Endokrinoloji

Hormon bozuklukları belli başlı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar. Bunun sonucunda tedavi planlaması yapılması gerekir. Tedavi süresinde kontroller aksatılmamalıdır.

Hormon bozuklukları insanların yaşamlarında yer alan bir sorundur. Bu sorun tedavi edilmediği sürece oldukça sağlıksız bir yaşama adım atmaya olanak sağlar.

Hormon bozukluğu belli başlı hastalıklardan ve vücutta diğer hormonların seviyelerinde olan yükseklik ve düşüşlerden dolayı meydana gelir. Bu durumun tedavi edilmesi gerekir.

Tiroid hormunu bezi bozukları birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkar. Bu hastalığın neden kaynaklandığını bulmak adına detaylı testler yapılmalıdır. Tedavisi için gereklidir.

Annelik hormonu kadınlar için oldukça önemli olan hormonlardır. Hipofiz salgı bezinde üretilerek gebelik dönemlerinde, süt salgılama dönemlerinde, adet dönemlerinde cinsel aktivitelerde üretilir.

Hormon bozukluğu, vücutta bulunan ve her birinin ayrı ayrı görevi olan hormonların düzensiz salgılanması sonucu ortaya çıkan bir durumdur ve tedavisi de mümkündür.Bu hormonlar kadınlara özgü hormonlar olabileceği gibi, troit hormonları da olabilmektedir.

Kadınlarda başta olmak üzere sıklıkla görülen saç dökülmesi sorununun, hormon bozukluğu ile ilgisini içeren yazımızda, farklı hormon türlerini de ele alarak, saç dökülmesi sorunlarını inceleyeceğiz.

Tiroid bozuklukları çok farklı şekillerde görülüyor olsa da en sık hipertiroidizm ve hipotiroidizm olarak ortaya çıkıyor olması nedeniyle teşhis ve tedavileri hakkında detaylar

Hormon bozukluğu yaşayan kişilerde belli başlı hormonların az salgılanmasından kaynaklı olarak sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bunlar kendi belli edecek düzeyde sorun yaratır.

Erkekler 40 yaşını geçtikçe, fiziksel, cinsel ve bilimsel işlevlerini engelleyen hormonal değişiklikler yaşayabilirler. Bu süreç, 50 yaşından sonra hızlanmaya başlar ve belirgin belirtiler görülebilir.

Hormon bozukluğu yaşayan kişilerin ilk olarak hastanenin dâhiliye bölümüne gitmesi gerekir. Burada yapılacak olan muayeneden sonra gerekli olan yönlendirmeler yapılır.

Sık karşılaşılan hormon bozuklarının her biri için ayrı olarak bitkisel tedavi yöntemleri hakkında detaylar

Çocuklarda meydana gelen hormon bozuklukları sonucunda mutlaka tedavi sürecine başlanması gerekir. Tedaviler konusunda uzmanın her söylediği yapılmalı ve ilaçlar düzenli kullanılmalıdır.