Kadınlarda Menopoz Döneminde ve Doğum kontrol Yöntemi Olarak Tercih Edilen Climen Hormon Nedir?

Menopoz döneminde hormonlardaki değişiklikler nedeniyle kadınlardaki hormonal dengenin sağlanabilmesi amacıyla tercih edilen, doğum kontrol hapı olarak tercih edilen climen hormon hakkında detaylar

Climen Hormon Nedir?

Climen 21 Tablet

Climen bir ilaç olup içeriğinde hem progesteron hormonu hem de östrojen hormonu bulundurmaktadır. Hormon tedavilerinde, doğum kontrol yöntemi olarak kullanılan ilaç menopoz tedavisinde de kullanılmaktadır. Yıllar öncesinde menopoz hakkında çok çalışma yapılmıyor olmasına rağmen günümüzde insan yaşam ömrünün uzamasıyla birlikte önem kazanmış ve üzerinde sağlık alanını kapsayan geniş çalışmalar yapılmaya başlanmıştır.

Menopoz döneminden sonrasının kadınlardaki yaşamın üçte biri olarak ele alınabileceğini düşündüğümüzde kadınların yaşamlarının üçte birlik kısmını hormon bakımından eksik geçirdiklerini söyleyebiliriz. Uzun yaşamak tek başına yeterli değildir. Uzun yaşamanın yanında iyi ve sağlıklı yaşam çok önemlidir. Tüm bu nedenlerden dolayı kadınlarda menopoz döneminden sonra hormon tedavileri uygulanmaya başlanmıştır. Özellikle menopoz döneminden sonra kadınlardaki hormonsal eksikliklerin giderilmesi amacıyla yapılacak olan uygulamalarda en önemli detay takviylerin doğal hormonlara benzer özellikte ve doğal hormonların etkilerine yakın etkiler gösteriyor olmasının gerekliliğidir.

Climen Hormon Tedavisi

Kadınlarda hormonal takviye olarak yapılacak uygulamaların farklı çeşitleri bulunmaktadır. Özellikle menopoz döneminden sonra yapılacak bu işlemlerde rahimleri alınmış kadınlara farklı, rahimleri alınmamış kadınlara farklı uygulamalar yapılmaktadır. Rahmi alınmış olan kadınlara sadece östrojen hormonu içeren tedavi yöntemleri uygulanırken rahmi alınmamış olan kadınlarda rahmin olmasından dolayı rahim kanserinden korunması amacıyla hem östrojen hem de progesteron içeren preparatlar verilmektedir. İkili preparat olarak adlandırılan uygulama sonrasında kadınlar düzenli olarak adet görmeye devam edeceklerdir.

Fakat adet görmek istemeyen kadınlar da olabilmektedir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak adet görmek istemeyen kadınlar ve 55 yaşından sonra hormon tedavisine başlanan kadınlarda östrojen ve progesteron içeren preparatlar verilmektedir.  Climen hormon adı verilen ilaç bahsettiğimiz gibi hem östrojen hem de progesteron içermesinden dolayı rahmi alınmamış olan kadınlarda menopoz tedavisi amacıyla tercih edilmektedir. Fakat bu konular özellikle kadın vücudu için hassas konular olduğu için uzman hekim tavsiyesiyle ve uzman hekimin belirttiği şekilde kullanılmaktadır. Kişinin ne kadar bilgiye sahip olursa olsun kendi başına ilaca başlaması, iaç tedavisi oluşturması yanlıştır.

Climen hormonu olarak adlandırılan hem progesteron hem de östrojen hormonu içeren preparatların uzun süre kullanılması örneğin 4 yıldan daha fazla kullanılması meme kanseri riskinin artmasına neden olmaktadır.

Bu bahsettiğimiz doktorlar tarafından uzun yıllarca yapılan araştırmalar sonrasında ortaya çıkan verilerden elde edilmiştir. Rahmi alınan kadınlarda kullanılabilen ve sadece östrojen içeren preparatlar ikili preparatlara oranla daha uzun süreli kullanılabilmektedir. Climen hormonun sağlıklı bir şekilde doğum kontrol ilacı olarak da kullanılabileceği bilinmektedir.

Doğum kontrol ilaçlarının yan etkileri incelendiğinde Climen hormon ilacının daha az yan etkisinin bulunduğu gözlenmektedir. Fakat bu amaçla dahi kullanılacaksa da uzman tarafından önerilmelidir.