Mutluluk Hormonunun Salgılanmasına Destek Olan Besinler ve Bitkiler

Mutluluk hormonu salgılanmasını destek olan yiyecekler, besinler ve bitkilerin düzenli şekilde kullanılması gerekir. Bu şekilde meydana gelecek fayda da artacaktır.

Mutluluk Hormonu Sağlayan Yiyecekler Nelerdir?

Mutluluk hormonu içeren yiyecekler ve besinler arasında;

 • Çikolata; stresin en önemli düşmanıdır. Kendini mutsuz hisseden kişilerin mutlaka bir parça çikolata yemeleri gerekir. Çikolata mutluluk hormonu salgılanmasını en kısa sürede gerçekleştirmektedir.
 • Makarna; makarnanın mutluluk hormonu salgılayabilmesi için ağır olan soslar ile tüketilmemesi gerekmektedir. En fazla tüketilen yiyecekler arasında yer alır. Hazmı kolay olan makarnanın salata eşliğinde tüketilmesi daha uygundur.
 • Dondurma; uygun miktarda tüketildiği sürece mutluluk hormonu salgılaması yapılmasına destek olur. Beslenme uzmanları mutluluk hormonu içeren besinler arasında ilk sıralarda yer aldığını söyler.
 • Fıstık; mutluluk hormonu içeren besinler arasında fıstık yer alır. Yağ oranı yüksek olan yiyecekler içinde de yer alan fıstığın çok tüketilmemesi gerekmektedir. Ayrıca kalp krizi riskini azaltır, kolestrolü düşürür. Demir, fosfor, potasyum, çinko, selenyum ve bakır açısında da zengindir.
 • Ekmek; buğday ekmeği mutluluk içeren besinler arasında yer alır. Fazla tüketilmesi şişmanlığa yol açabilir.
 • Portakal; B ve C vitamini açısından zengin olan meyve insanlardaki enerjinin yükselmesine olanak sağlar. Kanın durulması konusunda ve temizlenmesi konusunda yardımcı olan besinler arasında yer alır. Bu meyvenin reçeli karaciğerin temizlenmesini sağlamaktadır.
 • Üzüm; hem beyaz hem de kırmızı üzüm insanların gülmesini sağlayan besinler içinde yer alır. Üzüm içinde direkt olarak kan içine karışabilen şeker bulunmaktadır. Bol düzeyde kan yapılmasına olanak sağlayan üzüm suyu cildin de diri kalmasını sağlamaktadır.
 • Muz; tüketilmesinin yanı sıra kokusu ile de mutluluğa adım atılmasına olanak sağlayan besinler içinde yer alır. Kendi hisseden ve asabi hisseden ve halsiz hisseden kişiler tarafından tüketilmelidir. Özellikle sinir sorunu olan kişilerin gün içinde 1 tane tüketilmesi gerekmektedir. Muz magnezyum ve kalsiyum açısından da oldukça zengindir.
 • Çilek; meyve C vitamini açısından oldukça zengindir ve afrodizyak etkiye sahiptir. Salgı bezlerin tam anlamı ile çalışmasını sağladığı için mutluluğun üst düzeye çıkmasını sağlar. Kansere karşıda insan sağlığını korumaktadır.
 • Susam; simit ile mutluluğu ayağa getiren bir bitkidir. Bronşite ve boğaz ağrısına da iyi gelmektedir.

Ayrıca mutluluk hormonun salgılanması adına bitkiler ve ilaçlar da kullanılmaktadır.

Mutluluğa İyi Gelen Bitkiler

Mutluluğa iyi gelen hormon salgısının artmasını sağlayan bitkiler arasında; melisa otu bulunmaktadır. Ot beyaz çiçekleri ve limon kokusu ile dikkat çeker. Yumuşak tüylere sahip olan ve ince yaprakları bulunan melisa otu mutluluk ile alakalı olan serotin hormonun salgılanmasına destek sağlamaktadır. Bitkisel ot müsilaj, reçine, acı madde ve uçucu yağ içermektedir. Ayrıca endofrin salgılanmasına da katkıda bulunur. Şifalı bitkiler arasında bulunan;

 • Biberiye
 • Fesleğen
 • Kekik
 • Adaçayı
 • Papatya
 • Melisa
 • Keklik otu
 • Yeşil çay
 • Ihlamur çayları da mutluluğun salgılanmasını desteklemektedir.

Yeşil çay içinde bulunan L-theanine adlı aminoasit beyinde bulunan alfa dalgalarının canlanmasına olanak sağlar. Ayrıca bu çayın antioksidan özelliği bulunur. Bu bitkiler düzenli ve taze şekilde kullanılmalıdır. Yani çayların taze olarak demlenip tüketilmesi fayda sağlaması açısından önemlidir. Mutluluk hormonunun salgılanması adına belli başlı ilaçlar da kullanılır. Bu ilaçlar ve kullanım dozları doktor kontrolü ile verilmelidir. İlaçlar bireysel şekilde belirlenmektedir. İlaçlar ile alakalı olarak uzmanda bilgi ve detay alınmalıdır.

Mutluluk İçin Egzersiz ve Güneş Işığı

Günlük olarak düzenli bir şekilde egzersiz yapılması serotin miktarını arttırmaktadır. Ayrıca sindirime yardımcı olurken stresinde azalmasını sağlar. Özellikle bisiklet kullanmak ve koşmak serotin hormonunun üst seviyelere çıkmasını sağlamaktadır. Günlük olarak yapılacak olan egzersizlerin yaşamın bir parçası haline getirilmesi gerekir. Bunun için kişilerin hayatlarında nelerin önemli olduğunu bilmesi ve ona göre hareket etmesi gerekir.

Gelişen teknoloji ve iş yoğunluğundan kaynaklı olarak insanların çoğunluğu ofis ortamında vakit geçirmektedir. Güneş ışığı ise D vitamini arttıran etkilere sahiptir. Güneş ışığı ayrıca serotin üretimi konusunda da önemli bir yere sahiptir. Ayrıca güneş ışığı günümüzün hastalığı olan depresyona karşı da olumlu etkilere sahiptir.

Özellikle hafta sonları ve güneşin olduğu zamanlarda dışarıda vakit geçirilmesi gerekir. Egzersizlerde güneş ışığı altında yapılabilir.