Hipofiz Adenomu Ameliyatı Kaç Saat Sürer? Ameliyatın Avantajları

İyi huylu bir tümör olan hipofiz adenomu hastasıysanız ve hipofiz adenomu ameliyatı kaç saat sürer merak ediyorsanız, mutlaka yazımızı okumalısınız

Laporoskopik cerrahi

En sık görülen beyin tümörlerinden olan hipofiz adenomu iyi huylu olan ve büyümeyen bir tümörün, hipofiz bezinin çevresinde bulunması durumudur.

Hipofiz bezinin görevi, vücudun hormonal dengesini sağlayacak hormonları göndermesidir. Tümör olması durumunda, bu hormonlar ya aşırı çalışır ya da hiç çalışmaz. Bu durumlarda da vücudun dengesi bozulur. Eğer hormonlar çok etkileniyorsa ve özellikle cushing sendromu adı verilen böbrek üstü bezlerinin dengesinin bozulması durumu söz konusuysa, hipofiz adenomu ameliyatı tercih edilir.

Hipofiz adenom ameliyatı için genelde burundan laporoskopik cerrahi ile girilerek kapalı ameliyat tekniği tercih edilir ve oldukça avantajlıdır.

Hipofiz Adenomu Ameliyatı Avantajları

Hipofiz adenomu ameliyatı olanlar genelde bu hastalık yeniden nüksetmediği için sonuçtan memnundur ve özellikle kadınlar, çocuk sahibi olabildikleri için memnun kalmışlardır.

Laporoskopik ameliyat yöntemi, kapalı olduğu için, iyileşme süreci de daha kısa olduğundan tercih edilmektedir. Bu ameliyat yönteminde, navigasyon sistemi dahilinde daha net görülen tümör ve çevresi, sorunsuz bir şekilde alınabilmektedir. Ameliyat riskleri genel anestezi uygulanan her ameliyat kadardır.

Hipofiz Adenomu Ameliyatı Riskleri

Ameliyatın başarılı bir şekilde yapılması durumunda tekrar etme olasılığı oldukça düşüktür. Hipofizde tedavi için kesin çözüm, ameliyattır.

İlaçla ve izlemle yapılan nonfonksiyonel tedavisinde kullanılan ilaçlar hormonal denge bozulursa, ameliyat gündeme geldiğinden bırakılır.

Ameliyat Kararı Nasıl Verilir?

Hipofiz bezi hastalığının sebepleri bilinmediği için, önlenmesi için yapılacak bir şey yoktur. Ancak

Ameliyat için tercih edilen teknik de doktorun karar vereceği bir durumdur ve gerekli olan tüm tetkikler yapıldıktan sonra ameliyat günü belirlenir. Ameliyat 2 saat sürer ve hasta 3 saat yoğun bakım ve izlemde kalır. 3 gün hastanede kaldıktan sonra taburcu olabilir.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Ameliyat laporoskopik yöntemle yapılmışsa hasta 3 gün hastanede yatar. Cerrahi yöntemle hastanede yatış ve iyileşme süresi daha uzun sürer.

Ameliyat sonrası hastanın baş bölgesine darbe alması, öksürmesi, hapşırması yasaktır ve buna göre ilaçlar verilir. 1.5 ay kadar gittikçe azalan bir baş ağrısı hissetmek mümkündür.

Her hastaya göre değişen hipofiz tedavisi sonrası şikayetler konusunda hekim bilgilendirilmeli ve hasta ameliyattan sonra da belirli aralıklarla takip edilmelidir.

Hipofiz Ameliyatı Videosu

Başarılı bir ameliyat olan hipofiz adenomu ameliyatı videosu izleyerek, işlemin nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

Beyin cerrahisi uzmanı tarafından yapılan bu ameliyatı yapan hekimi seçerken, iyi bir araştırma yapmanız oldukça önemlidir. Bazı hekimler açık, bazı hekimler de kapalı ameliyat tekniği konusunda uzmanlaşmıştır ve hekimin kaç ameliyatı varsa, o kadar tecrübesinin olduğu anlaşılır. Bu nedenle açık ameliyat olacaksanız branşında açık ameliyatta uzmanlaşan hekimi aramanız faydalı olacaktır. Daha çok açık ameliyat yaptığı için ameliyatta daha başarılı olma ihtimali yüksek olacaktır daima.

Hipofiz adenomu ameliyatı izle yazarak internetten bu ameliyatı izleyebilirsiniz ve kolay olduğunu görerek rahat edebilirsiniz.

Ameliyat Sonrası Tekrarlama Olur Mu?

Genelde ameliyattan sonra tekrar nüksetme durumu söz konusu değildir. Bu nedenle hastaların hipofiz adenomu ameliyatı kaç saat sürer gibi merak ettiği sorular ve korkular yersizdir.

Hekiminiz sizi en iyi şekilde bilgilendirecek ve hormonların organlarınızı etkilememesi için erken teşhis yapılarak, sağlığınız riske atılmayacaktır.