Oksitosin Hormonu Görevleri ve Bu Hormona Bağlı Rahatsızlıklar

Oksitosin hormonu, bayanlara özgü bazı aktivitelerin kolaylaşmasını sağlamaktadır. Örneğin daha kolay bir hamilelik geçirmesini ve daha kolay doğum yapmasını sağlayabilmektedir.

Oksitosin Hormonu Görevleri

Oksitosin hormonu, vücutta hipofiz bezinin hemen arkadasında yer alan bölgede salgılanmaktadır. Hormonun bayanlarda büyük etkileri olsa da erkeklerde herhangi bir etki göstermemektedir. Oksitosin hormonunun bayanlar için pek çok durumu kolaylaştırıcı etkisi bulunmaktadır. Bayanların vücudunda bulunan bu hormon döllenmeyi, doğum yapmayı ve emzirmeyi kolaylaştırmaktadır. Böyle bireyin vücudu bu aktiviteler esnasında aslında gerektiği kadar zorlanmamaktadır. 


Oksitosin Etkileri

Kolay Döllenme: Cinsel ilişki esnasında, kadının cinsel organında ortaya çıkan bazı sinyaller vücutta bulunan sinir liflerinin içerisinde taşınır ve hipotalomusa ulaşır. Sinyaller hipotalomusa ulaştıktan sonra, hipotalomus aynı yol ile oksitosinleri kadının döl yatağı adı verilen bölgesine gönderir. Döl yatağı, bu bölgeye ulaşan oksitosin hormonunun etkisi ile ritmik bir şekilde kasılmaya başlar. Bu esnada döl yatağına ulaşmış olarak spermler bu vakum etkisinden faydalanır ve spermleri döl yoluna doğru çeker. Daha sonrasında burada döllenme olasılığı bulan spermler kadının hamile kalmasını sağlar. 

Kolay Doğum: Aynı döllenme esnasında olduğu gibi oksitosin hormonu, doğum sırasında da kadının döl yatağında kasılmalar oluşmasını sağlar. Bu kasılmalar sayesinde kadının doğum esnasında bebeği dışarıya itmesi kolaylaşır. Doğum başladığında ilk dakikalarda döl yatağı kasıldıktan sonra ara verir ve bu aralar uzun sürer. Fakat doğumun ilerleyen dakikalarında kasılmalar arası dinlenme azalarak daha hızlı ve yoğun bir kasılma süreci başlar. Böylece bebek, zorlanmadan kolay bir şekilde dışarıya itilebilir. Kadının vücudunda bu hormon olmaz ise doğum yapılamaz diye bir kaide yoktur. Bu hormon olmadan da doğum yapmak mümkündür. Fakat bu noktada doğum çok daha uzun sürecek ve daha acılı olacaktır.

 Emzirme: Emzirme esnasında bebek, ağzı ile yaptığı hareketler sonucunda annenin meme ucunu uyarmış olur. Bu uyarma sonucunda oksitosin hormonu salgılanır ve bu hormon prolaktin hormonunun salgılanmasını saplar. Prolaktin hormonu süt üretimin artmasına yardımcı olan hormon olduğundan dolayı annenin sütünün artmasına ve bebeği daha kolay emzirmesine yardımcı olur. Aynı zamanda oksitosun hormonunun salgılanması göğüs kaslarının da daha kuvvetli çalışmasına yardımcı olur. Böylece süt, bebeğin ağzına fışkırmaya başlar. 

Oksitosin hormonu aynı zamanda kişinin mutlu olmasında da etkilidir. Bu hormona ”aşk hormonu” ve ”mutluluk hormonu” adı da verilmektedir. Birçok görevi üstlenen bu hormon, aynı zamanda iltihaplanmaya müsait olan yaraların iyileşmesini sağlamaktadır. Vücudunda oksitosin hormonu yüksek olan bireylerin daha mutlu oldukları gözlemlenmiştir. Bu hormon üzerine yapılan çeşitli testler sonucunda vücudunda oksitosin hormonu fazla salgılanan çocukların diğer çocuklara göre de daha neşeli ve mutlu oldukları görülmektedir. 

