Testosteron Iğnesinin Ne Gibi Faydaları Vardır ve Fiyatları Nelerdir

Testosteron kadınlarda çok az bulunan fakat erkeklerdeki en etkin cinsiyet hormonudur ve erkeklerin tipik özelliklerinin oluşmasına yardımcı olur.

Testosteron Sorunları İçin Kullanılan İğnelerin Fiyatları

Bu hormonun eksikliğinin ve fazlalığının bir kısım sorunlara yol açması nedeni ile bir tedavi yöntemi olarak testosteron hormonu iğnesi tercih edilebilir.

Testosteron fazlalığı kadınlarda ve erkeklerde görülebilen bir rahatsızlıktır ve öncelikle cerrahi tedavi almak gerekir. Daha sonrasında hormon tedavisi uygulanır. İğne, genellikle hormon düşüklüğü için kullanılır.

Testosteron düşüklüğünde kullanılan en sık yöntemler arasında enjeksiyon yöntemi yer alır. Bu tedavi şekli ile testosteron enjekte edilir ve iğne ile uygulanır. İğneler ise ya 2-3 haftalık periyotlarda ya da 3-6 aylık periyotlarda uygulanır.

  • Nebido 250 mg/ml 4 ml 1 Ampül: KDV dahil satış fiyatı 269.36 TL. Bu testosteron iğnesi erkeklik hormonunun yetersiz olduğu durumlarda takviye amacı ile kullanılır. Orijinal ilaç sınıfında yer alan Nebido’nun, olası yan etkileri de mevcuttur.
  • Sustanon 250 mg 1 Ampül: KDV dahil satış fiyatı 11.71 TL dir. Testosteron eksikliğinde kullanılan Sustanon aynı zamanda önikodizm diğer adı ile hadım edilme durumunda, kastrasyon yani testislerin ameliyat ile alınması sonrasında, libido azalmasında, erkeklerde androjen yetmezliğine bağlı olan osteoporoz tedavisinde, spermatogenez bozukluğuna bağlı olan infertilite tedavisinde ve erkeklerdeki zihinsel ve fiziksel aktivitelerin gerilemesinde kullanılabilir. Orijinal ilaç sınıfında yer alır.
  • Testosterone Propionate 200 mg/ 2 ml: Fiyatı 24.35 TL\’dir. Testosteron etkisini arttırmada oldukça etkili bir enjeksiyon olmasının yanı sıra vücuttaki kas hücrelerini korur. Daha hızlı yağ yakımı, kas oluşumu ve vücut geliştirme için de tercih edilir. Olası yan etkileri mevcuttur.

Prostat kanseri olan hastalar ya da prostat kanseri riski olan hastalar kesinlikle testosteron yükseltmek için enjeksiyon kullanmamalıdır. Aynı işlevi gören destek jel ya da oral yol ile tedavi edilebilir. Yukarıda adı geçen enjeksiyon yolları doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Testosteron İğnelerinin Vücut Geliştirmeye Etkisi Nedir?

Testosteron kas yapımı ve güçlendirilmesinde görev alan bir hormondur. Doğal olarak eksikliğinin görüldüğü durumlarda kas gelişimini engelleyerek, kuvvette azalma hissedilecektir. Testosteron arttırıcı iğneler vücut geliştimeye de yardımcı olacaktır. Özellikle Testosterone Propionate bu konuda en etkili iğne denilebilir. Bahsi geçen testosteron iğnesi body ile ilgilenen pek çok kişi tarafından tercih edilen ve doping maddesi olarak görülen bir üründür. Kısa süreli bir etkiye sahip olması sebebi ile kas hücrelerinin kısa sürede daha çok gelişmesini sağlar.

Testosteron İğnelerinin Neden Olduğu Zararlar

Dikkatsiz iğne kullanımı prostat kanserine, kalp ve damar hastalıklarına, karaciğerde gelişen tümör kitlelerine neden olabilmektedir. Testosteron hormonunun özellikle prostat ile doğrudan etkili olması prostat bezinin büyümesine ya da prostat kanserinin başlamasına neden olabilir. Herhangi bir aile bireyinde prostat kanseri olan hastalara iğne verilmez. Aynı zamanda karaciğer yetmezliği ile böbrek yetmezliği olan hastalara, yüksek kolesterolü bulunanlara ve çok nadir olmasına rağmen meme kanseri olan erkeklere iğne ve diğer hormon tedavilerini uygulamak sakıncalıdır.

Vücuda yüksek dozda tedavi ile testosteron girmesi durumunda hem sperm hem de testosteron üretimi durabilir. Testosteron iğnesi zararları arasında kısırlık sorunu da yer alır. Bu tür sorunlar ile karşılaşmamak adına öncelikle doktora başvurmalı ve tavsiyeleri üzerine bir tedavi yolu izlenmelidir.