Testosteron Artıran Bitkiler Nelerdir? Testosteron Nasıl Yükseltilir?

Testosteron arttırmak için kullanıla bitkiler nelerdir? fındık, kuru üzüm, maydanoz, zencefil gibi bitkilerin testosteron üzerindeki etkileri ve faydaları.

Testosteron Nedir

Testosteron seviyesini artıran bitkiler ve yiyecekler

Testosteron kadınlarda da bir miktar bulunan erkek cinsellik hormonudur.  Her ne kadar erkek cinsellik hormonu olsa da testosteron hormonun sayısız görevleri ve faydaları vardır. Sperm üretiminde de görev alan testosteron aynı zamanda saçın sağlıklı gelişiminde de önemli bir yer tutar. Erkeklerde yaşlılıkla birlikte testosteron hormonun üretiminde düşüş başlar.  Ayrıca kronik hastalıklar da testosteron hormonunun üretimini olumsuz etkilemektedir.

Hypogonadism, diğer adıyla testosteron düşüklüğü, testis veya yumurtalığın tam olarak işlevini yerine getirememesidir. Birçok erkekte görülmekte olan bu sorun ilaç tedavisi ya da testosteron içeren bitkisel tedaviler tercih edilebilir. Tıbbi ilaçlara göre çok daha güvenilir ve faydalı olan ayrıca hiçbir yan etkisi olmayan bu doğal testosteron artıran bitkileri sizin için bir çatı altında topladık.

Testosteron Artıran Bitkiler ve Meyveler

Fındık

Fındık tam bir doymamış yağ deposudur ve doymamış yağlar ise testosteron arttırmada oldukça etkidir. Özetle Fındık tüketmeniz durumunda da testosteron hormonunun üretimini hızlandırabilirsiniz. Fındığın cinsel gücü arttırıcı özelliği o kadar bilinen bir şeydir ki bir dönem Fisko Birlik (Fındık tarım satış kooperatifleri birliği)  tarafından bir reklam filmi çekilmiş bu reklam filminde fındığın cinsel gücü arttıran yönü vurgulanmıştır.

Kahve

Sinir sistemi üzerindeki pozitif etkisiyle insana canlılık katan kahve

Brezilya Nohutu

Her ne kadar kalın bir kabuğa sahip olduğu için çekirdek sınıfında yer alsa da, hem şekil hem de tad bakımından nohuta çok benzemesinden dolayı bu ismi almıştır. Fındık kadar olmasa da testosteron üretiminde olumlu etkilere sahiptir.

Zeytin

Zeytin içinde barındırdığı yağ ile tam bir testosteron üretim fabrikasıdır.  Sayısız faydası olan zeytinyağı mucizevi etkisini burada da gösteriyor. Tek emin olmanız gereken zeytin yağının orijinal  olduğundan emin olmak.

Kuru Üzüm

Her 100 gram kuru üzümde 1 mg bor bulunmaktadır. Bor pek fazla bilinmese de testosteron hormonunu yükselten bir özelliğe sahiptir.

Maydanoz

Maydanoz apigening içeren bir bitkidir. Apigening ise testis hücrelerindeki akut düzenleyici proteinlerin (StAR) artışını sağlar. Akut düzenleyici proteinler ise testislerdeki kolestrolü mitokondriye transfer ederek onları serbest testosteronlara dönüştürür. O yüzden ne kadar maydanoz o kadar Akut düzenleyici protein demektir.

Zencefil

Zencefil hemen her evde bulunabilen bir baharat çeşididir. Her ne kadar yemeklerin içine konularak tüketilmesiyle bilinse de aslında farklı pek çok şey için de kullanılabilir. Zencefil içerisinde birçok aktif bileşen barındırır. Bu bileşenlerden biri de  “gingerol”dur.  Gingerol anti-inflamatuar bir maddedir.  Yapılan araştırmalara göre gingerol takviyesi alanların %17 oranında testosteron artışı sağladıkları gözlemlenmiştir.

Argan Ağacı Yağı

Argan ağacının sıkıştırılmasıyla elde edilen argan yağı çok kıymetli bir yağdır. Yine başka bir araştırmaya göre argan yağı kullananların testosteron seviyeleri %20 oranında artış göstermiştir.

Argan yağı da zeytinyağı gibi anti-enflamatuar etkiye sahiptir.

Avokado

Avokado %70 oranında yağ içeren bir bitkidir. Doymamış yağların testosteron arttırmakta çok faydalı olduğundan daha önce bahsetmiştik. Bu açıdan avokado da testosteron yükselten bir özelliğe sahiptir.

Beyaz Düğme Mantar

Beyaz düğme mantarını yemeklerde ve pizzalarda sıklıkla görüyoruz. Fakat testosteron arttırıcı özelliğini bilen pek yoktur herhalde. Mantar polisakkaritler içerir ve bu polisakkaritler tetosteron hormonunu östrojen hormonuna çeviren aromataz enzimlerini engelleyerek testosteron düşüşüne engel olmaktadırlar.

Umuyoruz ki bu makaleyi okuduktan bu besinleri tüketip testosteron artışı üzerindeki etkilerini, kendi deneyimlerinizi bizimle paylaşırsınız.