Prolaktin Hormonunu Nasıl Artırılır?

Prolaktin hormonunu artıran nedenler, prolaktin hakkında her türlü bilgi ve prolaktini yükselten yiyecekler, Erkeklerde ve kadınlarda prolaktin yüksekliği.

Prolaktin Hormonu Normal Değerleri

Kadınlarda süt üretimini sağlayan prolaktin hormonu, erkeklerde de bulunmaktadır. Hamile olmayan kadınların ve erkeklerin prolaktin değerleri, belirli bir oranın üzerindeyse, prolaktin yüksekliğinden söz edilir ve hastanın şikayetine göre prolaktin yükselmesine neden olan durum belirlenir.

Prolaktin hormonu değerlerinin normal aralığı ;

 • Kadınlarda 2 – 29 ng/ml
 • Erkeklerde 2 – 18 ng/ml
 • Hamilelerde 10 – 209 ng/ml olarak değişik dönemlerde değişebilir şekildedir.

Bu değerlerin üzerinde bir prolaktin yüksekliği söz konusu olursa, hastanın bir hipofiz bezi sorunu olabilir ve birçok belirti ile birlikte bu durum baş gösterir. Bazen prolaktin yüksekliği yapan ilaçlar kullanmak da, bu hormonun yükselmesine neden olmaktadır.

Erkeklerde Prolaktin Yükseliği

Erkeklerde prolaktin yüksekliği görüldüğünde, birçok sorun da ortaya çıkmaktadır. Bazı psikiyatrik ilaçlar, prolaktin hormonunu artıran ilaçlar grubunda yer alır. Genelde prolaktin yüksekliği olan hastalarda cabergolin ve bromokriptin ilaçları kullanılır.

Erkeklerde çok fazla prolaktin hormonu yüksekliği olması durumunda, anormal meme büyümesi görülebilmektedir. Ayrıca cinsel istek kaybı da görülebilmektedir.

Kadınlarda Prolaktin Yüksekliği

Kadınlarda hamilelik dönemi dışındaki prolaktin hormonu yüksekliği, hipofiz adenomu belirtisi olarak değerlendirilir. Hastanın ;

 • Adetleri düzensiz,
 • Memelerden gebelik olmadığı halde süt gelmesi,
 • Kısırlık gibi durumlar söz konusudur.

Bu belirtiler sonucu emar çekilerek hastada tümör olup olmadığına bakılır. Çoğunlukla şikayet olmadığı sürece ve hastada baş ağrısı, görme kaybı olmadığı sürece, ilaç tedavisi uygulanır ve bu da tümörün küçülmesine neden olur.

Hamilelerde ise, gebelik ilerledikçe prolaktin de artış gösterir ve emzirme devam ettiği sürece, prolaktinde de düşüş yaşanmaz. Hatta bazı anneler, bebeklerine sütlerinin yermeyeceğini düşünerek, prolaktin arttırıcı yiyecekler arayışına girerler.

Prolaktin Nasıl Yükseltilir?

Prolaktin yükselmesi, memenin uyarılmasıyla gerçekleşir. Mesela prolaktin testi yapılacağı gün, memenin birkaç gün uyarılmamış olması, iç çamaşırıyla bile temas ettirilmemesi gerekir.

Memenin uyarılması süt hormonlarını harekete geçirir ve bu da prolaktinin yüksek olmasına neden olur. Emzirme dönemindeki anneler için bu durum iyidir. Ancak gebelik söz konusu değilse, birçok sorun yaşanabilir ve bu sorun genelde hipofiz adenomunun etkileridir.

Ancak prolaktinin düşük olması da bir sorundur ve prolaktin nasıl arttırılır sorusunun cevabı da yine ilaç tedavisi ile diğer belirtiler dikkate alınarak olacaktır.

Prolaktinin Yüksek Olmasının Etkileri

Gebelik durumu söz konusu değilse, prolaktinin yüksek olması;

 • Kısırlık,
 • Adet olamama,
 • Adet düzensizliği,
 • Yumurtlama bozuklukları,
 • Erkeklerde cinsel fonksiyon bozuklukları,
 • Erkeklerde meme büyümesi,
 • Kadınlarda memeden süt gelmesi gibi durumlara neden olabilmektedir.

Hamilelikte Düşük Prolaktini Yükselten Yiyecekler

Prolaktini düşük olmayan ama az olan kadınlar, daha fazla süt gelmesi için, prolaktini yükselten besinler kullanabilirler.

İlaçlar dışında bu besinlerin herkeste etkileri farklıdır. Ancak genelde yeşil sebzeler, su ve stresli olmamak süt üretimini arttıran etkenler arasındadır. Hamile bayanlar özellikle yeşil sebzeleri bol bol tüketmelidir ki süt artışı sağlansın ve süt konusunda bebeğine yeterli beslenmeyi sağlayabilsin. Hamile olmayan bir kadında prolaktin yükselmesini sağlama yönünde tedavi uygulanmalıdır ve eğer bir hipofiz adenomu söz konusuysa, bu tedavi tümörün alınması ya da küçültülmesi ile sonuçlanır ve hastanın hormon değerleri normale dönebilir.

Prolaktin hormonu düşük olan bir kadın, bebeğini emzirecek sütü üretemeyeceğinden, sorun yaşayabilir.