Nörotransmitter Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

Nörotransmitterler beyindeki nöronlar tarafından beynin içinde elektro-kimyasal sinyaller göndermek ve almak için kullanılan ve vücudun diğer tüm organ sistemleriyle olan iletişimi kolaylaştıran temel kimyasal habercilerdir.

Nörotransmitter Çeşitleri

Nörotransmitterler beyin, kas, sinir ve organ fonksiyonlarını düzenleyen temel kimyasal habercilerdir. En sık nörotransmitterler serotonin, dopamin, norepinefrin ve asetilkolindir. Bu önemli kimyasalların düşük seviyeleri genel toplumda oldukça yaygın olmakla birlikte, sayısız yaşam tarzı, çevresel ve beslenme faktörlerinden kaynaklanmaktadır.

Nörotransmitterler küçük molekül vericiler ve nöropeptitler olarak ikiye ayrılır. Küçük moleküllü vericiler ayrıca dopamin ve glutamat gibi amino asitler gibi monoaminlere ayrılabilir. Nöropeptit sınıfı endorfinleri, insülini ve oksitosini içerir. Tipik olarak, küçük molekül vericiler komşu hücreler üzerinde doğrudan aktörlerdir.

Asetilkolin

Asetilkolin, nörotransmitterin en yaygın türüdür. Periferik sinir sistemi, omurilik ve beyin bölgelerinde bulunur. Periferik sinir sisteminde asetilkolin, vücudu hareketlendiren kasları harekete geçirir. Asetilkolin kas hücrelerine salındığında, kaslar kasılır.

Dopamin

Dopamin beyin ve vücudun farklı sinir hücreleri arasında mesaj gönderen sorumlu bir nörotransmitterdir.

Glutamat

Glutamat, beyinde en sık eksitatör nörotransmitterdir. Öğrenme ve hafıza için gereklidir ancak, glutamat fazlalığı aslında beyin hücreleri ve sinirler için toksiktir.

Serotonin

Serotonin beyinde, nöronları (beyin hücreleri) arasında sinyaller gönderen, yoğunluklarını düzenleyen bir kimyasaldır. Serotonin, beyinde ve bağırsaklarda üretilir ve pozitif bir ruh haline sahip olmaktan sorumludur.

Norepinefrin

Norepinefrin, vücut tarafından doğal olarak üretilen bir hormondur. Kan basıncında hayatı tehdit eden damlaları tedavi etmek için enjeksiyonla verilir.

Gamma Aminobütirik Asit

Gamma aminobütirik asit, insan beyninin dopaminin üretimine ve serbest bırakılmasına yardımcı olması için kullandığı bir amino asittir. Beynin vücudun merkezi sinir sistemini düzenleyen şekle bağlı bir nörotransmitterdir.