Prolaktin hormonu düşürmede ve yükseltmede pratik Tavsiyeler

Prolaktin hormonu hipofiz bezi tarafından salgılanan ve halk arasında süt hormonu olarak bilinen bir hormondur. Prolaktin hormonu nasıl düşürülür

Prolaktin hormonu yukarıda da söylediğimiz gibi hipofiz bezi tarafından salgılanır. Gebeliğin 2. Ayından itibaren prolaktin değerleri yükselmeye başlar ve doğumdan sonra bebeğin ihtiyaç duyduğu anne sütünün salgılanmasını sağlamaktadır. Ancak gebelik dışında prolaktin yükselmesi olumsuz bir durumdur.

Prolaktin Neden Yükselir?

Prolaktin hormonu

Prolaktin değerleri gebelik dışında yükselebilmektedir ve bu durum tıpta hiperprolaktinemi olarak adlandırılmaktadır. Bunun sebepleri arasında;

  • Kullanılan antidepresan, tansiyon ya da doğum kontrol ilaçları,
  • Hipofiz bezinde görülen iyi huylu tümörler (adenom veya mikroadenomlar),
  • Aşırı stres gibi durumlar sıralanabilir.

Ayrıca prolaktin yüksekliği rahatsızlığına neden olan bir başka etken de protein içeren yiyecekler sayılabilir; elbette proteine ihtiyacımız vardır ancak proteinin aşırı tüketilmesi, özellikle de dışarıdan hazır olarak protein ilaçlarının aşırı derecede alınması prolaktini yükseltebilir.

Prolaktinin yükselmesi ile vücutta birtakım değişiklikler ya da problemler görülebilmektedir. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

  • Gebe kalamama durumu
  • Adet düzensizliği
  • Adet kanamalarında azalma

Kadınlar genellikle adet düzensizliği ya da gebe kalamama şikâyetiyle doktora başvurduklarında prolaktin hormonunun yüksek olduğunu öğrenmektedirler. Prolaktin seviyesi düşürülmeden bir kadının gebe kalması mümkün değildir. Prolaktin hormonunu düşüren ileçlar kullanılmalıdır.

Prolaktin Nasıl Düşürülür?

Prolaktin nasıl düşürülür sorusuna verilecek en güzel cevap doktor tedavisi ve bitkisel tedavi yöntemleri olacaktır. Çünkü doktorunuz sizin prolaktin seviyenizin ne durumda olduğunu ve nasıl bir tedavi uygulanması gerektiğini size en doğru şekilde açıklayacaktır. Prolaktini yüksek olanlar doktor tarafından verilen ve prolaktini düşüren ilaçları mutlaka kullanmalıdırlar; böylece prolaktin seviyesi düşer. Tedavisi kolay edilir ve tedavisinde aynı zamanda bitkisel içerikli destekler kullanılabilir. Hiperprolaktinemi rolaktin uygun ilacı kullanarak düşürülebilir bir hastalıktır.

Prolaktin yukarıda bahsettiğimiz üzere adenom veya mikroadenomlardan kaynaklanıyorsa ve ilaç tedavisi ile hormonlar düzene girmiyor veya vücut iyileşmeye karşı direnç gösteriyorsa hipofiz bezi ameliyatı yapılabilmektedir. Bu basit bir ameliyat olup hasta birkaç gün içinde normal yaşantısına dönebilmektedir. Sinüslerden hipofiz bezine girilerek yapılan bir ameliyat olan hipofiz bezi ameliyatı son yıllarda endoskopik yaklaşım olarak bilinen bu yaklaşım sayesinde oldukça kolay ve neredeyse risksiz hale gelmiştir.

Stresten ve kaygılardan uzak durmaya çalışarak, eğer baş etmesi güç problemler yaşanıyorsa uzman bir psikolog ile görüşerek sağlığınızı kazanmanız mümkündür. Stresten uzak bir yaşam pek çok hastalığı engeller ve tedavisinde yardımcı olur. Bu nedenle sizi strese sokan durumlardan uzak durmaya çalışmanızı tavsiye ederiz.

Bitkisel Yöntemleri

Prolaktin yüksekliğinde doktorunuzun önerdiği tedaviye ek olarak doktor İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilen mucize bir bitki de kullanabilirsiniz. Testere dişli aslanpençesi bitkisi dünyanın pek çok yerinde pek çok farklı amaç için kullanılan bir bitkidir. Saraçoğlu aslanpençesini kadınların bitkisi olarak adlandırıyor ve prolaktini düşürücü etkisi olan bu bitki ile hazırlanan basit bir kür öneriyor.

Bu kürü hazırlamak için bir bardak kaynayan suya bir tatlı kaşığı aslanpençesi ekleyerek demlenmeye bırakmanız gerekiyor. Ilıdıktan sonra içebileceğiniz bu mucize kürü günde iki kez içmeniz; bir ayın sonunda bir hafta ara vererek aradan sonra tekrar etmeniz öneriliyor. Aslanpençesi size sağladığı pek çok yararın yanı sıra prolaktin değerlerinizi düşürür ve normal seviyeye getirir.