Biosteron DHEA – Nedir, Kullananların yorumları ve Hamilelikte Kullanımı

Hormonsal bir takviye olan bu DHEA hormonu tüp bebek tedavisinin bir parçasıdır. Yumurtalıkları yaşlanan ya da kalitesi düşen kadınlara Biosteron DHEA ile takviye yapılır.

Biesteron Nedir DHEA Nedir

Hormonsal bir takviye olan bu DHEA hormonu tüp bebek tedavisinin bir parçasıdır. Yumurtalıkları yaşlanan ya da kalitesi düşen kadınlara Biosteron DHEA ile takviye yapılır. Ebeveyn bir hormon olan DHEA böbrek yakınlarında bulunan bir bez tarafından üretilir. Bu hormon yabani tatlı patates ve soya içinde bulunan kimyasallar yardımı ile laboratuar ortamında üretilebilen bir hormondur.

Bu hormon yumurtalık, beyin ve testis gibi organlarda da üretilir.  Kan dolaşımıyla birlikte DHEA doku ve hücrelere taşınır ve cinsiyet hormonları da kalan kısmı testosteron ve östrojene dönüştürülür. Alzheimer hastalığının belirtileri başlayan yaşlı insanlarda hastalığın ilerlemesini önlemede ve yaşlanmayı yavaşlatıp geciktirmekte kullanılır. DHEA seviyesi yaş ilerlemesine bağlı düştüğü gözlemlenmektedir. Bunun yanında depresyonda olan insanlarında DHEA hormonları düşüş göstermektedir.

Çocukluk devresinde özellikle 6-7 yaşları civarında oldukça bol üretilir, fakat yaşın ilerlemesi ile beraber 20`li yaşlar, en zengin olduğu üretimin yaşandığı dönemdir.  30’lu yaşlara gelinmesiyle üretim düşüşe geçer. Yaş ne olursa olsun erkekler kadınlardan daha fazla bu hormona sahiptirler.

DHEA hormonunun insan vücuduna yardımcı olduğu durumlar vardır. Bunlar kadınlarda yumurtalık fonksiyonunun iyileşmesini düşük riskini, gebelik şansını artırır.  Fakat yüksek dozda alınımı hormonun doğal yollardan sentezlenmesini baskılayabilir.  Karaciğer sorunlarıyla karşılaşılmasına neden olduğu söylenebilir. 35 yaş ve altı kişilerin DHEA hormonu normal düzeydedir. Doktor muayenesi ve tedavi önerisi olmadan DHEA katkılı ilaçların kullanılmaması önerilir.

Belli bir süre Biosteron DHEA ilacı kullanan kadınların yumurtalık sayılarının arttığı görülmüş ve bu durum hamilelikle sonuçlanmıştır.

Biosteron Kimlerde Kullanılır

Erken yaşta yumurtalık yaşlanması yaşayanlar, kısırlık teşhisi konulan, hamile kalamayan kişilerde ve 40 yaş üstü kadınların kullanılmaması önerilir.

Biosteron DHEA ilacı, kullanılır kullanılmaz hemen çözüm olmaz. DHEA takviyesinin işe yaradığını görebilmek için 4-5 ay gibi bir süre beklememiz gerekmektedir. Ancak bu süreç içinde en yüksek seviyeye ulaşması beklenir. Özellikle tüp bebek tedavisi yapılması düşünülüyorsa tedavi süreci başlamadan en az altı hafta boyunca DHEA takviyesi alınması doktor tarafından önerilir.

DHEA takviyesi kişinin yaşadığı bazı durumlarda etkilidir. Bunlar şizofreni, cinsel isteksizlik, tiroit hastalığı yaşayan kadınların erkeklik hormonu eksikliği tedavisinde osteoporoz, yaşlı insanların cilt görünümünü iyileştirmek için de kullanılır.

Diğer hormonlara oranla böbrek üstü bezlerinde büyük miktarda üretilir. Erkekte güç hormonu olarak da adlandırılan bu hormon, vücudun ürettiği stres hormonunu önleyene en önemli özelliklerden biridir. DHEA kas ve deri üzerinde oluşabilecek deri yıkımını önler. Vücuttaki enerji kaybının korunmasında önemlidir. DHEA üretimi vücutta az oranda ise kortizon hormonunun tüm olumsuz etkileri ortaya çıkar. Yaşlanma için kortizolun DHEA ya oranı önemli rol oynar.  DHEA hormonu vücutta üretilirken bir kısmını östrojen hormonuna bir kısmını ise testosteron hormonuna çevirir. Kişiye güç veren bir hormon olmakla birlikte erkeklerde kalp krizini riskini azaltmakta yardımcıdır. Vücuttaki yağ dokusunu azaltır ve her şeyin başında olan bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Bu hormonun önemi diğer hormonlara göre fazla bulunmasından da anlaşılır. DHEA eksikliği varsa vücutta takviye alınması önerilir. Çünkü var olandan fazla alınmaya başlanırsa vücudun doğal hormon yapma yeteneğini baskılar. Ayrıca DHEA’nın fazla alımı karaciğer bozukluğuna yol açabilir. Takviye alımı sağlanırken kadınlarda 10 mg erkeklerde ise 25 mg alımıyla başlanır. Düzenli kullanım sonrası tekrar yapılan testler sonucu hala düşük seyrediyorsa kadınlarda alınan oran 25 mg erkeklerde ise 50 mg olarak arttırılır.

Yapılan çalışmalarda hücre yenilenmesine, depresyona, osteoporoz ve iktidarsızlık sorunlarında da DHEA kullanımının yapılabileceği söylenebilmektedir. DHEA kullanımının standart belli bir dozajı yoktur. En etkili yöntem mutlaka doktor tarafından tavsiye edilen orandır. Doktor tarafından önerilen dozlara uyulması önemlidir.

Biosteron DHEA 25 Mg Kullananlar

DHEA hormonunu takviye olarak kullanan kişilerin yorumlarına baktığımızda genellikle bayanlarda hamilelik öncesi yumurtalıkların rezervinin çoğalması amaçlı veyahut da sorun olmasa bile yumurtalıkların kalitesini iyileştirmek için kullanıldığı söylenmektedir. DHEA takviyesini kullananlar yumurta kalitelerinin kullanım sonrası itibarı ile kalitesinin yükseldiğini ifade ederler.