GHRP-6 Nedir, Nasıl Kullanılır, GHRP-6 Faydaları ve Yan Etkileri

GHRP-6 temelde bir hgH sekresyonudur ve vücudumuzdaki hgH’nin doğal salınım düzeyini etkin bir şekilde arttırma potansiyeline sahip olmakla beraber, bu bileşik aynı zamanda vücut kütlesinde ani bir yükselişi kolaylaştırabilir.

GHRP-6 Özellikleri

Büyüme hormonu salan GHRP-6, doğal olmayan D-amino asitler içeren birkaç sentetik met-enkefalin analoğundan biridir. Büyüme hormonu, serbest bırakma aktivitesi için geliştirildi, sonra büyüme hormonu salgılatıcı olarak adlandırıldı. Opioid aktivitesinden yoksunlar fakat büyüme hormonu salınımının güçlü uyarıcılarıdır. Bu gizli sekanslar, büyüme hormonu salgılayan hormondan (GHRH veya GHRF) farklı değildirler; çünkü bunlar, dizi ilişkisi taşımazlar ve işlevlerini, tamamen farklı bir reseptör olan ghrelin reseptörü aracılığıyla harekete geçirirler.

Hekzapeptit veya GHRP-6 salgılayan büyüme hormonu sekretagoglar olarak bilinen bir grup bileşime aittir. Büyüme hormonunun serbest bırakılmasını teşvik etmek için geliştirilmiş bir sentetik peptit hormondur. Büyüme hormonu, büyüme ve insulin benzeri büyüme faktörü 1 (IGF1) olarak bilinen başka bir anabolik hormonun üretilmesinden sorumlu bir anabolik hormondur. Hem hayvan hem de insan çalışmaları GHRP-6`nın büyüme hormonu salımına etkinliğini göstermiştir.

Bu nedenle, anormal derecede düşük seviyelerde büyüme hormonu muzdarip olanlar için tıbbi uygulamalar vardır.

GHRP-6 Neden Kullanılır?

GHRP6, hipotalamustaki ve büyüme hormonunun salınmasını uyaran hipofizdeki reseptörlere bağlanır. İnsan çalışmaları GHRP6`nın büyüme hormonu salgılayan hormona kıyasla hGH salımını uyarmada daha etkili olduğunu gösterdi. Büyüme hormonunun artışı hem vücut geliştiricileri hem de atletler için caziptir çünkü hGH`deki artışların zayıf vücut kütlesi ve hatta yaralanmaları önleyebileceğine uzun zamandır inanmaktadır.

GHRP-6 Nasıl Kullanılır?

Kuru ağırlığı arttırmak adına steroid kürler üzerinde kullanılan GHRP-6, yağsız olan vücut kütlesini ve kas kütlelerini arttırmakta, vücut enerjisini ve dayanıklılığı arttırmakta, kemik dokusuna fayda sağlamakta ve eklemleri ciddi anlamda güçlendirmektedir. GHRP-6 kullanımı, kahvaltı yapmadan yaklaşık iki saat önce, aynı zamanda uyumadan hemen önce günlük olarak 600 mcg olmalıdır. Dozu, 300mcg=0.33 mi insülin enjektör.

GHRP-6 Yan Etkileri

GHRP-6`nın, özellikle çocuklarda doğal olarak düşük hGH üretim seviyesinden muzdarip olanların tedavisinde klinik uygulamalar olabileceği doğrudur. Ancak, istismar edildiğinde, GHRP-6`nın yan etkileri oldukça ironik olabilir. Doğal olarak yüksek seviyelerde hGH`nin aslında atletik performansa zararlı olabileceği ve dayanıklılık performansını önemli ölçüde azaltabileceği gösterilmiştir.

GHRP-6 Faydaları

Hem büyüme hormonu hem de IGF-1`in kollajen ve kemik dokusu büyümesi üzerinde çeşitli yararlı etkileri vardır.

İnsanlarda yapılan birçok çalışmada, GHRP-6`nın Ghrelin üzerinde hızlı bir etkisi olduğu da ortaya çıkmıştır. Ghrelin aşırı kilo artışı, yağlanma ve insülin direnci ile ilişkili görünmektedir. Bu hem yüksek yağ hem de yüksek karbonhidrat diyetleri sırasında gerçekleşir. GHRP-6, aslında insan vücudundaki Grehlin`e karşı savaştığı anlamına gelen bir Ghrelin antagonistidir ve vücut yağının azaltılmasına yardımcı olan bir olası mekanizma olabilir.

Büyüme hormonu, bağışıklık tepkilerini arttırdığı ve bağışıklık sistemini doğrudan ya da büyüme hormonunun neden olduğu insülin benzeri büyüme faktörü-1 sinyal sekresyonu yoluyla uyardığı bilinmektedir. GHRP-6`nın, özellikle yaşlı bireylerde, bu bağışıklık arttırıcı etkiye sahip olduğu gösterilmiştir.