Kolesistokinin Tanımı ve Görevleri

Kolesistokinin, pankreas üzerindeki etkileri nedeniyle bir zamanlar pankreozimmin adı verilen, bir beyinde yaygın bir şekilde bulunan bir hormondur.

Kolesistokinin özellikleri

Kolesistokinin, oniki parmak bağırsağını çizen I hücrelerinde üretilen bir hormondur. Hormon beyindeki bazı nöronlar tarafından da serbest bırakılır. İştahı kontrol altında tutuyor ve anksiyete ve panik bozukluklarında potansiyel bir rol oynamaktadır.

Kolesistokinin ince bağırsakta sindirim kolaylaştırmada önemli bir rol oynamaktadır. İnce bağırsağın ilk segmentinde (oniki parmak bağırsağı) mukozal epitel hücrelerinden salgılanır ve safra kesesinden pankreas ve safradaki sindirim enzimlerinin ince bağırsağına iletilmesini uyarır. Kolesistokinin, enterik sinir sistemindeki nöronlar tarafından üretilir ve beyinde yaygın ve bol miktarda bulunur.

Kolesistokininin kontrolü ve fizyolojik etkileri

İnce bağırsağa akan gıda maddeleri çoğunlukla emilimini sağlamak için küçük moleküllere (amino asitler, monosakaritler, yağ asitleri) sindirilmesi gereken büyük makromoleküllerden (proteinler, polisakaritler ve trigliseritler) oluşur. Karaciğerden pankreas ve safra tuzlarından sindirim enzimleri (safra kesesi içinde saklanır) bu sindirim için kritik öneme sahiptir. Kolesistokinin pankreatik enzimlerin ve safranın ince bağırsağa iletilmesinde ilk uyaranıdır.

Kolesistokinin Görevleri

Kolesistokinin`in en bilinen görevi, sindirim becerisini geliştirme kabiliyetidir. Hormon, yiyeceklerin mideden boşalma oranını düşürür ve karaciğerdeki safra üretimini de uyarır. Safra yağ damlacıkları küçülür ve enzimlerin onları daha kolay parçalamalarını sağlar. Aynı zamanda, kolesistokinin pankreas tarafından salınan sıvı ve enzim miktarını arttırır, bu nedenle vücudun yiyecekleri daha iyi sindirmesi gerekir.

Kolesistokinin Formulü

Buna ek olarak, bu hormon kısa süreli dolgunluk hissini artırır, bu nedenle bir yemek sırasında iştah azalır. Bazı kanıtlar beyinde salınan kolesistokininin anksiyete üzerinde bir etkisi olabileceğini bulmuştur. Bununla birlikte, bu belirli kolesistokinin işlevi daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyar.

Kolesistokinin hormonu ile ilgili potansiyel problemler

Çok yüksek kolesistokinin seviyesine sahip kişilerde bilinen kötü etkiler görülmez. Aslında kolesistokinin yan etkilerinin olmaması, araştırmayı bir kilo kaybı ilaç seçeneği olarak kullanmaya yöneltti, çünkü hormon iştah azaltıcı bir sonuca sahiptir.

Çok az kolesistokinin vücut üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir. Obez insanlarda iştah artışı ve kilo kaybı ile daha da güçlük çeken sorunlara katkıda bulunabilecek ortalama kolesistokinin seviyesinden daha düşük olduğu bulunmuştur. Buna ek olarak, kolesistokinin genindeki değişiklikler obezite ile bağlantılı olmuştur, ancak bunun nedeni henüz bilinmemektedir.