelişmez, meni üretimi kısıtlı olur, ses tellerinde yeteri kadar kalınlaşma gerçekleşmez. Ayrıca memelerde büyüme de gözlenebilir. Bu gibi durumlarda testosteron seviyesini artıran ilaçlar doktor tavsiyesiyle kullanılabilir.

Testosteron Artırıcı İlaçlar Nelerdir?

Testosteron sorunu yaşayan bireylere yönelik ilaç tedavisinde birçok metod kullanılmaktadır. Bunların arasında hapların ağız yoluyla alınması, ağız iç bölgesine ve ya ciltteki belirli noktalara yerleştirilen bantlar, iğne yoluyla hormonun bünyeye nüfusu, cilt alt tabakasına yerleştirilen implantlar gibi yöntemler bulunmaktadır.

Vücudunuzdaki testosteron hormonu yeterli seviyedeyse ve özel olarak kas geliştirmek gibi farklı amaçlar için ilaç kullanıp bu seviyeyi artırmak istenmeyen bazı durumları ortaya çıkarabilir. Bu nedenle mutlaka hormon seviyenizi ölçen bir test yapmanız gerektiğini unutmayın.

Hormon eksikliği durumunda doktorunuza danıştıktan sonra kullanabileceğiniz bir takım testosteron artıran ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçlar aynı zamanda kas gelişimini de güçlendirmektedir. Sizler için piyasada bulunan bazı testosteron artırıcı ilaç isimlerini listeledik.

  • Cellucor COR Performans ZMA
  • Universal Nutrition Animal testi
  • Testofuel
  • Başbakan erkek testi Booster
  • Muscle Tech TEST HD
  • PharmaFreak Testi FREAK
  • BPI Spor A-HD Elite
  • Betancourt Beslenme Bullnox Androrush

Ayrıca testosteron artıran bitkisel ilaçlar dışında doğal yollarla da testosteron hormonu seviyesini dengede tutabilirsiniz. Bunların başında düzenli ve yeterli uykuyla birlikte kilo durumunuz gelmektedir.

Uyku Durumu

Bilindiği üzere uyku ile vücut sağlığı arasında büyük bir bağlantı bulunmaktadır. Sağlık için yeterli süre uyunması gerektiği gerçeği herkes tarafından bilinsede ne yazık ki uykuya yeteri kadar önem verilmemektedir.

Bilim adamlarının yaptığı araştırmalar sonucunda uyku saatini azaltıp 5 saatte tutan kişilerde testosteron hormonunun vücutta %15 seviyesine kadar düştüğü görülmüştür. Bu nedenle uyku faktörü testosteronu düşürmemek için uygulanması gereken tedbirler listesinde ilk sıralarda gelmektedir. Ayrıca yeterli ve düzenli uyku kas kaybını da dolaylı olarak önler, yapacağınız diyetle birlikte kilo vermenizi kolaylaştırır.

Kilo Durumu

Yapılan araştırmalar göstermektedir ki bir kişide bulunan testosteron seviyesi o kişinin kilosuyla da bir ilişki içindedir. Kilo arttıkça hormonun seviyesi düşecektir. Olabildiğince karbonhidrat değeri yüksek olan ekmek, şeker, pasta gibi yiyeceklerden uzuk durun.

Bu durum hem ideal kilonuza inmeniz için bir fırsat olacaktır hem de testosteron seviyenizi yukarı doğru çekmede uygulayabileceğiniz en doğal çözümlerden biri olacaktır.