Böbrek Üstü Bezi

Kalsiyum metabolizmasının çalışması ve düzenlenmesi için hormonlar bulunur. Kalsitriol bu hormonlardan bir tanesidir. Kalsitriol kalsiyum ve fosfor elementlerinin birleşiminden oluşan bir hormondur. D vitamini eksik olan insanlarda kalsitriol ek olarak dışarıdan takviye edilerek sağlanmaktadır.

Androjen hormonu her iki cinsiyette de bulunmakta olan ve özellik ile erkeklerin üreme sistemlerinin gelişmesinde ve de sağlıklı bir şekilde büyümesinde en fazla rol oynayan hormon gruplarının ortak ismidir. Androjen grubundaki hormonların içinde en fazla değere sahip yani en etkili ve önemli olanı erkeklerin erbezlerinde salgılanımı gerçekleşen testosteron hormonudur.

Vücudunuzdaki böbrek üstü bezlerinizden salınmakta olan bir steroid hormonudur. Gün içerisinde salgılanması durumunda herhangi bir farklılığa rastlanmaz.

Böbreklerin üst bölümlerinde yapışmış vaziyette bulunmakta olan sarı tonlarındaki renge sahip olan iki adet bezlerdir. Diğer endokrin bezlerde de olduğu gibi kan damarları açısından oldukça zengin olurlar, bu böbrek üstü bezlerin böbreklerle direkt olarak bir ilişkisi yoktur.

Adrenalin hormonu böbrek üstü bezleri tarafından salgılanır. Tehlike, korku, heyecan ve diğer durumlarda salgılanarak vücuda sinyal göndermektedir.

Korku hormonu, vücut tarafından korku, heyecan gibi hislerde salgılanan bir hormondur. Adrenalin de denilen bu hormonun özellikleri nelerdir, nerede salgılanır?

Adrenal korteks halk arasında daha çok börek üstü bezleri olarak bilinmektedir. Böbreklerin üst kısımlarında bulunur. Adrenal bezlerinin rengi sarı tonlarındadır.

Eğer kortizol hormonunun salınımını azaltabilirseniz kilo alımı ve diğer olumsuz etkileri ortadan kaldırabilirsiniz. Stresi minimize etmek bunun için bir çözüm.

Diğer adı ile iç bölüm organı hormonları olarak da anılır. Adrenal ve noradrenalin olarak iki ayrı hormonları içerisinde bulundurur. Ayrıca ;Böbrek üstü bezleri