Nörotransmitter

Bazı sebzeler, tahıllar ve meyveler serotonin seviyesini artmasını sağlamak ve seviyelerini korumak adına tüketilmesi gereken besinlerdir. Bunların tutarlı şekilde tüketilmesi gerekir.

Serotonin, sinir hücreleri arasında iletilen bir kimyasal haberci olan bir nörotransmitter örneğidir. Bir sinir impulsu bir sinirin ucunda aksona ulaştığında sinapsın bir bölgesinden geçerek hedef sinirin ucundaki belirli bir reseptör tarafından alınacak nörotransmitterler serbest bırakılır.

Serotonin hormonunun fazlalığında belirtileri, serotonin ölçme yöntemleri, serotonin fazlalığı ile alakalı hastalıkları ve tedavi yöntemleri

Nörotransmitterler beyindeki nöronlar tarafından beynin içinde elektro-kimyasal sinyaller göndermek ve almak için kullanılan ve vücudun diğer tüm organ sistemleriyle olan iletişimi kolaylaştıran temel kimyasal habercilerdir.

Beyindeki değişik parçaların buluşmasını sağlayarak insanda mutluluk salgısını sağlayan Serotonin hormonunun vücuttaki azlığında veya çokluğunda yaşanabilecek durumlar hakkında bilgiler

Mutluluk hormonu salgılanmasını destek olan yiyecekler, besinler ve bitkilerin düzenli şekilde kullanılması gerekir. Bu şekilde meydana gelecek fayda da artacaktır.

Çikolata, yemeyi en sevdiğimiz yiyecekler arasında gelir. Çikolatanın mutluluk hormonu ile ilişkisi nasıldır, ne etkileri vardır?

Serotonin hormonunun diğer adı mutluluk hormonudur. Bu hormon yaşamın düzen içinde gitmesi, huzurlu ve mutlu olmak adına gerekli olan bir hormondur.

Mutluluk hormonu beyinde yer alan hücrelerin kimyasal anlamdaki ilişkileri destekleyen bir etkiye sahiptir. Etki sayesinde insanlar daha mutludur.

Dopamin beyinde salgılanan bir hormondur. sinir hücrelerinin arasında bulunan iletişiminen soğru şekilde salgılanmasına olanak sağlamaktadır.

Endorfin hormonu insan vücudunda oluşan ağrıların ve acıların olduğu zamanlarda salgılanmaktadır. Özellikle doğum esnasında salgılanan bir hormondur.

Melatonin nelerde bulunur, birçok gıda içinde bulunan melatonin hormonu fayda sağlaması için mutlaka karanlık ortamda uyumak sağlıklı sonuçlar verir.

Melatonin hormonu epifiz bezinin pineolasit hücreleri sayesinde salgılanan ve biyoritm üzerinde etkisi bulunan hormonlardır. İnsan beyninde salgılanan ve uyku düzeni kontrol eden bir hormondur.