İnsülin Direnci Değerleri Nasıl Ölçülür ve Ne Kadar Olmalı?

İnsülin hormonu pankreas tarafından salgılanan bir hormondur. Karbonhidrat, yağ ve protein metabolizması konusunda oldukça etkili olan hormon değerlerinin doğru olması gerekir.

İnsülin Direnci Nedir ve Kanda Yapılan Şeker Testi Değeri Ne Olmalı?

Sağdan sola, Eksikliği, Normal Değeri ve Fazlalığı

İnsülin pankreastan salgılanma yapılan bir hormondur ve kan şekeri düşürücü bir etkiye sahiptir. Bu hormon protein metabolizması ile yağ metabolizması ile ve karbonhidrat metabolizması üstüne etkili olan bir hormondur. Hormonun tam olarak yok olması birinci tipte olan şeker hastalarında görülür.

İnsülin düşüklüğü veya insüline karşı oluşan direnç ya da bu ikilinin beraber olması durumu ikinci şeker hastalığında görülmektedir. İnsülin ile alakalı olan direnci olan kişilerde kan şekeri karaciğer, yağ ve kas hücrelerinin içine girmekte zorlanmaktadır.

Bundan kaynaklı olarak da kan şekeri ile alakalı olan birikimler meydana gelmektedir. Pankreas hücrelerden daha çok şeker almak adına insülin üretmeye devam eder ve normal seviyesinden daha çok çalışır olmalı. Pankreas tarafından salgılanan insülin kişilerin vücudunda tam anlamı ile kullanılmadığında direnci meydana gelmektedir.

Bel çevresinde kilo olması,  kortizonlu ilaçların kullanımı, kilolu olmak, polikistik over sendromuna sahip olmak ve hareketsiz yaşama sahip olmak da dirençe sebep olmaktadır.

Şeker Direnci Kaç Omalı?

Hormon değerleri insülin direnci ile ortaya çıkar. Bu direnci ortaya çıkması ile kanda bulunan hormon miktarı da artmaktadır. İnsülin normal değerleri olarak bilinen 100 mg / dl olmalı, oranı kişilerin genel sağlık durumlarına göre farklılıklar gösterebilmektedir.  HOMA kan testi ile kontrol edilebilen insülin direnci 2,5 üzerinde olduğunda sorun olduğu anlamına gelmektedir. Kanda yapılan test ile ortaya çıkacak olan açlık ve tokluk kan şekeri testi ile kişilerin tıbbi tedaviye başlaması gerekir. ayrıca yapılacak olan kan tahlili testi sonucunda kişilerin beslenmelerini de kontrol altına alması gerekir. insülin direnci değerlerini ölçmek adına kullanılacak olan kan tahlili testi ile gerekli olan önlemler alınabilir.

  • Kişilerde olması gerekli olan insülün normal değerleri 100 mg / dl olmalı. Tokluk da dikkate alınarak tokluk testi yapılmalıdır.
  • İnsülin normal değerleri 120 mg / dl olması gerektiğinden açlık olan insülin değerlerine işaret eder. 120 mg/ dk değeri dikkate alınarak toklu testi yüksek olması sonucunda sorunlar meydana gelir.
  • İnsülin değeri 126 mg / dl ve daha üstünde olduğunda diyabet hastalığına işaret etmektedir. Tokluk testi yapılmalıdır.

Bundan kaynaklı olarak da açlık insülin tahlil sonucu değerlerinin kaç olduğu sıkı şekilde takip edilmesi gerekmektedir. Hormon direnci referans aralığı kaç olacağı konusu her daim göz önünde bulundurulmalıdır.

Şeker Direnci Değerleri Nasıl Belirlenir

Horon normal değerleri yüksek olduğunda kan şekerinde yüksek değerler meydana gelir. Bundan kaynaklı olarak da kişilerde damar hastalıkları, kalp hastalıkları, karaciğer yağlanması, obezite, yüksek kan basıncı, obezite, yüksek düzeyde şeker hastalığı gibi sorunlar meydana gelmektedir. Bu hastalıklar ile karşılaşmamak adına insülin direnci aralığı konusunda ve doktor tarafından verilen referans dikkate alınmalıdır. Yapılacak olan test birkaç dk. içinde yapılır ve yine birkaç dk. içinde sonuçlanabilir. Birkaç dk. içinde sonuçlanması tamamen hastane hizmetine bağlıdır. Kanda bulunan şeker değeri ölçümü ile değerlerin kaç olduğunu belirlemek mümkündür. Hastanede ve labratuvarda yapılabilen tarama testleri ile kanda açlık ve tokluk kan şekeri testi ölçümleri yapılabilir.

  • Açlık kan şekeri değeri kişilerde 90 mg/ dl olması gerekir.
  • Tokluk kan şekeri değeri sağlıklı olan kişilerde 2 saat aralığı dikkate alınarak 140 mg/ dl olması gerekir. 120 mg/ dl kanda bulunan şeker düzeyi düşmemesi gerekir. 120 mg/ dl altına düştüğünde sorunlar ortaya çıkabilir. Tokluk kan şekeri değeri ölçümlerinde dk. değil saat baz alınarak ölçüm yapılması gerekir. değerlerinin kaç olmalı konusunda doktordan yardım alınmalıdır.
  • Hamilelik döneminde açlık değerleri kanda 90 mg/dl’den yüksek olması gizli şeker ihtimalini yükseltir. Kan ölçümü testi sonucunda 1 saatte 130 mg/ dl altında olmalı, 2 saat ölçümünde 120 mg/ dl olmalı, hamilelikte yapılacak olan test birkaç dk. içinde yapılır.