Hamile kalmak için Prolaktin hormonunun değeri ne olmalı?

Hamile kalmak isteyen bayanların ne kadar prolaktin değerine sahip olmaları gerekiyor? Bu miktarın altında ve ya üstünde olursa sonucu neler olur?

Kadınlarda bulunan ve hipofiz bezi tarafından salgılanan prolaktin hormonu süt hormonu olarak da bilinmektedir. Süt salgılanmasını sağlayan bu hormon hamilelik döneminde ve sonrasında süt salgısını devam ettirmektedir. Hipotalamus bölgesinden prolaktin hormonunun salgılanmasını dengelemek adına dopamin hormonu salgılanır. Bu hormonun salgılanmaması durumunda prolaktin hormonu çok fazla çalışır ve vücut içerisindeki diğer hormonların çalışmasını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu Prolaktin hormunu belirtisi olarak algılanır.

Prolaktin Hormonu Değeri

Prolaktin hormonu değeri genel olarak kaç;

  • Hamile bayanlarda 10- 209 ng/mL yüksekliği olmalı.
  • Gebeliği olmayan bayanlarda 2 -29 ng/mL yüksekliğinde olmalıdır.
  • Erkeklerde ise 2- 18 ng/mL olarak bulunur.

Kadınların adet dönemlerinde prolaktin hormonu değerleri de değişmektedir. Bu değişimin nedeni ise farklı hormonların devreye girmesinden kaynaklanmaktadır. Hamile kalmak için hiçbir engel teşkil eder mi? Engeller aşılamaz değil. Gebeliğe adım atarken bazı bilgileriniz olup bu konuda gebelikte engel olabilirmi yüksek bir bilgi almak gerekir.

Erkeklerde ve kadınlarda prolaktini hormonun fazla olması durumunda genellikle kısırlık vakası ve hamile kalamama gibi durumlar görülebilmektedir. Hamilelik döneminde artan prolaktin hormonu normaldir ancak hamilelik dönemi dışında arttığında kadınların kısırlaşmalarına erkeklerin ise göğüslerinden süt gelmesine, sertleşme sorunu yaşamalarına ve kısırlaşmalarına neden olabilmektedir.

Prolaktin hormonu kadınlarda hamilelik döneminde artar ve süt üretimine yardımcı olur. Ayrıca memenin büyümesine ve süt verebilir duruma gelmesine de yardımcı olmaktadır. Hamilelik dönemi dışında bu hormonun artması nedeniyle yaşanan kısırlık sorununda hormon tedavisine başvurulabilmektedir. Hamilelik öncesinde hamile kalmak isteyen bayanların prolaktin hormonlarının belirli bir seviyede olması da şarttır. Bu seviyenin üzerine çıkıldığında kısırlık başlayacak ve hamile kalmak zor bir hal alacaktır.

Hamilelikte olmayan bayanlarda prolaktin hormonu düşüklüğü de görülebilmektedir. Oldukça nadir rastlanan bir durum olsa da bu durumda da kişilerde hipofiz bezinin yeterince salgılanmamasına bağlı olarak kısırlık meydana gelebilmektedir.

Hamile Kalmak İçin Prolaktin Seviyesi

Hamile kalmak isteyen bayanlarda prolaktin seviyesi normal denilen 2 ila 29 ng/mL arası olmalıdır. Bu aralığın altında olduğunda bayanlarda hipofiz salgısı yetersiz kalır. Hipofiz salgısı aynı zamanda üreme organlarını çalıştıran hormonlardan biridir. Bu hormonun az çalışması da üreme hormonlarının az çalışmasına ve kısırlığa neden olabilmektedir.

Prolaktin hormonunun fazla olması yani 2- 29 ng/mL fazla olması durumunda da hipofiz bezinin diğer hormon salgılarının artmasına neden olmaktadır. Bu durum ise üreme sistemlerini etkileyerek kısırlık yaşanmasına neden olabiliyor. Hormon dengesizliği nedeniyle anne adayında ya da bebekte sorunlar meydana gelebiliyor.

Hamile kalmak isteyen bir bayanda eğer prolaktin seviyesi normalden yüksek ise bu durumda kişilerin yumurtalarında çatlama olmayabiliyor. Böyle bir durumda ise hamile kalmak zorlaşıyor.

Prolaktin Değeri Ölçümü

Annelik isteyen bayanlar eğer bunun için çeşitli yollara başvuruyor ancak bir türlü hamile kalamıyorlarsa adet dönemlerini takip etmelidirler. Adet dönemlerinde sürekli olarak düzensizlik yaşanıyorsa prolaktin hormonunun yüksek olmasından şüphelenilebilir. Doktor kontrollerinde bu durumu gözlemlemek adına çeşitli testler uygulanmaktadır.

Prolaktin hormonu düşüklüğü ya da yüksekliği gibi bir durumla karşılaşıldığında kişilerin kesinlikle ot, kür, çay gibi çeşitli tedavi yollarına başvurmadan uzman bir doktor ile görüşmesi gebelik için gerekiyor. Bu tür bir tedavi yolu izlemediklerinde hormonları genel olarak bozan ilaç kullanımları yaşanabilir mi? Tedavisi daha da zorlaşan durumlar söz konusu olabileceği için kişilerin dikkatli bir yol izlemesi ve bu konuda uzman tavsiyelerine uyması gerekiyor.

Bu testleri yaptırarak hamileliğe adım atarken hamile kalabilirmiyim? Kalabilirmi veya kalınırmı gibi olan sorulara kalanlar tarafından tavsiye verilir.