Doğal Yollarla Testosteron Takviyesi

Testosteron takviyesi nasıl yapılır? ilaçla ve doğal yollarla testosteron hormonu nasıl yükseltilir? Spor yapmak, oruç tutmak testosteronu arttırır mı?

Testosteron Takviyesi

Testosteron hem doğal yollarla hem de ilaçla yükseltilebilecek hormonlardandır. Size önerimiz ilaç yerine doğal yollarla testosteron hormonlarınızı arttırmaya çalışmanızdır. Doğal yollarla bir çözüm bulamazsanız o zaman doktorunuza danışarak ilaç kullanmalısınız. Testosteron takviyesi hakkında detaylı bilgi vermeden önce testosteron nedir ne değildi, testosteron eksikliği nelere yol açar gibi soruları cevaplamaya çalışalım.

Testosteron hormonunun en yüksek olduğu dönemler hamileliğin ikinci üç aylık dönemi ile doğumdan sonraki altı ay ve son olarak ise ergenlik dönemine denk gelen 11-18 yaş aralığı dönemindedir. Bu dönemlerin dışındaki dönemlerde testosteron artışı çok nadir gözlemlenmektedir.

Bilim adamları son yıllarda yaptıkları araştırmalarla östrojenik kirlenmenin sperm sayısında düşüşe neden olduğunu saptamışlardır.

Araştırmaya göre bu kirlenmenin temel sebebi DDT denilen Diklorodifeniltrikloroetan adındaki böcek öldürücü ilaçtır. Türkiye’de hala kullanılmakta olan bu ilaç tam 27 yıl öne Avrupa’nın tamamında kullanımı yasaklanmış olan bir ilaçtır.

Peki, bu madde Türkiye’de nerelerde kullanılmaktadır?

Bu sorunun cevabı sizi gerçekten çok şaşırtabilir. Zira böbreklerden salgılanan testosteron hormonu seviyesini düşüren bu ilaç neredeyse her gün tüketmekte olduğumuz soğan, biber, çilek, üzüm, domates ve daha birçok sebze ve meyvelerde böceklere karşı kullanılmaktadır. Fakat biz insanlar bu ilacı kullanırken aslında kendi kendimize savaş açtığımızın maalesef farkında bile değiliz.

Bu ilaç erkekteki hormon dengesini bozarak, kadınlık hormonu olan östrojen hormonunun seviyesini arttırır.

Testosteron Artıran Doğal Bitkiler ve Pratik Fikirler

Peki, düşen testosteron hormonlarımızı geri almanın, yerini doldurmanın bir yolu var mı?

Elbette doğa ananın mucizevi reçeteleri insanlığın tüm problemlerini karşılayacak kadar çok ve sınırsızdır. İşte sizler için derlediğimiz doğal yollarla testosteron takviyesi yapabileceğiniz mucizevi ürünler.

Aralıklı Oruç

Evet, yanlış duymadınız tam olarak ramazanda tuttuğumuz oruçlardan bahsediyoruz. Belli aralıklarla oruç tutmak testosteron hormonunun salgılanmasını %200-400 arası arttırmaktadır.  Amerikalı bilim adamlarının (University of Virginia Medical School) yaptığı araştırmaya göre oruç tutan kişilerde büyüme hormonunun salgılanmasında %2000 artış yaşanmakta bu artış da testosteron hormonun artışını tetiklemektedir.

Spor Yapın

Özellikle ağırlık çalışarak testosteron hormonu seviyenizi büyük oranda arttırabilirsiniz. Ağırlık çalışırken bilhassa vücudunuzdaki tüm kasları çalıştırarak yağlarınızı yakmanızı sağlayacak hareketler seçmenizde fayda vardır. Spor yaptıktan sonra hem kendinizi çok canlı hissedecek hem de testosteron hormonlarınızı harekete geçireceksiniz.

Çam

Çam poleni içinde bulunan yağın kalitesi ve etkisinden dolayı en hızlı ve en efektif testosteron arttırıcı bitkidir. Aynı zamanda bir antioksidan olan çam poleni testosteron hormonunu arttırmakla kalmaz, yanı sıra kolesterolü de düşürür. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde olumlu bir etkisi vardır. Karaciğerleri yenileme özelliği de üzerinde durulması gereken özelliklerindendir.

Uyarı: Unutmayınız ki testosteron seviyesi normal veya yüksek olan kişilerin bu bitkiyi tüketmeleri durumunda testosteron seviyeleri daha da yükselecektir. Ayrıca polen alerjiniz varsa bu bitkiden uzak durmalısınız.

Zambak

Özellikle “Lilium davidii ve chuan bai he” türleri olmakla birlikte zambak çeşitlerinin tamamı testosteron arttırıcı özelliğe sahiptir. Zambak çiçeğini testosteron takviyesi için kullanırken dikkat etmeniz gereken şey ise bu çiçeği polenleri ortaya çıkmaya başladığında kullanmanız gerektiğidir. Bilim adamlarının araştırmalarına göre, zambak çiçeğinin polenleri uçtuktan sonra testosteron arttırıcı özelliği düşük çıkmıştır. Bunun yanı sıra sakinleştirici olarak da kullanılabilir.

Testosteron ilaçları yerine aşağıdaki bitkileri kullanarak da yine testosteron seviyenizi yükseltebilir, daha sağlıklı bire yolla daha sağlıklı bir birey olabilirsiniz.