Haşimato Tiroidi Hastalığının Kişinin Kilosuna Olan Etkileri

Sessiz ve derinden ilerlemesi nedeniyle kişide ciddi bir sıkıntı yaratmayan tiroid bezi iltihaplanmalarından olan haşimato hastalığının kilo ile ilişkileri hakkında detaylar

Haşimato Tiroidinin Nedenleri

Haşımato Hastalığı kilo almasına nasıl etkiler

Tiroidit olarak adlandırılan haşimoto tiroid bezinin çeşitli nedenlere bağlı olarak iltihaplanması durumuna verilen addır. Tiroid bezinin iltihaplanması nedenleri arasında genelde bağışıklı sistemi sorunları gelse de bakteriler ve virüsler de bu duruma neden olabilmektedir. Teşhis olanaklarının günümz şartlarında artmış olması iltihaplanmalarının genellikle bağışıklık sapkınlığı nedeniyle ortaya çıktığını göstermektedir.

Bahsettiğimiz bağışıklık sapkınlığı sorunlarından en sık görüleni ise haşimoto tiroididir. Yaklaşık 100 yıl önce Japon bir doktor tarafından bulunan hastalık adını Japon doktor Hakaru Haşimoto’dan almıştır. Farklı yaş aralıklarında görülmesine rağmen ortalamaya baktığımızda orta yaş ve üzerinde daha sık görüldüğü ortaya çıkmaktadır.

Derinden ve sessiz bir şekilde ilerleyen bir hastalık olarak adlandırılan haşimoto hastalarında hastalığa bağlı olarak ciddi bir durum ortaya çıkmamaktadır. Kişide herhangi ciddi bir problem yaratmıyor olması nedeniyle hastalık sessiz tiroid iltihaplanması olarak da adlandırılmaktadır. Ciltte solukluk, saçlarda kırılmalar ve saç dökülmeleri, çok fazla uyku isteği, cilt kuruluğu gibi durumlar hastalığın belirtileri arasında yer almaktadır.

Haşimato Kilo Aldırır Mı?

Kilo verme isteği özellikle son yıllarda hem bayanlar hem de erkekler arasında sıkça arzulanan bir durumdur. Bu nedenle bir hastalığın kilo verme ve alma konusunda bünyeye vereceği etkiler hastalığın diğer semptomları kadar insanlar için önem arz etmektedir. Kilo alma sağlıklı bireylerde kolay olsa da insanları en çok zorlayan kısım şüphesiz kilo verme kısmıdır. Kilo verme kısmının zor olması haşimato hastalığından muzdarip olan bireylerde haşimato tiroidi kilo aldırır mı sorusunu hemen akla getirmektedir.

Bir hastalığın kilo aldırıyor olmasının bilinmesi, düşünülmesi veya hissedilmesi dahi kişilerin hastalığın tedavisi kadar her ne kadar yanlış olsa da belki de daha fazla bitkisel kürü uygulamaları arayışına girmelerine neden olmaktadır. Kişi sağlıklı zayıflama konusunda istekliyse kürü uygulamadan önce mutlaka uzman kontrolünde kilo almaya neden olan durum araştırılmalı ve bu ışık altında kilo kontrolünün sağlanması denenmelidir.

Haşimato tiroidi çeşitli nedenlere bağlı olarak vücutta yağ ve kas kitlesinde artışın meydana gelmesine neden olmaktadır. Vücuttaki yağ ve kas kitlesindeki artışın haricinde yaygın ödem nedeniyle şişmanlık mutlaka yaşanacaktır. Bu nedenle haşimato tiroidi şişmanlatır mı sorusunun cevabına evet olarak yanıt verebiliriz. Egzersiz ve standart diyet programları ilgili iltihaplanma nedeniyle ortaya çıkan şişmanlığın önüne geçilmesi için yeterli değildir. Bitkisel kürü uygulamaları dahi kilo kontrolünün sağlanmasında yeterli gelmeyebilir. Rejim yapmak, zayıflama kürü uygulamalarına riayet ederek kilo kontolü veya zayıflama konusunda başarıya ulaşabilmek için tiroid hormon düzeylerinin ölçülmesi ve buna göre programlar düzenlenmesi gerekmektedir.

Bütün bu bahsettiğimiz detaylara dikkat eden insan zayıflar. Haşimato hastası olup, bu hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan kilolarla baş ederek uzmanlar tarafından zayıflar denilen hastalar, sabırlı oldukları taktirde mutlaka başarıya ulaşacaktır. Bu nedenle haşimato hastası bireyler fazla kiloları çok dert edip ruhsal çöküntüye de uğramamalıdırlar.

Haşimato Diyeti Nedir?

Kilo verme daha önce söylediğimiz gibi hem kadınlarda hem erkeklerde büyük bir istek oluşturmaktadır. Haşimato hastalığına bağlı olarak vücutta ortaya çıkan fazlalıklardan nasıl kurtulacağı konusunda insanların arayışları bu yüzden normal karşılansa da fazlalıklardan nasıl kurtulacağı, dengenin nasıl sağlanacağı konusu mutlaka uzman kontrolünde belirlenmelidir.

Özellikle dijital ortamda haşimato diyeti olarak adlandırılan programlar dolaşmakta fakat bu programların nasıl ve kimler tarafından oluşturulduğu dahi net bir şekilde bilinmemektedir. Diyet programlarının kişinin yapısına, büyü nesine, vücut direncine, hastalıklarına ve kullandığı ilaçlara kadar bir çok faktöre ve teste göre belirlendiği bilinmeli ve dijital ortamda haşimato hastalığına bağlı olarak ortaya çıkan fazla kilolardan kolaylıkla kurtulunabileceğini iddia eden haşimato diyeti olarak adlandırılan saçmalıklardan kesinlikle uzak durulmalıdır. Kişi haşimato hastalığına bağlı olarak fazla kilolarının nasıl kontrolünün sağlanacağını yine uzman kontrolünde ve gözetiminde yapmalıdır.