Testosteron Fazlalığının Nedeni ve Belirtileri Nelerdir?

Testosteron hormon fazlalığı veya hormon bozukluğu günümüz dünyasının önemli sorunlarından biridir. Fiziksel olarak bir takım sorunlara yol açabilir.

Testosteron Fazlalığı Sorunu

Testosteron hormonu erkeğe erkeklik özelliklerini verir. Bu hormon hem erkeklerde hem de kadınlarda bulunmaktadır. Ancak bu seviye kadınlarda çok düşük iken erkeklerde fazla olarak görülür. Testosteron hormonu fazlalığı ise her iki cinste de bazı problemlere yol açmaktadır.

Testosteron hormon fazlalığı veya hormon bozukluğu günümüz dünyasının önemli sorunlarından biridir ve çok sayıda kişide hormon bozuklukları görülmeye başlanmıştır. Testosteron hormon fazlalığı özellikle kadınlarda fiziksel olarak bazı değişikliklere yol açabilmektedir. Saç dökülmesi ve ses kalınlaşması ise bu değişikliklerin en belirgin olanlarındandır. Bu değişiklikler dışarıdan gözle görülebilir seviyede olduğundan dolayı kişide psikolojik olarak da bir takım sorunlara yol açmaktadır.

Hormon fazlalıkları ve bozuklukları bir uzman doktora danışıldıktan sonra yapılan testin ardından tedavisi için yöntem belirlenebilir ve bir süre zarfında hormon seviyeleri istenen normal seviyelere düşürülebilir.

Testosteron Fazlalığı Belirtileri

Belirttiğimiz gibi testosteron hormonu hem erkeklerde hem de kadınlarda bulunmaktadır. Bu nedenle erkeklerde ve kadınlarda görülen testosteron fazlalığı belirtileri kısmen ortak yanlar içerse de genellikle farklı özellikler gösterebilmektedir. En belirgin belirtiler erkeklerde saç dökülmesi iken kadınlarda adet düzensizliğidir.

Erkeklerdeki Testosteron Fazlalığı Belirtileri

 • Saç dökülmesi: Erkeklerde gözlenen en büyük sıkıntılardandır. Testosteron fazlalığıyla direk ilişkisi bulunur.
 • Aşırı Hırçınlık: Testosteron seviyesinde fazlalık görülen erkeklerde agresiflik özelliği çok daha fazla görülür. Bireyler normal erkeklere göre daha hırçındır. Aşırı derecede sinirli olabilir ve kavga çıkarma olasılığı normale göre daha fazladır.
 • Kolesterol yüksekliği: Kötü huylu denebilecek kolesterol yükseldiğinden dolayı kalp damarlarının tıkanma problemi gözükebilir.
 • Ereksiyon bozukluğu: erkeklerde görülen en önemli belirtilerdendir. Testosteron seviyesi artış gösterdiğinden dolayı vücut bu duruma alışamamış olabilir.
 • Cinsel istek artışı: ereksiyon bozukluğunun yanı sıra cinsel istek de artış görülen belirtilerdendir. Testosteron spermlerin üretiminde etkisi olduğundan dolayı daha yüksek sperm üretimi cinsel isteğinizi de artıracaktır.
 • Yorgunluk: Hormon fazlalığı erkek vücutlarına yorgunluğu da getirebilir.
 • Kemik yoğunluğunda ve kasların büyümesinde değişim
 • Karın ve bel bölgelerinde görülen yağ miktarında değişim
 • Depresyon: Vücuttaki hormon değişiminden dolayı bünye buna alışkanlık gösteremeyebilir ve aynı işlevsellikte çalışamayabilir. Vücudunuzun kendisine yarattığı bu huzursuzluk aynı zamanda sizi psikolojik olarak da etkileyebilir ve depresyona sebep olabilir.

Kadınlarda Testosteron Fazlalığı Belirtileri

 • Adet bozukluğu
 • Saç dökülmelerinde erkek tipi dökülmelere benzerlik
 • Sivilce artışı (özellikle yüz bölümünde)
 • Normalden daha kalın, sert ve koyu renkli kılların çıkmaya başlaması
 • Ses tellerinde kalınlaşmanın hissedilmesi
 • Daha hırçın bir yapıya sahip olma
 • Cilt tabakasında yağlılık
 • Kısırlık

Testosteron Fazlalığı Nedenleri

Testosteron fazlalığının bilinen ve bilinmeyen birçok nedeni olabilmektedir. Günümüzde bu tip sorunların daha fazla gözükmeye başlaması bize bu durumun tükettiğimiz gıdalardan dolayı oluşabileceği düşüncesini vermektedir. Bilindiği üzere son yıllarda üretilen hazır gıdaların ne kadar sağlıklı olduğu bir tartışma konusudur. Ayrıca hazır gıdaların yanı sıra meyve ve sebzelerin genetiğinin değiştirilmesi sağlıksız bireylerin artmasında çok önemli bir etken olarak gösterilmektedir. Yiyeceklerdeki bu durum insan vücudunda ki hormon düzeylerini de elbette ki etkileyecektir. Bu nedenle bu gibi sorunların ortaya çıkmaması için her zaman tedbir olarak sağlıklı beslenme tavsiye edilmektedir.

Testosteron fazlalığının bir diğer sebebi ise bebek anne karnında iken bazı hormonların anneden bebeğe yeteri kadar geçmemesi / fazla geçebilmesi olarak düşünülmektedir.

Bu nedenle anne adayı hamile iken yediklerine ve içtiklerine azami derecede önem göstermelidir.

Testosteron Fazlalığı Nelere Sebep olur?

Testosteron fazlalığı sorunu kısa vadede ve uzun vadede farklı sonuçlara sebep olabilmektedir. Kısa vadede bu hormonun fazlalığı erkeklerde cinsel isteğin artması ve cinsel performansın olumlu olarak artış göstermesi olarak gözlenmektedir. Aynı zamanda penis boyunda artış da gözlenir, sertleşme miktarı da artar. Uzun vade de ise ciddi problemlere neden olur. Cinsel açıdan ne kadar performans artışı gözükse de sperm miktarında azalış gözlemlenebilir. Ayrıca kısırlığa neden olabilir.

Erkeklerde vücudun suyu tutması ve kemik ve kasların büyümesinde gözle görülür bir artışa da neden olur. Bu nedenden dolayı birçok fiziksel performans arttırıcı (doping) maddeler testosteron da içermektedirler.

Vücut kıllarında da artış gözlemlenebilir.

Kadınlarda doğurganlık durumunu ise bu hormonun yüksekliği etkilememektedir.