Testosteron Seviyesini Arttırmak için 13 Doğal Yol

Bu başlık altında doktor tavsiyesinin yanı sıra evde de doğal yollarla testosteron seviyesinin hangi yollarla artırılabilineceğini listeledik. 13 Doğal Yol!

Testosteron Hormonu Doğal Yollardan Nasıl Arttırılır

Testosteron hormonunda ciddi düşüklük görülen kişilerin öncelik olarak bir doktora danışması ve doktorun yapacağı test sonucunda çıkan değerlere göre bir tedavi yöntemi belirlenmesi tavsiye edilmektedir. Test sonuçlarına göre tedavinin doğal yollardan mı yoksa testosteron ilaçları veya testosteron hapı gibi yöntemler kullanılarak mı yapılacağına karar verilir.

Testosteron hormonunu herhangi bir ilaç takviyesi almadan ev şartlarında doğal yollardan arttırmak da mümkündür. Aslında ne kadar sağlıklı yaşadığımız hormon seviyemizi etkileyen ana faktörlerdendir. Hareketsiz bir yaşam yerine günlük aktivitelerimizi arttırmak ve kaliteli besinler tüketmeye başlamak hormon salınımını istenen seviyeye çekmenin en önemli doğal yollarındandır.

Bu başlık altında doktor tavsiyesinin yanı sıra evde de doğal yollarla testosteron seviyesini hangi yollarla artırılabilineceğini listeledik.

Testosteron Seviyesini Arttırmak İçin 13 Doğal Yol

1. Kilo vermek

Vücudunuzdaki yağ miktarıyla testosteron seviyeniz arasında bir ilişki bulunmaktadır. Yağ miktarınız ne kadar az ise testosteron miktarınız o oranda yükselecektir. Bu durumun nedeni yağ dokularında kadınlarda yüksek olarak bulunan östrojen hormonunun bulunmasıdır. Yağ miktarı arttıkça östrojen artacak ve kadınsı meme tipi oluşumu gözlenmeye başlayacaktır. Bu nedenle kilo vererek östrojen hormonunu azaltıp testosteronu dolaylı olarak artırabiliriz. Ayrıca kilo vermek her bakımdan sağlıklı bir vücuda kavuşmanıza da yardımcı olacaktır.

Eğer kilo vermek için diyet uygulayacaksanız, bu diyette mutlaka karbonhidrat miktarını az tutmanız gerekecektir. Çünkü yüksek karbonhidrat miktarı insülin direnci seviyenizi artırır. Bu da vücutta depo edilen yağların miktarının artmasına sebep olur.

Ayrıca testosteron seviyesini doğal yollardan artırmak isteyenlere früktoz alınımını azaltmaları tavsiye edilmektedir. Günlük tüketim en fazla 25 gram olmalıdır.

2. Düzenli uyku

Yeterli ve düzenli uyku insan sağlığında büyük bir öneme sahiptir. Yeterli seviyede uykusunu alamayan insanlarda gün içerisinde konsantrasyon kaybı gibi birçok problem gözlenmektedir. Bu problemlerden bir tanesi de testosteron hormon seviyesindeki düşüştür. Yapılmış çalışmalara göre günlük uyku saatini 5’e düşüren erkek bireylerin testosteron hormonu seviyelerinde de ortalama %10’luk bir düşüş olduğu gözlemlenmiştir. Bu düşüşü pozitif olarak vücutlarına yansıtmak isteyenler mutlaka uyku saatlerine dikkat etmelilerdir.

Uykusuz kalma durumu yada gereğinden fazla uyuma durumu kilo almanızı artıran parametrelerden biridir.

3. Yağ tüketiminde sağlıklı olanları tercih edin

Yağlar hakkında birçok kişi hatalı düşünceye sahiptir. Birçoğumuz yağların çok zararlı ve tüketilmemesi gerektiğini düşünürüz. Ancak düşünüldüğünün aksine yapılan araştırmalar gösteriyor ki yağ tüketimimiz %40 seviyesinden aşağı indiğinde testosteronda da azalma gözükmeye başlamaktadır. Burada ki önemli nokta yağ tüketimi tercihinde mutlaka sağlıklı yağlar tercih edilmelidir.

  • Vücudumuza günlük olarak aldığımız kalorinin 3’te 1’i tereyağı, zeytinyağı, kuruyemiş, kırmızı et gibi sağlıklı yağ kaynaklarından gelmeli.

4. Ağırlık çalışmak ve vücut geliştirme

Ağırlık çalışmanın ve düzenli olarak spor yapmanın vücuda birçok faydası bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de testosteron seviyesini artırmasıdır. Bir program dâhilinde düzenli ağırlık çalışması ve ya vücudun geliştirmesi sizin için yararlı olacaktır.

5. Sıkı antrenmanlar yapın

Bir önceki maddeyle bağlantılı olarak yapacağınız çalışmaların seviyesini artırmak testosteron seviyesi artımını fazlasıyla etkileyecektir. En efektif çalışma şekli ise 30 saniye gibi çok kısa bir süre aralığında vücudunuzun verebileceği tüm enerjiyi kullanıp ağır antrenman ve ardından 1-2 dakikalık orta düzeyde antrenman yapılmasıdır.

6. Stresten kaçının

Günlük hayatın getirdiği koşuşturma stres seviyesini artırır. Bu durum kortizol hormonunu artırırken testosteronu düşürür.

7. Alkol tüketmeyin

Alkol, testosteron hormonunu arttırıcı etki göstermez. Hormon seviyesini yüksekte tutmak isteyenler kesinlikle alkolden kaçınmalıdır. Alkol, testosteron direk olarak östrojen hormonuna çevirir. Bu bakımdan özellikle bira östrojen hormonunu artırıcı özellik gösterir.

8. D Vitamini

D vitamini testosteron için hayati önem taşır. 1 yıl boyunca d vitamini tüketmek hormon seviyesini %20 artırabilir.

9. Çinko

Testosteron ile kesin bağı bulunmaktadır. Eksikliğinde testosteron seviyesi düşer. Ayrıca eksikliği kansere de neden olabilmektedir.

10. BCAA tüketimi

Günlük BCAA tüketimi hormonu fazlasıyla artırır. BCAA, yumurta, peynir ve diğer kaliteli protein içeren besinlerde bulunur.

11. Şekeri azaltın

Sağlıklı bir yaşam ve testosteron hormonunu arttırmak için şeker tüketimini azaltın. Eğer mümkünse şeker içeren gıdalardan tamamen uzak durun.

12. Yeşillik tüketimi

Ispanak, lahana ve tadı beğenilmese de karnabahar, brokoli tüketimi hormon salınımını arttırıcı etki gösterir.

13. Besin takviyeleri (Supplement)

Doktor tavsiyesiyle ve güvenilir yerlerden satın alınan besin takviyeleri hormon seviyenizi arttıran etki gösterir. Supplementlerin içeriğini vitaminler, amino asitler ve protein tozları gibi maddeler oluşturur. İlaç kategorisinde yer almazlar ve doping sayılmadığı için tüm sporculara da tavsiye edilmektedir.