Oksitosin İçeren Besinler

 Oksitosin içeren pek çok farklı besin bulunmaktadır. Bu ürünler günlük hayatta tüketilirken yarattıkları etki fark edilmeyebilir. Fakat uzun süreli ve bilinçli tüketimde etkilerinin görülmesi mümkündür. Bu besinler şu şekilde sıralanabilir;

  • Acı Biber,
  • Yumurta,
  • Süt,
  • Muz,
  • Meyve ve Sebzeler,
  • Proteinler

Özellikle acı içeren besinler oksitosin açısından büyük önem taşımaktadır. Fakat bu besinlerin acı olması sebebi ile çok fazla tüketilmeleri önerilmemektedir. Bunun yanı sıra protein içeren tüm besinler oksitosin salgılanmasını sağlamaktadır. Bu sebeple düzenli olarak protein tüketiminin de aksatılmaması gerekmektedir. Aynı zamanda B12, B1, A ve B2 vitaminleri de vücutta oksitosin hormonunun salgılanmasını tetiklemektedir. 


Oksitosin (Aşk) Hormonu

Oksitosin hormonu bir çok besinin içerisinde yer almaktadır. Aynı zamanda birçok besin de bu hormonun salgılanmasını tetiklemektedir. Bu hormonun vücutta artışını sağlamak için kişinin rahatlaması gerekmektedir. Bu hormon kişinin mutlu olmasını da sağlamaktadır. Bu sebeple bu hormonun vücutta artışı için öncelikle kişinin stresli olmaması ve kendisini rahatlatıcı aktivitelerde bulunması gerekir. Kişi ne kadar rahat ve stressiz olur ise bu hormonun salgılanma olasılığı da o kadar artacaktır. Çeşitli masajlar veya kişinin hoşuna gidebilecek çeşitli aktiviteler, bu hormonun salgılanmasına fayda sağlayabilmektedir. 

Oksitosin Hormonuna Bağlı Rahatsızlıklar

Bazı bireylerde oksitosin hormonunun az olması veya hiç salgılanmaması sebebi ile bir takım sağlık sorunları görülebilir. Bu sağlık sorunları erkeklerde genellikle psikolojik sorunlar olarak baş göstermektedir. Vücudun ihtiyacı olan ve aynı zamanda yaraları da iyileştiren bu hormonun vücutta yeterli miktarda bulunmaması sonucunda kişi kendisini depresif bir ruh hali içerisinde hissedebilir. Aynı zamanda bu durumdaki bireylerde yaraların kolay iyileşmemesi ve birçok yaralanmanın iltihaplanma ile sonuçlanması da mümkündür. Bunun yanı sıra bu hormonun bayanlarda eksik olması çok daha büyük sorunlara yol açabilmektedir. Bayanda bu hormonun eksik olması, bayanın hamile kalmasını zorlaştırır. Bunun yanı sıra yapılacak olan doğum da son derece uzun ve acılı olacaktır. Bunun sebebi ise oksitosin eksikliğinde rahmin yeteri kadar kasılamıyor olması olacaktır. Tüm bunların yanı sıra emzirme işlemi de oldukça güç olabilir. Bu sebeple süt pompası gibi araçların kullanılması gerekebilir. Mental açıdan en çok bayanları etkileyen bu hormonun eksikliğinde bayanlar çeşitli ilaç ve psikiyatristlere başvurabilirler. 


Oksitosin Hormonu

Bu hormonun eksikliğinde kişi çeşitli antidepresanlara başvurabilir. Bu durum doktor kontrolünde olduğu sürece zararsız olacaktır. Oksitosin hormonu çok yüksek olduğu durumlarda da çeşitli sorunlar yaşanabilir. Yine mental açıdan örnek vermek gerekir ise; kişide yoğun düzeyde umursamazlık görülebilir. Bu gibi durumlarda da yine psikiyatristlerden yardım alınabilir. Aynı zamanda oksitosin hormonu yüksek olan bireylerin uykuda zorluk çektikleri de bilinmektedir. Bu sebeple bu durumdaki bireylerin düzenli bir şekilde psikolojik kontrollere gitmeleri ve gerekirse oksitosin hormonu salgılatıcı veya tetikleyici ürünler ve besinler kullanmaları gerekmektedir. Zaman zaman bu hormonun eksikliği durumunda kadına doğum esnasında oksitosin hormonu da enjekte edilebilir. Bu hormonun vücudunuzdaki düzeyini bir doktor kontrolüne girerek ve gerekli tahlilleri yaptırarak öğrenebilirsiniz. 

 Oksitosin hormonu tıpta aşk hormonu olarak da bilinmektedir. Bu hormonun salgılanması ile kişi daha mutlu ve daha enerjik hissetmektedir. Fakat sadece oksitosin hormonu ile aşık olunmaz. Vücutta aynı anda birçok hormonun salgılanması ve çalışması ile birlikte yaşanan hisse aşk adı verilir. Aşık olma halinde oksitosin hormonu da çok büyük bir rol oynar.