Tiroid Bezi

Tiroid bezinin çok yüksek çalışması sonucunda T4 ve T3 hormonları salınımı meydana gelecektir. İştah artışına rağmen kilo alamama, gibi belirtileri olacaktır. Tedavisi ilaç ya da cerrahi yöntemdir.

Bağışıklık sisteminde var olan bozukluklar sonucunda insan vücudu antikor üretimi meydana getirir ve bunun sonucunda zararlı olan antikorlar üretilerek zarar verir.

Tiroid peroksidaz antikoru normal kişide de gebe olan kişilerde de yükseldiği zaman birçok hastalığın meydana gelmesine olanak sağlar. Bundan dolayı değerlerinin normal sınırlarda olması gerekir.

Tiroid bezinin fazla çalışması sonucunda hipotiroidi sorunu ortaya çıkar. Bu sorun birçok hastalığa sebep olur. Bundan dolayı kısa süre içinde tedavi edilmesi gerekmektedir.

Hamilelik döneminde tiroid hormonlarında meydana gelen düşüklükler sonucunda anne adayında ve bebekte ciddi düzeyde sorunlar meydana gelebilir. Bunun için tedavi gerekmektedir.

Gebelik döneminde tiroid hormonunun seviyelerinde meydana gelen artış ve azalmalar hem bebeğe hem de anneye zarar verir. Bu tarz sorunlarda mutlaka gerekli olan tedavi yapılmalıdır.

Gebelik döneminde tiroid hormonu yüksekliği çıkan anne adaylarının dünyaya getireceği bebekte zeka gerilikleri ve gelişim bozuklukları ortaya çıkabilmektedir. Bundan dolayı dikkatli olunası gerekir.

Tiroglobulin tiroid bezinde bulunan hücrelerin yardımı ile sentez edilen bir proteindir. Tiroglobulin düşüklüğü ya da yüksekliği tiroidlerde bulunan sorunların oluşması ile ortaya çıkar.

Tiroid bezlerinde var olan sorunlarda tedaviye destek sağlamak adına dereotu kürü kullanımı yapılmalıdır. Bu sayede kısa süre içinde sorunlardan kurtulmak mümkündür.

Parathormon(PTH) testi, düşük kan kalsiyum değerlerine yanıt olarak paratiroid bezinden salgılanan bir hormonun serum seviyelerini ortaya çıkarmak için yapılan bir kan testidir.

Tiroid hormonlarının seviyelerini ölçmek için kullanılan testler arasında yer alan T4, tiroid bezinin çalışma durumunu ortaya çıkarmaktadır.

Tiroit bezinin üretimini sağlamış olduğu başlıca hormonlardan biri olan T4, böbrek sisteminin normal çalışmasına yardımcı olmakla beraber, büyüme ve gelişme süreçlerinde ciddi anlamda etkili bir hormondur.

Serbest t3 hormonu kanda bulunan tiroid hormonlarının seviyesini belirlemek adına yapılan testtir. Bu test sayesinde var olan sıkıntılar konusunda tanı koyma işlemi yapılır.