Büyüme Hormonu

Büyüme hormonu beyinde bulunan hipofiz bezinden salgılanmaktadır. Yaşlanmayı yavaşlatmaya, kemiklerdeki yoğunluğu arttırma ve yağ yakımına yarar.

Büyüme Hormonu

Büyütme hormonunun İngilizce anlamı Human Growth Hormone’dir. Kısaca HGH hormonu ya da gh büyüme için hormonu olarak da bilinir. Hipofiz bezinden salgılanır ve en önemli olan hormonların içinde yer alır. Direk olarak kas yapma özelliği bulunmasa da yaşlanmayı yavaşlatma,kemik yoğunluğunu arttırma ve yağ yakımını hızlandırma etkisi bulunur. İnsan bedeni yaşlanmaya başladıkça büyüme hormonu daha az salgılanır.

30 yaşında olan bir kişide hormon çok salgılanırken 90 yaşında olan bir kişide hormon çok salgılanmaz. büyüme hormonu olan gh zaman içinde özellikle spor camiası tarafından sıkça tercih edilen bir hal almıştır. Sporcular tarafından sık tercih edilen büyüme hormonlarının sıkça vücuda yararlarından bahsediliyor olsa da konuyu daha detaylı ele almakta ve faydalarının yanında varsa zararlarından da bahsetmekte fayda bulunmaktadır.

Büyüme hormonu olan gh vücuda avantaj ve dezavantajları incelenirken büyüme hormonu ne zaman kullanılmalı konusunda da dikkat edilmelidir. Özellikle vücut geliştirmede, göğüs büyütme konusunda, kas yapma konusunda, bacaklarda kas yapmada kullanılır. En güzel vücuda sahip olmak özellikle erkeklerin en büyük hayalidir. Sporcular en güzel vücuda hormonla sahip olur. Kısaca bahsetmek gerekirse vücut geliştirme teknikleri için tercih edilecek olan büyüme hormonu ne zaman kullanılırsa büyüme hormonu etkileri nasıl olur. Bunun bilincinde olarak hareket etmekte fayda bulunmaktadır. En güzel vücuda sahip olacağım diye zararları oluşturan hormon takviyelerinden uzak durmak gerekir.

Özellikle ülkemizde bu hormonla kendini olduğundan daha farklı göstermeye çalışan insanlar bulunmaktadır. Bundan kaynaklı olarak da hormonla alakalı yanlış kullanımlar yapılmasının yanında nasıl ve ne kadar kullanılacağı da bilinmemektedir. Büyütme için tercih edilecek olan büyüme hormonu olan gh hakkında yanlış yönlendirmelerden arınmak hangi büyüme hormonlarının hangi durumlarda hangi yaş aralıklarında tercih edilebilirliğini bilmek son derece önemlidir.

Doktor tarafından iğnelerin ve desteklerin kaç kez kullanılacağı söylenir. Büyüme hormonu gelişen hastalıkları konusunda mutlaka doktor tedavi yapılmalıdır.

Büyüme Hormonu Salgılanması

120 kiloluk vücut farklı olabilir

Hormonun en sık salgılandığı zaman gece uyku saati dilimleri içinde salgılanır. Uyku kalitesi yüksek olan kişilerde fazla düzeyde hormon salgılanır. Kısaca bu konuda yapılmış olan araştırmalar büyüme hormonu en yüksek uyku saatleri açısından gece 22:00 ile 02:00 arasında salgılandığını ortaya çıkartmıştır.

Özellikle ergenlik yaşına kadar en üst seviyelerde olur. Bundan kaynaklı olarak da çocuklarda ve sporcularda gece uykusu oldukça önemlidir. Ayriyeten hormon ağır şekilde yapılan spor antrenmanlarında ve vücut geliştirme sporlarında da çok şekilde salgılanır. Özellikle gögüs geliştirme yapanlarda çok salgılanır. Ne kadar çok ağır çalışılırsa ve nekadar çok kas çalışırsa büyütme hormonu da o kadar çok salgılanır.

Aşırı düzeyde yağ tüketimi yapmak hormonun üretimi konusunda eksikliklere yol açar. Özellikle basit olan karbonhidratlar ve şekerli gıdalar kan şekerinde yükselmelere sebebiyet olur. Bu tarz gıdaların tüketimi konusunda dikkatli olmak ve ne kadar tüketeceğinizi bilmeniz gerekir. büyütme hormonunun salgılanmasını azaltan önemli etkenlerden bir tanesi de sudur. Spor yapanların susadıkları anda su içmeleri gerekir. Vücudun susuz kalması sonucu büyütme hormonu az düzeyde salınır. Büyütme ile alakalı hormonun nasıl arttıracağı konusunda protein alımı yapmak gerekir. sporcular hemen hemen her öğünde proteinli gıdalar tüketir.

Bu gıdalar kas yapımı konusunda da etkilidir. Özellikle protein destekli olan tozlar ve amino asitler bu anlamda destekçidir. Bu tarz ürünlerin nasıl kullanılacağını bilmek en önemli detaydır. Çok kullanmak vücutta zararlara yol açar. Hangi protein ile hangi kas çalışır, hangisine faydalıdır, nasıl kullanılması gerekir, kaç yaşına kadar içilmelidir, kas kütlelerine yararı ve zararı nedir, saat kaçta alınmalıdır, kaç saatte bir içilmelidir, kaç ölçek içilmelidir gibi detayların bilinmesi gerekir. Çünkü bu tozların ve destek ilaçların hepsi farklı şekilde çalışır.

Büyüme hormonu ile alakalı hastaları ortaya çıkartan iğneler ve desteklerdir. bunlar ile hastalıklar olur. Bunların oluşmaması adına ve büyüme hormonu ile alakalı hastalıkları atlatmak adına doktora gitmek gerekir. büyüme hormonu açısından uyku saatleri dengelenmelidir. Çünkü uykuda salınan büyüme hormonu daha düzenli salgılanır. Uykuda salınan büyüme hormonu en üst seviyelere ulaşabilir. Büyüme hormonu uykuda normal değerleri ile salınır.

Az düzeyde salınan büyüme hormonu açısından yan etkileri oluşur.  Büyüme hormonu açısından yan etkileri konusunda mutlaka doktora başvurulması gerekir.