Diğer Hormonları

Bitkiler, büyüme ve gelişim süreçlerinde insan metabolizmasını etkileyen bazı hormonlar üretirler. Bitkisel hormonlar tedavi amaçlı kullanılabileceği gibi bilinçsiz bir şekilde tüketildiğinde zararlı olabilir.

Oksitosin hormonu beyinde salgılanan bir hormon olmaktadır. Aşk hormonu olarak anılır. Az ya da çok fazla salgılanması kişilerde ciddi sorunların oluşmasına neden olacak bir durumdur.

Hipotalamus beyinde bulunan bir bölümdür. Düzgün çalışmaması durumunda çocuklarda gelişim bozukluğu olmasına ya da tiroid sorunları gibi hastalıkların oluşmasına neden olur.

Peptid ya da protein yapılı hormonlar: Glikoprotein hormonlar, hipotalamus, hipofiz ve pankreas hormonlarıdır.

Peptid grupları ve bağlı olduğu hastalıklar bakımından birden fazla örneklendirme ile etkin bir sunumda bulunmaktayız. Peptidler yağ oluşumunun azaltılmasıyla beraber etnik bir hormon salgısıdır.

Hormon, İç salgı bezlerinden kana karışan ve organların işlemesini düzenleyenuyarıcı maddelerin genel adıdır. Gonadotropin Hormonu,kadın ve erkek organlarının üretimini sağlayan cinsiyet bezlerini uyaran büyüme hormonudur, gelişimi sağlamak amacıyla kana karışarak işlev gösterirler.

Eritropoetin hormonu böbreklerde ve az miktarda karaciğerde üretilen ve kırmızı kan hücrelerinin artışını sağlar. Eksik olması durumunda anemi hastalığına neden olur ve iyileşmesi için EPO tedavisi uygulanır.

Bir canlı tarafından salgılanan ve diğer canlılar tarafından fark edilebilen hormon feromondur. Hayvanlarda olduğu bilinen hormonun insanlar üzerindeki varlığı tartışmalıdır. Bu hormonu içerdiği iddia edilen parfümlerin ise bilimsel bir dayanağı yoktur.

Fosforun genel anlamda sembolü P ve atom numarası da 15’dir. Fosfor kimyasal bir elementtir. Düşmesi ve yükselmesi ciddi düzeyde sorunların yaşanmasına sebep olur.

Mutsuzluk hormonu aslında mutluluk hormonu olan endorfin hormonunun az salgılanmasından ya da salgılanmamasından kaynaklanır. Bunun sonucunda da mutsuzluk meydana gelir.

Anjiyotensin, insan böbreğinden salgılanan renin emziminin, alfa-2 proteininde yer alan anjiyotensinojene etkisi ile oluşan ve ciddi anlamda damar daraltıcı özelliğine sahip bir merkezdir.

İnsanlarda sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeleri için birçok hormon salgılanmaktadır. Salgılanan hormonlardan biri de melatonin hormonudur. Bu hormonun vücuda faydası oldukça fazladır.

Ferritin, çoğu canlı organizmada, hatta yosunlar ve bakterilerde bulunabilen, vücudun demir depolaması amacı ile kullandığı ana proteinlerden biridir.