IGF-1 (Insülin Benzeri Büyüme Faktörü) Nedir, Görevleri ve IGF-1 Testi

IGF-1 insülin benzeri büyüme faktörü, 70 amino asit tek zincirli polipeptid çoğunlukla üretilir ve karaciğer tarafından salgılanır ve büyüme hormonundan sinyal alan IGF-1’e sinyal gönderir.

IGF-1 Özellikleri

IGF-1 İnsülin benzeri büyüme faktörü 1, insüline ilişkin yapısal benzerlikler sebebiyle adını almıştır. IGF-1`in aktivitesi, pek çok farklı hücre tipi ve dokusunda bulunan insülin benzeri büyüme faktörü 1 reseptörü (IGF1R) reseptörü tarafından aracılık edilmektedir.

IGF-1 reseptörüne bağlandığında, hücre içi sinyalizasyon başlatılır. Başka bir deyişle, bu, glükoz metabolizması gibi hücresel süreçlerde önemli bir rol oynayan bir protein olan AKT sinyal yolunu harekete geçirir; iskelet kası, kıkırdak, kemik, sinirler, ciltte hücre büyümesini uyarır ve hücre ölümünü inhibe eder.

IGF-1 doğrudan büyüme hormonundan etkilenir. Böylece büyüme hormonu düzeylerini arttırarak ıgf-1 seviyeleri de artmış olur.

IGF-1 (Insülin Benzeri Büyüme Faktörü) Görevleri

IGF-1, tüm insanlar tarafından güçlü ve doğal olarak üretilen bir hormondur. HGH ile yakın bir ilişki içindedir. IGF-1 gibi HGH, anaboliktir ve ıgf-1, HGH tarafından sağlanan anabolik hareketin büyük bir bölümünden büyük ölçüde sorumludur. Bu, nitrojen tutulumunda ve protein sentezinde anabolizma ile sıklıkla ilişkili olan iki temel özellik içerir. Azaltılmış az doku, yaklaşık %16 azottan oluşması nedeniyle, azot azlığının korunması önemlidir.

Azot depoları düştüğünde, bu durum normal bir bireyi kas kaybı durumuna gönderebilir. Tersine, fazla miktarda azot tuttuğumuzda daha çok anabolik kalacağız; Daha yalın doku inşa ediyoruz ve destekliyoruz. Protein sentezinde olduğu gibi, bu, hücrelerin yağsız kas dokusunun birincil yapı taşını temsil eden proteinleri, proteinleri oluşturma oranıdır. Protein sentezindeki bir geliştirmenin nasıl faydalı olacağını görmek zor değildir.

Bu, yalnızca daha zayıf dokuyu oluşturmanıza ve normal bir şekilde desteklemenize izin vermez, aynı zamanda gerçek ilerlemenin yapıldığı iyileşme sürecinde ayrılmaz bir rol oynayacaktır. IGF-1 ve HGH arasındaki bu yakın ilişki aynı zamanda kas hücrelerindeki artışlara ve yeni kas lifi büyümesinin ilerlemesine neden olur. IGF-1 ile birlikte çalışmak için daha fazla kas hücresi ve kas lifleri olacaktır.

Diğer Görevler

IGF-1 aynı zamanda vücudun tüm bağ dokusunda bulunan kolajen fonksiyonunu, kolajeni normal düzeyde artıracaktır. Kolajen fonksiyonundaki düzelme, daha güçlü kemiklerle sonuçlanır ve doğru hareket için kaslarda güçlenir. Cilt ve kan damarlarını olumlu bir şekilde etkileyebilir. Buradan itibaren, ıgf-1 aynı zamanda kıkırdak onarımını teşvik edecek ve arttırılmış kemik yoğunluğunu teşvik ederek gerekli gençleşme ve onarım vakalarında mükemmel bir hormondur.

IGF-1 Testi

Büyüme anormalliklerini teşhis etmek ve hipofiz fonksiyonunu değerlendirmek için ıgf-1 kan testleri kullanılır. Somatomedin C ıgf-1 testi akabinde ortaya çıkan ıgf-1 seviyesinin düşük olması, yaşlanmayı yavaşlatmakla bağlantılıdır. Igf-1 yüksekliği ise aşırı protein alımı ile ilişkili olabilir.

Somatomedin C ıgf-1 testi, büyüme anormalliklerinin arkasındaki nedeni teşhis etmeye ve hipofiz fonksiyonunu değerlendirmeye yardımcı olan kısa boy veya aşırı büyümüş çocuklar içindir. Yetişkinlerde, özellikle bir açlık veya yaşlanmayı önleme rejimi ile bağlantılı olarak hücre döngüsünü değerlendirmek için sıklıkla kullanılır.

Ek Bilgiler

Bu hormon, nöroprotektor ve nöropromotor olarak bilinir ve bu da potansiyel olarak zihinsel işlevleri geliştirir. Demans sorunları ortaya çıktığında bu faktör yaşlılara potansiyel olarak çok yararlı olabilir. Bununla birlikte, etkileri tam olarak anlamak için daha fazla çalışma gerekmektedir, ancak umut verici görünüyorlar.