E2 Hormonu Değerleri Hangi Aralıklarda Olmalı? Normal Değerleri?

Estradiol hormonu östrojen hormonundan sonra kadınlarda en yüksek oranlarda salgılanan hormonların başında gelir. Erkeklerde de bulunmakla birlikte kadınlarda çok daha yüksek oranlarda bulunur.

E2 Hormonu (Estrodiol)

Estradiol hormonu östrojen hormonundan sonra kadınlarda en yüksek oranlarda salgılanan hormonların başında gelir. Erkeklerde de bulunmakla birlikte kadınlarda çok daha yüksek oranlarda bulunur.

Estradiol hormonu üreme dönemine girmiş kadınlarda en çok üretilen ve en kuvvetli östrejen hormonu olarak bilinmekte olan bir hormondur. Hormon kadınların ergenlik dönemine girdikleri döngü ile birlikte yani üreme  döneminde kadınsı özelliklerin gelişmesi açısından son derecede mühim görev üstlenen bir hormondur. Bu e2 özellik ile ergenlik dönemine girilmesinin ardından meme büyümesi ve gelişimi aşamalarında çok mühimdir. Estradoil hormonu ilk olarak kadınların yumurtalıklarından salınım yapılır ve regl döneminin ve düzenlerinin sabitleşmesinde, düzenli bir şekilde yürümesinde mühim görevleri olan hormonlardandır.

E2 nin düşük olması yüksek olmasından çok daha iyidir. Düşük olması durumunda kadınların hamile kalması daha olasıdır. Fakat yüksek olduğunda bu durum daha da zorlaşır. Düşük iken normal değerleri ulaşması daha da kolaydır. Hamilelikte bu hormon en yüksek değeri ölçüsüne çıkar. Fakat bu doğal bir durumdur.  Hormon testi ile değerler ölçülebilir. Bu testi damardan alınan kan ile testi edilir.

Estradiol Hormonu Testi ve Normal Değerleri

Hormonun bağışıklık sistemleri ve de kalp damar sağlığı gibi konularda oldukça etkileri ve faydası bulunmaktadır. Progesteron hormonu ile birlikte kadınlarda gebe kalma konusunda büyük etkisi bulunmakta olan yumurtlama ve adet dönemlerini düzenler. Estradiol yumurtaların gelişmesi aşamalarında içi sıvı dolu olan keseler ve etrafında yer alan hücrelerden yayılır. Bu keselerin gelişip büyümesiyle de kanımızda bulunan östrojen seviyesi ya da bu estradiol hormonu ani bir yükseliş gösterir.

Bu hormon dönem dönem azalış ve artış durumlarını gösterir. Gebelikte e2 hormonun yükseliş götermesi ile normalden fazla salgılanabilir. Kadınlar regl dönemlerinin 2. ya da 3. gününde E2 hormonu testi değeri uygulanabilir.  Bu test ortalama olarak 2 saat içerisinde sonuç verir. E2 hormonu değerleri 25 ila 140 arasında ise sağlıklı seviyelerde var sayılmaktadır. Eğer bu değerlerin altında ya da üstünde ise sağlık sorunlarına yol açabilir. Regl düzensizliğiniz var ise arkasında e2 eksikliği ya da fazlalığı yatıyor olabilir. Bir kadın doğum uzmanına gitmeniz dahilinde size bu testi yaptıracaktır. Toplar damarlarınızdan alınan bir tüp kan ile aynı gün içerisinde sonucu size ulaşacaktır. Ayrıca doktorunuzun bilgisayarından da gözükecektir. Regl olamamanız ileride çocuk sahibi kalmanızı zorlaştıracaktır.

Hatta bazı durumlarda kısır kalmanıza dahi sebebiyet verebilir. Yalnızca fiziksel değil, diğer tüm hormonsal değerler gibi ruhsal da sıkıntılar yaşamanıza neden olacaktır. Tedavisi zor olmamak ile beraber, aksatılması halinde ciddi sıkıntılar yaşamanızı sağlayabilir.

E2 Hormonu Değeri Aralıkları

Eğer değerler  yapılan test sonrasında 50 nin üzerinde çıkar ise o kişide yumurta oranları kötü anlamına gelir. Genç kadınlardaki E2 hormonları düşüklüğü ovaryon azlığına işaret edebilir. Menopoz dönemlerinde de kadınların E2 hormonları oranları düşer. E2 hormonu düşüş gösterdiği dönemlerde o kişilerde psikolojik sorunlar, terleme ya da aşırı sıcak basma, cinsel organda kuruluk, seks sırasında ağrı ve idrar yolu enfeksiyonu gibi etkiler görülür. Testi sonuçları hemen alınır.

Hormonların değeri aralıkları cinsiyete ve yaş grubuna göre değişiklik gösterir. e2 nin değer aralıkları da diğer hormonlar gibi bu etmenlere göre değişiyor. Kadınlarda çok daha yüksek değeri aralıklarda olmak ile birlikte, erkeklerde de bu hormona rastlanır.

Normal değeri:

  •  29-97 pg / ml değeri arasında olması gerekmektedir.