Hangi Yiyecekler Östrojen İçerir ve Östrojenin Faydaları Nelerdir?

Östrojen içeren yiyecekler ve faydaları hakkında detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz. Hangi besinler östrojen içerir hangileri doğaldır. Aradığınız her şey..

Östrojen İçeren Yiyecekler Nelerdir?

Östrojen hormonu sadece kadınlarda değil erkeklerde de bulunan bir hormondur.  Fakat kadınlardaki östrojen hormonu miktarı erkeklerde olduğundan çok daha fazladır. Erkeklere oranla çok farklı vücut şekillerine sahip olan kadınların vücut gelişiminin çoğunda östrojen hormonunun doğrudan etkisi vardır. Kadınlardaki göğüs gelişiminde, leğen ve kalça kemiklerinin şekillenmesinde, vücuttaki yağ miktarının dağıtımında görev alınmasıyla bilinen östrojen hormonu aynı zamanda kadınların kıllanma oranını oldukça düşürmektedir.

Östrojen hormonunun normal seviyelerin altına düşmesi durumunda kadınlarda çeşitli problemler gözlenmeye başlar. Özellikle menopoza erken yakalanan kadınlarda ciddi cinsel isteksizlik, şişmanlama ve bununla birlikte psikolojik sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu hormonun eksikliği aynı zamanda göğüslerin ve göğüs uçlarının küçülmesine, vücutta sarkmalara, saç dökülmelerine ve hatta kadınlar için çok büyük bir problem olan vajinal kuruluğa da sebep olur.

Bu sebepledir ki kadınların menopoz dönemini geciktirmesi için ilaç tedavisi sonucunda elde edilen sentetik östrojenler kullanması ya da doğal östrojen hormonları içeren besinleri tüketerek bu eksikliklerini tamamlamaları gerekmektedir.

Östrojen içeren Besinler ve  Faydalı Sebzeler

Faydaları saymakla bitmeyen sebze ve meyvelerle vücudunuzdaki östrojen miktarının artıran, östrojen miktarını dengede tutmanızı sağlayan birçok gıda bulunmaktadır. Unutmayınız ki bunların hepsi  doğal östrojen kaynakları içerisinde olup hiç bir yan etkisi yoktur.

Not: Aşağıdaki listeyi östrojen miktarınız normalden yüksekse “kaçınmanız gereken yiyecekler” olarak düşünerek aşırı östrojen alımından kaçınabilirsiniz.

Östrojen Dostu Kuru Meyveler ve Gıdalar

Kayısı, hurma, kuru erik gibi kurutulmuş meyveler östrojen seviyenizi büyük oranda dengeler.  Bu kuru gıdalar sadece östrojen seviyenizi dengelemeye yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda sizi uzun süre tok tutabilecek lezzetli ve faydalı gıdalardır.

Bu gıdalar içerisinde fitöstrojenler barındırır. Fitöstrojenler tıpkı vücudunuzda doğal olarak üretilmiş östrojenler gibidirler. Bu gıdalardan elde edeceğiniz östrojen hormonları, vücudunuzdaki diğer östrojen hormonlarını taklit eder.  Böylece onları ürettiğiniz vücudunuzdaki östrojen hormonlarının tüm görevlerinde kullanabilirsiniz.

Kuru gıdalar tüketirken unutmamalısınız ki kurutma işlemi meyvenin ya da gıdanın her açıdan kurutulması demektir.  Yani bu meyveleri tükettiğinizde daha fazla vitamin ve besin almış olacaksınız. Fakat unutmamalısınız ki bu vitaminlerle birlikte daha fazla şeker de almış olacaksınız. Kurutulmuş gıdaları tazelik açısından özellikle bahar aylarında tüketmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca unutmayınız ki östrojen açısından en kıymetli kuru gıdalar, kayısı, kuru erik ve humadır.

Keten Tohumu

Keten tohumu vücuda dışarıdan doğal östrojen hormonu alma konusunda oldukça başarılı bir gıdadır. Keten tohumunu dilerseniz hiçbir işlem yapmadan doğrudan da tüketebilirsiniz. Hiçbir işlem yapmadan tüketmek hoşunuza gitmiyorsa onu çeşitli yemekler harmanlayarak damak zevkinize uyarlaya da bilirsiniz.  Kısacası nasıl tüketeceğiniz tamamen size kalmış.  Fakat şunu unutmamalısınız ki keten tohumunu sadece östrojen eksikliğiniz varsa kullanmalısınız. Aksi halde fazla östrojenin yan etkilerinden dolayı sağlığınız zarar görebilir.

Susam Taneleri

Susam taneleri de fitöstrojenler içerir. Alternatif olarak susam yerine susam yağını da tercih edebilirsiniz.  Sonuç olarak hem susam taneleri hem de susam yağı fitöstrojen üretiminde gerekli olan lignan maddesini içermektedir.  Ayrıca lifli yapısından dolayı mineral bakımından oldukça zengin bir gıdadır.

Nohut

Geleneksel damak tatlarımızdan olan nohut doğrudan östrojen içermez fakat içerik bakımından östrojenin görevini üstlenebilen zengin karışımlara sahiptir.

Fasuyle:  Kolesterolü düşürmesiyle ünlü fasulye fitöstrojen bakımından oldukça zengin bir besindir.

Östrojen içeren diğer besinler:  Bezelye, soya fasulyesi ve sütü ,  yonca lahanası