Hipofiz Bezi

Oksitosin hormonu, bayanlara özgü bazı aktivitelerin kolaylaşmasını sağlamaktadır. Örneğin daha kolay bir hamilelik geçirmesini ve daha kolay doğum yapmasını sağlayabilmektedir.

TSH değerlerinde sorun olan kişilerin beslenme düzenini tamamen değiştirmesi gerekebilir. Bu kapsamda nasıl besleneceği konusunda uzman yardımı almalıdır.

Hamilelik dönemlerinde tsh değerlerinde meydana gelecek olan değişimler sürecin etkilenmesine sebep olur. Bundan dolayı sürecin kontrol altında geçirilmesi gerekmektedir.

TSH, hipofiz bezinden salgılanan tiroid uyarıcı bir hormondur. Fakat kişinin sağlık durumunun belirlenmesinde tiroid hormon düzeyi yeterli yorum yapmamıza yeterli olmaz. Bu nedenle ekileyen faktörleri ve oluşum nedenleri iyi analiz etmemiz gerekiyor.

Büyüme hormonu fazlalığı (akromegali), vücudun çok fazla büyüme hormonu ürettiği, zamanla vücut dokularının fazla büyümesine neden olan fakat nadir görülen bir hastalıktır.

Adrenokortikotropik hormon böbrek üstünde bulunan bezleri kortizol üretimi yapması adına uyarmaktadır. Kişilerde anormal düzeyde kortizol düşüklüğü ya da fazlalığı bulunuyorsa testi yapılır.

TSH, Tiroid Uyarıcı Hormon olup hipofiz bezinden salgılanmaktadır. Solunum hızı, vücut ısısı, metabolizma gibi fonksiyonların düzenlenmesi için önemli bir hormondur. Bebeklerde neonatal hipotiroidi denilen tiroid hormonu yetersizliğinden kaynaklı TSH yüksekliği ile görülen bir hastalık vardır. Halk arasında hipotiroidi olarak da denilmektedir.

TSH (Tiroid Stimülan Hormon), beyinde bulunan hipofiz bezinin ön kısmından salgılanan bir hormon olup, salgılanması ise hipotalamus tarafından kontrol edilmektedir. Hamilelik döneminde tiroid hormonunun üretiminin artması bebeğin de ihtiyaçlarından dolayı kaynaklanabilir

Tsh testi kanda bulunan tiroid uyarıcı hormonun değerlerini ölçer. Bu test tsh hormonu testi ya da tsh tiroid stimülan testi olarak da bilinir. Hormonlar hakkında gerekli olan bilgileri vermektedir.

TSH normal aralıkları ve TSH normal değerleri hakkında uzun yıllardır yapılan araştırmalar sonucunda, 2002 yılından önce ve sonrasında TSH değerleri değişim göstermiştir.

Bebeklerde TSH değeri, bebeğin doğduğu günden sonraki süreçlerde, belirli bir limit aralığında olmaktadır. Ayrıca, TSH değeri normal seviyelerde yer alırken, farklı değerlere göre bir takım hastalıklar ortaya çıkabilir.

Tsh hormonun düşüklüğü ile birlikte gebelik döneminde kilo alma, sürekli uyuma sorunu, yorgunluk, saçlarda dökülme, deride kuruma, halsizlik ve unutkanlık gibi sorunlar meydana gelmektedir.

TSH düşüklüğünün tanımının yapıldığı yazımızda, TSH düşüklüğünün nedenlerini, belirtilerini ve yapılması gereken tedavi yöntemlerini öğrenebilirsiniz.