FSH testi Nedir? Hangi Durumlarda uygulanır ve ortaya çıkan sonuçlar nasıl değerlendirilir?

FSH testi nedir ve test sonuçları sonucunda ortaya çıkan değerler hamilelik ve sperm sayısı ile ilgili nasıl yorumlanır. Ortaya çıkan değerlerin sonrasında tedavi edilebilir durumlar nelerdir ?

Fsh testi nedir ?

Kadınlardaki yumurtaların ve erkeklerdeki spermlerin gelişimi için son derece önemli olan fsh hormon testi follikül uyarıcı (stimülan ) hormon testi olarak da bilinir. Kandaki follikül uyarıcı hormon sayısının belirlendiği bu test yumurtalıklarda ve testislerdeki üreme organlarının faaliyetlerinde kısırlık problemlerini sebeplerinin araştırılması esnasında uygulanan bir testtir.

Fsh testi sonucunda, hipofiz bezi ve hipotalamusun fonksiyonlarının detaylı biçimde incelemesi yapılır. Çocuklardaki kullanılma sebepleri de genellikle ergenlik çağında erken ya da gecikmiş olan cinsel gelişimin temel sebeplerini ortaya çıkartabilmek için uygulanmaktadır. Fsh hormonu kafatası içerisinde bulunan hipofiz bezi üzerinden salgılanan özel bir hormondur ve testler ve genellikle hastanın kolundan kan örneği alınarak hormon sayısı belirlenir. Rastgele zamanlarda alınan idrar örneği ve 24 saat boyunca toplanan idrar örneğiyle de aynı testi uygulamak mümkündür. Beyindeki hipofiz bezinden salgılanan folikül teşvik edici hormon olan fsh kadınlarda sağlıklı adetin döngüsü ve yumurta üretiminin net bir şekilde sürekliliğini sağlamakla yükümlüdür.

Kan tahlillerinde okunan fsh değerleri yaşanan yumurtalık problemleri ile ilgili olan sonuçları elde etmede kullanılır.

FSH testi neden yapılır ?

Kadınlarda ve erkeklerde kısırlık problemlerinin belirlenmesinde oldukça önemli olan FSH testi yumurtalık ve testislerin fonksiyonlarının bozukluklarının ortaya çıkarılması adına yapılmaktadır. Hipofiz ve hipotalamus bozukluklarının teşhisinin ortaya çıkarılabilmesi ve adetin düzensizliklerinin araştırılmasında oldukça önemlidir.

40 yaş üstü kadınlarda menopoz döneminin ne zaman geleceğini tahmin etmede ve menopozun ne zaman geleceğini belirleme de uygulanan testler. Erkeklerde düşük sperm sayısının neden ortaya çıktığını kavramak için ve çocuklarda ya da erken yaşlarda Gecikmiş olan cinsel gelişiminin hangi sebeplerden dolayı kaynaklandığını anlamak için uygulanan test oluyor. Hamilelik için çiftlerin yaşamış olduğu problemlerde sorunun araştır alabilmesi için istenen FSH testi sonucunda ortaya çıkan değerler normalin üzerinde yada aşağısında ise uzman Hekim tarafından Bu konuyla ilgili olarak bir tedavi uygulanır. Kadınlarda oluşan vücut yanması bulantı baş ağrıları gibi problemlerle ortaya çıkan menapozun tam olarak belirlenebilmesi için yine FSH testi ne başvurulmaktadır.

Test uygulanırken , damardan kan alınarak yapıldığı için aç karnına yapılırsa çok daha başarılı sonuçlar alınır.

FSH normal değerleri nelerdir ?

Follikül Stimülan Hormon (FSH) normal değer olarak bayanlarda:

Bayanlarda fsh hormonu normal değeleri

Yaş                                         Değerler

0-6 ay    bebek                   1,00 – 4,00 mIU / ml

7ay -12 yaş                         0,20 – 3,00 mIU / ml

13-15 yaş                             1,00 – 8,00 mIU / ml

16-50 yaş                             2,00 – 10,00 mIU / ml

51-60 yaş                             20,00 – 140,00 mIU / ml

60 yaş üzeri                         30,00 – 118,00

Erkeklerde fsh hormonu normal değerleri

Yaş                                         Değerler

0-6 ay bebek                      1,00 – 4,00 mIU / ml

6 ay-12 yaş                          0,20 – 3,00 mIU / ml

12 yaş                                    1,00 – 15,00 mIU / ml

 

Belirtilen değerler ışığında kadınlarda yüksek değerler ortaya çıkıyorsa çoğunlukla yumurtalıklarda yetmezlik ve menapozun önemli belirtileri bulunmaktadır. Yine kadınlarda belirtilen değerler den düşük değerler görülüyorsa; yumurta üretiminin olmaması Hipofiz ile ilgili rahatsızlıklar ya da hipotalamusta ilgili rahatsızlıklar yaşanıyor ifadesi anlamına gelir. Hamilelik durumlarında stres ve açlık durumlarında yine bu değerler gösterilecektir.

