Anti TPO Değeri Ne Demektir, Anti TPO Düşüklüğü ve Yüksekliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bağışıklık sistemlerinin yapacağı hatalara bağlı olarak yükselebilen Anti TPO değerlerinin düşüklüğü, yüksekliği hakkında bilinmesi gerekenler ve otoimmün hastalık detayları

Anti TPO Nedir?

Anti TPO durumu iki aşamada incelenmesi gereken bir durumdıur. Anti TPO içeriğindeki anti kelimesi antikor kısaltması olarak kullanılmaktadır. Antikorların normal şartlarda görevleri vücuda çeşitli nedenlerle giren zararlı canlıların yok edilmesinin sağlanmasıdır.

Anti kelimesinden sonra gelen TPO ise tiroid peroksidaz anlamına gelmektedir. Bu bir enzimdir ve tiroid hormonlarının üretim aşamasında görev almaktadırlar. Anti TPO en basit haliyle vücudun çeşitli nedenlerle kendisinin üretmiş olduğu yapıları yok eden antikorlar olarak tanımlanabilir. Bağışıklık sistemleri bazen hatalı hareket etmekte ve sağlıklı olan tiroid hormonlarına ve tiroid bezi hücrelerine saldırganlık göstermektedir. Bu durumlarda Anti TPO artmaktadır.

Bağışıklık sistemlerinin bahsettiğimiz şekillerde yanlış hareket etmeleri ve bağışıklık sisteminin haricinde antikorların yanlış hareket etmeleri çeşitli hastalıklara neden olmaktadır. İki durumun da yanlış hareket etmesi sonrasında ortaya çıkan hastalıklar otoimmün hastalıklar olarak adlandırılmaktadır. Otoimmün tiroid hastalığı olarak da adlandırılan hastalıkların teşhisinin ve tedavisinin başlayabilmesi için kişide anti TPO testleri uygulanmaktadır.

Tüm bu detaylarla Anti TPO testlerinin yapılması nedenlerini de anlatmış olduk.

Anti TPO Testi Nasıl Uygulanır?

Tiroid bezi hastalıklarının tespitinde kullanılan Anti TPO testleri çok önemlidir. Belirtilen antikorların yüksek olduğu durumlarda tiroid bezlerinde otoimmin hastalık oluşabilmektedir. Otoimmün hastalıkları en basit haliyle tanımlamamız gerekirse vücudun kendi dokularını yabancı bir doku olarak görmesi ve bu nedenle yabancı sandığı dokuya karşı reaksiyon göstermesi olarak tanımlanabilir.

Otoimmün hatalıklar hashimoto tiroiti olarak da adlandırılmaktadır. Bu tür hastalıklarda enzim yapısında bulunan Tiroid peroksidaz ve protein yapısındaki tiroglobulin vücutta yabancı bir doku olarak algılanmaktadır. Bahsettiklerimizizn yabancı bir doku olarak algılanması bağışıklık sisteminin bu yapılara savaş açmasına ve yabancı doku olarak gördüklerini yok edebilmek için antikor üretmelerine neden olmaktadır.

Otoimmün hastalığına sahip olan kişilerin kanlarında anti Tiroglobulin ve anti TPO antikorları normal değerlerden yüksek değerlerde bulunmaktadır. Anti TPO testlerinin kan testiyle yapıldıklarından bahsedebiliriz. Antikorların normalden yüksek olması durumu hipotiroidi tablosuyla devam etmektedir.

Bunların haricindeki otoimmün hastalıklar ise geçici tiroidin ortaya çıkmasına neden olan sessiz tiroid ve Graves hastalığı olarak adlandırılır. Graves Hastalığı hipertiroidiye neden olmaktadır. Bahsetmiş olduğumuz üç hastalık aynı anne ve babadan olan üç farklı çocuk gibidüşünülebilir. Bu hastalıkların zaman içerisinde birbirine dönüşebilme ihtimali bulunmaktadır.

Bunu örnekle açıklayacak olursak başlarda hipertiroidi olan bir kişinin yıllar sonrasında hipotiroidinin gelişebileceğini söyleyebiliriz.

Anti Tpo Testi Normal Değerleri

Normal şartlar altında vücuda giren zararlı dokuların ortadan kaldırılması için görevli olan antikorlar çeşitli nedenlere bağlı olarak bağışıklık sisteminin ve antikorların yanlış hareket etmesi nedeniyle hastalıklar ortaya çıkabilmektedir.

Antikorların ve bağışıklık sisteminin yanlış hareket etmesi nedeniyle ortaya çıkan hastalıklar otoimmün hastalıklar olarak adlandırılmaktadır. Otoimmün hastalıklar olarak adlandırılan hastalıkların tespit edilebilmesi için Anti TPO testleri kan vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir.

Otoimmün hastalıkların tespiti ve tedavi yöntemlerinin uzman tarafından belirlenmesi için yapılan Anti TPO testlerinde normal değerler uzmanlar tarafından belirlenmiştir. Anti TPO testlerinde normal değer aralıkları uzmanlar tarafından 0-9 IU/ml olarak belirlenmiştir. Bahsedilen IU/ml kalıbı ise bir milimetre içerisindeki uluslar arası değerlerde geçerlilik taşıyan birim olarak tanımlanabilir.

Anti TPO testleri sonrasında kanda ortaya çıkabilecek değerlerin normal miktarını yani Anti TPO Testi Normal Değerleri belirtmiş olsak da bu değerlerin sayısal verilerden ibaret olduğunu kesinlikle unutmamalısınız. Değerlerin farklı laboratuvarlarda birbirinden farklı değerlerle sunulabileceği ihtimali her zaman için bulunmaktadır.

Değerlerin farklı oluşması ise sizi verdiğimiz değer konusunda yanıltabilir. Bu nedenle Anti TPO testi sonucunun değerlendirilebilmesinin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için uzman doktorunuza başvurmalısınız.

Anti TPO Testi Yüksek ve Düşük Değer Nedenleri

Anti TPO yüksekliği nedenleri arasında haşimato hastalığı yer almaktadır. Kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülen hastalıkta ortaya çıkan bağışıklı sisteminin hatalı davranışı nedeni tam olarak açıklanamamıştır. Virüs ve bakteri kaynaklı iltihaplar ve genetik faktörlerin etkisi olabilmektedir.

Graves hastalığı da Anti TPO yüksekliğine neden olan durumlar arasında yer almaktadır. Bağışıklık sisteminin hatalı davranması nedeniyle tiroid bezine ve tiroid hormonuna saldırılması sonrasında graves hastalığında fazla miktarda tiroid salgılanmaktadır. Pernisiyöz anemi, lupus ve sjögren sendromu gibi otoimmün hastalıklar da anti TPO yüksekliği durumu ortaya çıkabilmektedir.

Kan tahlilleri aracılığıyla gerçekleştirilen anti TPO testlerinde normal değer 9 IU/ML olarak belirtilmektedir. Kan testleri sonrasında anti TPO değerlerinin 9 IU/ML miktarından daha düşük olması ise anti TPO düşüklüğü anlamına gelmektedir. Bu değerin normal orandan küçük olması sağlıklı bir durum olarak algılanmalıdır.

Değerin 9 IU/ML`den düşük olması halinde kişide otoimmün tiroid hastalığı durumu olma ihtimali düşüktür. Anti TPO değerinin 9 IU/ML`den düşük çıkmasına rağmen kişide herhangi bir tiroid sorununun olması hastalığın farklı tiroid bezi iltihaplarından veya otoimmün olmayan guatr durumundan kaynaklanmış olma ihtimali yükselecektir.