Hipofiz adenomu nedir ve neden oluşur – Bitkisel ve İlaçlı Tedavileri

İyi huylu beyin tümörü hastalığı hipofiz adenomu hakkındaki makalemizi okuyarak, hastalık hakkında bilinçlenebilir, tüm tedavi ve belirtilerini öğrenebilirsiniz

Hipofiz Adenomu Tanısı

Hipofiz adenomu

Tıp dünyasındaki görüntüleme tekniklerinin ilerlemesi neticesinde birçok hastalığa çok daha kolay teşhis koyulabilmektedir. Bu imkanlara rağmen yavaş ilerleyen hipofiz adenomu nedenleri için teşhis biraz gecikebilmektedir.

Beyindeki süt üretimi, adet görme, gebelik, tiroid bezleri, kemik gelişimi gibi büyüme hormonlarını etkileyen bu bez, gözlerin arka kısmında olduğu için görme sorunlarına da neden olabilir. Hamilelik ve hipofiz bezi adenomu birbirleri ile ilgilidir.

Bazı durumlarda kendiliğinden yok olur ve ameliyata bile gerek kalmadan tedavi edilebilir. Hamilelik engellemesi ve kısırlık gibi sorunlar söz konusu olduğunda hastaların şikayetleri üzerine teşhislenebilir.

Hipofiz Adenomu Nedenleri

İyi huylu tümörler adenom olarak adlandırılır ve bu nedenle hipofiz bezinde yer alan bu tümöre hipofiz adenomu adı verilmiştir.

Hastalığın neden ortaya çıktığı konusunda bir sonuç alınamamıştır ve hipofizde kullanılan ilaç ve bitkisel tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Birçok hastalıkta olduğu gibi stres ve sağlıksız beslenmekten kaynaklandığı düşünülmektedir.

Hipofiz Adenomu Belirtileri Nelerdir?

Adenom hastalığının sebepleri bilinmemektedir ve belirtileri genelde geç fark edilmesine rağmen, aslında dikkatli bir hasta ya da hekim tarafından kolayca şüphelenilebilir. Bu hastalık nedir öğrendiğinize göre belirtilere dikkat etmeniz önemlidir.

Hipofiz bezi adenomu şüphesi ile tetkik yaptırılması gereken hastalar, aşağıdaki belirtileri taşıyanlardır ;

  • Baş ağrıları,
  • Memelerden süt gelmesi,
  • Hamilelik tedavisi,
  • Adet görememe,
  • Kemiklerde büyüme,
  • Tiroid hastalıkları,
  • Seste kalınlaşma,
  • Yüzde kabalaşma,
  • Kadınlarda kıllanma görülmesi.

 

Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Hipofiz bezinde tümör olması durumunda hastaların en çok merak ettiği soru, tümörün yayılıp yayılmayacağıdır. Bu tür sorular için verilecek cevap, tehlikesiz bir durum olduğundan, bazı hekimler için grip kadar önemsiz bir hastalık olduğudur. Ancak her hastalığı dikkate almak gerektiğinden hipofiz tümörü için de hekimin önerdiği tedavi seçeneklerine uyum sağlamak gerekmektedir.

Bekle Gör Yöntemi

Hastayı izleme yöntemi genelde nonfonksiyonel hipofiz adenomu tedavisinde söz konusu olduğunda tercih edilir. Yani hastalık tedavisinde diğer hormonlara çok etki etmiyorsa, bir süre izlenme tercih edilir.

İlaç Tedavisi

Hipofiz adenomu kullanılan ilaçlar hastanın hangi hormonu etkilendiğine göre belirlenmektedir. Çocuk sahibi olmak isteyenler için ve tiroid sorunu olanlar için farklı ilaç kullanılacaktır. Hipofizde kullanılan ilaç tedavisinde genelde sonuç alınır.

Ameliyat

Hastanın ve hekimin kararına göre belirlenen ameliyat tedavisi genelde kana açma yöntemi ile yapılmakla birlikte, kafa kesisi ile de yapılmaktadır.

Hastaların merak ettiği hipofiz adenomu tehlikelimidir sorusuna olguların hepsinde başarılı olduğu ile cevap verilebilir. Tüm hastaların tedavi için ameliyat olması gerekmez ama en kesin çözüm ameliyattır.

Ameliyat sonrasında hipofizde yer alan tümör ve etkilediği bölgeler alınarak, hipofizde adenom tekrarlarmı şüphesine yer vermeyecek şekilde, tamamen yok olur diyebiliriz.

Tekrarlar Mı?

İyi huylu tümörlerin nedenleri tam olarak bilinmese de, tekrarlama ihtimalleri yoktur. Tümör alınarak, hastalık hakkındaki tüm şüpheler de ortadan kalkar.

Hekimlere en çok sorulan sorular arasında yer alan bitkisel tedavi yolları ise, hastanın sağlığını tehdit etmeyeceği için denenebilir.

Hipofiz Teşhisi Yöntemleri

Hipofiz adenomu tedavisinde kullanılan en güvenilir yol MR çekimleridir. Bunun yanında çok kullanılan idrar ve kan gibi hormon tetkikleri de yapılır ve hekimin değerlendirmesi sonucu hastanın tedavisine başlanır.