Aynı değerlerin erkeklerde yüksek olması söz konusu olduğu zaman; Kleinfelter sendromu, testislerin yokluğu yada testislerin fonksiyonunu tam olarak görememesi anlamına gelir. Değerler erkeklerde düşük olursa sperm üretiminin olmadığı anlamına gelmektedir.

Hamileliğe Etkileyen FSH Değerleri

FSH testi değerleri 10 üzerine çıktıysa kadınlarda hamile kalma ihtimalim de büyük bir düşüş yaşanır. FSH değerleri kadınlarda 15 üzerine geldiği seyyar hamile kalma problemi çok ciddi boyutlara gelir bu nedenlerden ötürü değerlerdeki artış ne kadar yüksek olursa gebelik ihtimalin o kadar düşük olacağını rahatlıkla anlayabiliriz. Bu değerler hem kendiliğinden yani spontan olarak gerçekleşen gebelikler için hem de İlaç tedavisiyle veya tüp bebek ile hamile kalmak isteyen kadınlar için de geçerli olmaktadır.

Yerler 25 Birinin üzerine çıktıysa Eğer FSH testi sonucunda elde edilen bu değerler bizlere hamile kalmanın imkansıza yakın derecede zor olduğunu tüp bebek dahi sonuç vermeyebilir Anlamı taşımaktadır.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta da FSH hormon değerlerinin farklı aylarda ve farklı etkilerden dolayı değişiklik gösterebilme ihtimalinin olmasıdır. Örnek olarak birinci ay yaptırdığınız test Adetin üçüncü gününde yapıldıysa FSH değeri yüksek çıkacaktır fakat birkaç ay sonra yine üçüncü gün yapılan bir FSH testlerinde değerler düşük olabilir. Araştırmalara göre uzmanların söyledikleri yorumlar kötü olan değerlerin geçerli olduğu yönündedir. Hastalar hamilelik şansını yapılan testler sonucunda Bazı aylarda yüksek Bazı aylarda düşük görsellerde FSH testlerinde önemli olan yüksek çıkan test değerleri olmaktadır.

Bazı aylarda bu test değerlerinin düşük çıkması hamilelik şansının yükseldiğini ispatlamaz. Bu tarz durumlarla karşı şimdi o zaman tam olarak emin olabilmek için klomifen sitrat ve over rezervi testi yapılarak tam olarak test değerleri hakkında bir sonuç söylenebilir

FSH DEĞERINI DÜŞÜRMEK MÜMKÜN MÜ?

Adetin üçüncü gününde hesaplanan FSH testi sonucunda sekiz ile 10 altında bulunan değerler hamilelik için uygun değerler olarak kabul edilir. Adet döneminin diğer günlerinde yapılan testlerde sonuçlar yanıltıcı olabilecektir bu nedenlerden ötürü foliküller sazın başlangıçta yani Adetin ilk dönemlerinde ölçülmesi gerekiyor. Eğer bu dönemler içerisinde FSH değerleri yüksek çıkıyorsa birçok hasta FSH değerini düşürmek için ne yapılması gerektiğine odaklanmaya başlıyor. FSH değeri yükselmesi yaşla birlikte yumurtalık rezervinde ki azalmayı ifade etmektedir ve yaşlanma gibi durumlardan ötürü geri döndürülebilir bir durum değildir.

Yaşı ilerlediği zaman kadınlarda yumurtalık sayısı ve kalite azalacağından dolayı hiçbir tedavi ya da tamamlayıcı Tıp unsurlarının yumurta sayısının kalitesini ve sayısını arttırdığı gözlemlenemez. Bu gibi durumlarda FSH düşürmeye Çalışmak yerine daha fazla yükselmeden tedavi ile gebelik sonuçlarının elde edilmesine çalışılır. Bunun dışındaki uğraşların tamamı hasta kişinin zaman kaybı yaşamasına ve FSH değerlerinin geçen zaman içerisinde sürekli olarak yükselmesine sebebiyet verecektir.

FSH hormonu nasıl ölçülüyor?

FSH hormonu ölçümünde bir kol damarınızdan alınmış olan kan numunesi ya da bazı zamanlarda rastgele şekilde alınan idrar numuneleri kullanılabilir. Çocuğu olmayan çiftlere genellikle standart hormon testleri adet döneminin üçüncü günü tavsiye edilmektedir. Sadece kan vererek birçok hormonun uzun durumunu aynı anda öğrenebilirsiniz. TSH ortalama değerleri testi yaptırmış olduğunuz laboratuvara göre değişiklik gösterebilir.

Genel olarak yumurtlama problemi yaşamayan kadınlarda FSH değerlerinin 0 ile 5 arasında ortaya çıkması beklenmektedir. Bazı klinikler ve laboratuvarlar 10’a kadar ortaya çıkan değerleri normal olarak görmektedir Fakat eğer değer 10 üzeri olduysa hamilelik için tehlikeli bir durum söz konusu olmaktadır