TSH yükseliğinde beslenme şekli nasıl olmalıdır?

TSH değerlerinde sorun olan kişilerin beslenme düzenini tamamen değiştirmesi gerekebilir. Bu kapsamda nasıl besleneceği konusunda uzman yardımı almalıdır.

TSH Yüksekliğinde Bitkisel Tedavi Yöntemler

Tiroid için son derece zararlı olan yiyecekler yani şeker içeren gıdalardan uzak durulmalıdır. Özellikle hipotiroidizm rahatsızlığında kafa karışıklığı, halsizlik gibi şikâyetlerin azaltılması için şeker kullanımı en aza indirgenmelidir. Şekerli gıdaların yanı sıra tatlı ve kafein içeren içeceklerin tüketilmemesi de gerekmektedir. Tüketmiş olduğumuz yiyeceklerin bazıları tiroide iyi gelmemektedir. Bu yiyeceklerin başında rafine karbonhidrat olan beyaz un bulunan gıdalar yemek alışkanlıklarımızdan çıkartılmalıdır.

Karbonhidrat ve nişastalı yiyecekler kan şekeri seviyesinin yükselmesine neden olur. tiroid hormonunu düzenli tutmak için protein içeren yemekleri hemen her öğün tüketmekte fayda vardır. Bu hormonlar dokulara protein yardımı ile taşınmaktadır. Bu nedenle fındık, yağsız et, yumurta, balık ve baklagiller tüketimini arttırmak son derece gereklidir. Beslenme kültürümüzde en sık kullanılan ürünlerden biriside yağlardır. Bu anlamda bitkisel özelliğe sahip zeytinyağı, keten tohumu yağı veya ghee gibi yağları tercih etmek tiroid yüksekliği ve aşırı düşüren etkenlere mani olmaktadır. Tiroid hastalığının tedavisi aşamasında çözüm olarak çeşitli minerallerin alınması şarttır. Bu mineraller başlıca D vitamini, iyot, demir, çinko, omega 3 yağ asidi, bakır ve selenyumdur.

Tsh hormonunu tedavi aşamasında iyot kullanımı da gerekmektedir. İyot tüketiminde ise sağlıklı kaynaklardan faydalanılması şarttır. Bu kaynakların başında iyotlu tuz yer alır. Bunun yanı sıra deniz bitkileri ve deniz sebzeleri de iyot açısından zengin, sağlıklı ve tsh tedavisini destekleyen ürünlerdir. Tsh tedavisi sürecinde deniz ürünlerinin yanı sıra karasal bitkiler ve sebzeler içerisinde de bulunan iyottan faydalanılabilir. Sarımsak, ıspanak, mantar, fasulye gibi bitkiler de buna örnek olarak verilebilir. Gluten içeren yiyecekler Tsh tedavisi süresince tüketilmekten kaçınılmalıdır. Tiroidin yüksekliğine direk etki etmesi nedeni ile özellikle hazır yiyeceklerin içeriğinde olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bitkiler arasında tiroidin normal düzeyini etkileyen Lahana, turp, karnabahar, çilek ve brokoli den kaçınılmalıdır. Probiyotik açısından zengin olan yoğurt ve bazı meyveler tiroid tedavisi ve bağırsaklarda oluşan bakterilerin önlenmesinde etkilidir.

Tsh nasıl düşürülür kapsamında stres etkilidir. Stres hastalıklara yakalanma konusunda etkili olduğundan dikkatli olunmalıdır.

Tsh Nasıl Düşürülür Bitkisel Detoks Uygulaması

Detoks insan vücudunun temizlenmesini, arınmasını ve toksinleri kolay şekilde dışarıya atılmasını sağlar. Tsh sorunları içinde aşağıda bulunan detoks uygulaması ara ara uygulanmalıdır;

Detoks uygulaması için PH değeri 7,5 olacak olan suyun içine 21 tane kırılmış ceviz bütün bir şekilde atılır. Kavanozda yapılacak olan karışımın ışık görmemesi çok önemlidir. Bundan dolayı dış yüzeyi alüminyum folyo ile sarılır ve ışık almayan bir yerde 7 gün boyunca saklanır. 7 günlük sürenin dolmasından sonra kavanozun içinden 1 adet ceviz çıkartılır. Yapılan detoks suyundan da 1 kahve fincanı su alınarak sabahları aç karnına içilir. Suyun içilmesinin ardından çıkarılmış olan ceviz de tüketilmelidir. Detoks suyu ile ceviz bitene kadar bu uygulama her sabah tekrarlanmalıdır. Ayrıca hakiki olan ceviz yağını tiroid bölgenize her gece düzenli bir şekilde sürün ve streç film yardımı ile kapatın. 20 gün boyunca aksatılmadan yapılacak olan bu işleme 7 gün ara verin. Sonra tekrar 20 gün boyunca aksatmadan uygulayın. Bunun 3 ay boyunca 20 gün uygulanıp 7 gün ara verilmesi gerekir.

Cevizin kendisi ile ceviz reçeli de tiroid hastalıklarına iyi gelmektedir ama her ne olursa olsun trioit yüksekliği için uzaman kontrolü gereklidir.

Tiroid yükseklikleri kimi zamanlarda kendiliğinden düzelebilirken, bazı zamanlarda hayatınız boyunda dikkat edilecek olan bir tedavi süreci gerektirebilir. Bu değerlerin normal seviyelerde tutulması adına mutlaka iyotlu tuz tüketimi yapılması gerekir. Ayrıca beslenme düzeni tamamen değiştirilmelidir. Zaten bu tarz sorunları olan kişiler için uzmanlar beslenme ve diyet listesi verecektir.