Glukagon Hormonu Nedir, Salgılanması Nasıl Olur, Zayıflama Konusunda Etkileri Nelerdir?

Glukagon hormonu insülinin dengede kalmasını sağlayan bir hormondur. Pankreas tarafından salgılanır. İnsülin hormonuna karşı tam tersi etki sağladığı için vücudun dengesini oluşturur.

Glukagon Hormonu Nedir ve Ne İşe Yarar?

Pankreas içinde bulunan alfa hücrelerinin yardımı ile salgılanan hormona glukon hormonu adı verilir. Glukagon hormonu insan vücudunda var olan insüline tam olarak ters etki yapar. insülin hormonu kan şekerini düşürme işlemlerini üstlenirken bu hormonda kan şekerini yükseltme işlemlerini üstlenmektedir.

Özellikle yağ ile kas dokularında oluşan glikoz emilimini azaltma konusunda da yardımcı olur. İnsanlarda oluşan insülin direncinin meydana gelmesi konusunda en etkili olan hormondur. İnsülin hormonu insan vücudunun ana temeli olan glikozun kullanılması konusunda etki sağlayarak enerjinin oluşmasını meydana getirir. Hormonun görevini tam olarak yapamaması ve eksikliğinin oluşması durumunda glukagon hormonu seviyesinde yükselmeler oluşur.

Ortaya çıkan enerjinin tam anlamı ile kullanılamadığı organların tamamında işlev bozuklukları meydana gelir. Bu bozukluklar sonucunda ortaya çıkan soruna diyabet adı verilir. Glukagon hormonu kanda bulunan glikozun belli bir seviyenin altına inmesini engellemektedir.

Yani insülin sonucu ortaya çıkan etkilerin dengelenmesini sağlar. Vücut dengesinde bulunan karbonhidratta düşüklük meydana geldiğinde de pankreas tarafından hormonun salgılanma işlemi başlar. Bu sayede insülin hormonu daha az salınmaya başlayarak yağ yakım işlemi devreye girer.

Glukagon Hormonu Özellikleri 

Dışarıdan alınan besinleri sindirim sisteminde geçtikten sonra insülin yardımı ile fazla olan miktarı depolanma yapılır. Depolanması yapılan yağlar ve şekerler glukagon hormonu desteği ile enerjiye çevrilmektedir. Bu enerji sayesinde inşalar kolay şekilde yürüyebilir ve belli başlı aktiviteleri yapabilir.

Zayıflama konusunda destek sağlayan bu hormona yağ yakma hormonu ismi de verilebilir. Kan içinde bulunan iki hormonun da değerleri yediklerimiz ile alakalıdır. Şekerli bir içecek ile anında şekeri yükseltebiliriz. Ayrıca uzun süre bezin almayarak şekeri düşürüp hormonun devre dışı kalmasını da sağlayabiliriz. Aslın iki hormon vücudun dengede kalmasını sağlamak ile görevli olarak işlem yapmaktadır. Hormonlardan bir tanesinin seviyesinde yükselme olduğunda diğeri düşür. Bir tanesinde düşme olduğunda diğeri yükselir.

Dengede bu şekilde sağlanmaktadır. Dengenin sağlanması için tüketilen besinlere de dikkat edilmelidir. Özellikle ara öğünlerde kan şekerini yükseltecek olan besinlerin tamamından uzak durmak gerekir. Bunun yerine tok tutacak olan lifli gıdaların tercih edilmesi hormonların denge sağlamasına da katkıda bulunur. Glukagon hormonunun salgılanmaması sonucunda vücutta meydana gelecek olan yağ yakımı da durur. Yani zayıflama meydana gelmez. Hormon ilaç tedavisi ile düzene sokulabilmektedir.

Zayıflama Konusunda Etkileri

Yediğimiz besinlere dikkat ettikten ve glukagon hormonu salgısını doğru şekilde kullandığımızda vücuttaki yağ yakımı da artacaktır. Yağın enerji olarak kullanılmasını sağladığı için zayıflama konusunda etkilidir. Özellikle sabah kahvaltısının doğru şekilde yapılması ve öğün olarak atlanmaması gerekir. Çünkü enerji depolamasını yapacağımız en önemli öğün sabah kahvaltısıdır. Sabah uyanıldığında 2 ila 4 saat sonra devreye girecek olan hormon sayesine kahvaltı düzenli şekilde yapıldığında % 90 oranında yağ yakım işlemi gerçekleşir. Özellikle diyetisyenler de kahvaltı öğününün önemli olduğunu belirtmektedir.

Metabolizmanın yağ yakım moduna girmesini, kan şekerinin yükselmesini, yağ hücrelerinin doğru şekilde kullanılmasını, böbreklerde bulunan fazla suyun atılmasını, yağın enerji şeklinde kullanılmasını da sağlamaktadır. İnsülin ise bu görevlerin tamamen tersini yapmaktadır. Bundan dolayı vücutta düşüklüğü ya da yüksekliği sıkıntılar doğurur. Seviyesinin en doğru şekilde olması ve salgılanması gerekir. İki hormonunda vücutta denge sağlanması konusunda etkili olduğu için düzenli şekilde salgılanmalıdır. Bunu içinde beslenme düzeni ve düzenli şekilde yapılacak olan egzersizler önem taşır.