Estradiol Hormonu

Tüp Bebek Tedavisinde E2 Hormon Değeri ve normal hormon değerinin kişiden kişiye değişkenlik gösterdiği bilinir. Ayrıca bu hormonun azlığı ya da çokluğu bir takım rahatsızlıklara da neden olabilir.

E2 hormonu yani estradiol hormonunu bir östrojen hormonudur. Yani, kadınlarda bulunan mühim bir hormon türüdür. Kan ya da idrar yollarında bulunur ve kadınlık hormonu olan östrojen hormonlarının miktarını belirleyen bir etken olarak da bilinir.

Kadınlarda menopoz dönemleri sonrasında ve menopoz dönemi sırasında vücutlarında gittikçe artan olan bir östradiol hormonudur. Estradiol menopoz dönemine girmeden önce kadınların vücutlarında güçlü ve hakimiyet kurmakta olan bir hormon türüdür.

Estradiol hormonu östrojen hormonundan sonra kadınlarda en yüksek oranlarda salgılanan hormonların başında gelir. Erkeklerde de bulunmakla birlikte kadınlarda çok daha yüksek oranlarda bulunur.

Diğer ismi ile e2 hormonu. Tıp dilinde her iki isim ile de anılmaktadır. Bu hormon kadınlarda östrojen hormonundan sonraki en önemli hormonlardan biridir.

Estradiol hormonu kadın vücudunda östrojen hormonundan sonra yer alan önemli hormonların başında gelmektedir. Östrojen hormonuna yakın özellikleri bulunan