Progesteron

Progesteron hormonunu hem doktor tavsiyesi ile verilen ilaçlar ile hem de doğal yollardan arttırmak mümkündür. Doğada bulunan bazı yiyecekler içerdikleri bazı mineral ve vitaminler ile progesteron üretimine etki etmektedirler.

Hamileliğin tüm dönemlerinde hamilelik öncesine göre hassaslaşan kadınların bu dönemde olması gereken progesteron değerleri hakkında detaylar

Progesteron hormonu kadın vücudunda erkeklere oranla daha fazla salgılanan ve adet kanaları ve gebelik oluşumunda önemli etkiye sahip olan bir cinsiyet hormonudur.

Progesteron hormonu normal değerleri erkek ve kadınlarda farklılık göstermektedir. Ayrıca erkeklere oranla hormon salınımı daha fazla olan kadınların içinde bulundukları döneme göre de değer aralıkları farklılık gösterebilmektedir.

Yüksek progesteron seviyeleri normal üreme işlevini engellemez, ancak menstruasyon döngüsünün bazı yan etkilerini daha da kötüleştirebilir. Progesteron seviyelerinin en yüksek olduğu bu süre zarfında, menstruasyon öncesi semptomların şiddeti daha düşük olduğu ortaya koyulmuştur.

Düşük progesteron hem kadınlar hem erkekler için çeşitli sorunlara neden olabilir. Bununla birlikte, düşük projesteronun çözülmesine yardımcı olabilecek birkaç farklı tedavi yöntemi vardır. Doktorunuza danışarak elde edeceğiniz tedaviler ile birkaç hafta içerisinde sonuç almak mümkündğr.

Progesteron testi, kan içinde bulunan progesteron hormonunun miktarının ölçülmesi adına yapılan bir testtir. Özellikle kadınlarda oluşan yumurtalama işlemleri konusunda bilgiler verir.

17 oh progesteron testi kan damarlarından alınacak olan kan örneği yardımı ile yapılır. Bu örnekten elde edilecek olan sonuçlar değerin yüksek ya da süşük olduğunu gösterir.

Progesteron kremi kullanan her kadın bu biyolojik özdeş hormon kremi hakkındaki bilgilere sahip olmalıdır. Progesteron kremi hakkında ne kadar çok şey bilerseniz,progesteron seviyelerinizio kadar doğru bir şekilde dengelersiniz.

Hamilelik sürecinde özellikle bebeğin büyümesine yardımcı olabilecek bir etken olarak progesteron iğnesi kullanımı bu konuda ortaya konumuş önemli çözümlerden birisidir. Gebelik kaybının farklı komplikasyonlar sonucunda gelişerek düşüğe neden olmasını önlemede de önemli ir etkendir.

Doğurganlık ve adet döngüsünü kontrol altında tutan hormon olarak kadınlarda bulunan progesteronun ne olduğu konusunda bilinçlenmek sağlıklı bir toplum üremes için gerekli bir konudur.