Estradiol Hormonu Yüksekliği Sebepleri, Belirtileri ve Düşürme Yolları Nedir?

E2 hormonu yani estradiol hormonunu bir östrojen hormonudur. Yani, kadınlarda bulunan mühim bir hormon türüdür. Kan ya da idrar yollarında bulunur ve kadınlık hormonu olan östrojen hormonlarının miktarını belirleyen bir etken olarak da bilinir.

E2 Hormonu Yüksekliği Nedenleri?

E2 hormonu yani estradiol hormonunu bir östrojen hormonudur. Yani, kadınlarda bulunan mühim bir hormon türüdür. Kan ya da idrar yollarında bulunur ve kadınlık hormonu olan östrojen hormonlarının miktarını belirleyen bir etken olarak da bilinir.

Estradiol hormonunu hem kadınlarda hem de erkeklerde görebiliriz. Kadınlarda çok daha yüksek düzeylerde görünse de, erkeklerde de düşük miktarlarda zaman zaman  gözlemlenmektedir. Kadınlarda cinsel organlarının sağlıklı bir biçimde gelişmesini sağlanması ve cinsel organlarının işlevlerinin işlerlik kazanmasını sağlamış olan E2 hormonları ek olarak, kadınlardaki ikincil seks karakterleri de estradiol hormonları aracılığı ile gerçekleşir.

Progesteron hormonu ile beraber kadınlarda regli döneminin oluşumunu kontrol eder. Adet döngüsünün düzenli olması kadınların fizyolojik ve psikolojik sağlığı açısından son derecede önemlidir. e2 hormonu sayesinde bu döngü düzene sokulabilir. Ayrıca kız çocuklarında ergenliğe girilmesi ile birlikte; meme büyümesi, tüylenme, rahmin gelişmesi gibi fiziksel olayları da gerçekleştirir. Erkeklerde de bulunan bu hormon çıkarsa yalnızca kadınların fiziksel aktivitelerini gerçekleştirmez. Erkeklerde de temsili miktarlarda da olsa östrojen hormonu salgılanılmasına izin verir.

E2 hormonu menapoz dönemi öncesinde kadınlarda yumurtalık hücrelerinde üretilir. Rrkeklerde ise bu hormon testislerde üretilir. Menopoz dönemi öncesinde zaman kadınlarda E2 hormonu değerleri normalden daha yüksek oranlarda bulunmaktadır. Düzenli aralıklar ile, sürekli olarak kendisini yenilemektedir.

Hormonlar insanın vücudunda bulunan önemli düzenleyicilerdir. E2 erkeklerde de olmasına karşın kadınlarda daha çok bulunan bir hormondur.

E2 Hormonu Normal Değerleri?

Diğer bütün hormonalarda da olduğu gibi, estradiol hormonunu da zaman yaş ve cinsiyet gibi ne faktörlere göre değişiklik gösterir. Kişinin ne yaşta olduğu ve ne cinsiyete sahip olduğu diğer tüm hormonlarda da mühimdir.

  • 0 ila 12 yaşları arasında olan kişilerde: 2 ila 18 pg/ ml değerinde
  • 13 ila 15 yaşları arasında olan kişilerde: 11 ila 38 pg / ml
  • 16 ila 50 yaşları arasında olan kişilerde normal değerler: 30 ila 119 pg ml değerleri arasında
  • 50 yaş ve üzeri kişilerde ise normal değerler: 10 ila 35 pg/ ml değerleri arasında
  • Hamilelik döneminde olan kadınlarda ise bu değerler: 10 ila 35 pg /ml değerleri aralarında bulunmalıdır.
  • Folliküler faz değer aralıkları ise : 30 ila 119 pg /ml oranları arasında olmalıdır, pik değeri ise: 149 ila 350 pg/ ml oranlarında olmalıdır, luteal faz değeri: 97 ila 216 pg/ ml oranlarında olmalıdır, adet dönemi öncesi ve sonrası takibi değerleri: 29 ila 97 pg/ml aralıklarında olmalıdır.

Bu hormonların seviyelerinde herhangi bir ne farklılık oluşması durumunda ise bir takım ne sorunlar ortaya çıkmaktadır. Estradiol hormonunu n değerlerinin yükselir duruma gelmesinde etkili olan unsurlar ise yumurtalık tümörleri, follikül kistleri, endometriozis semptomları vs olmaktadır.

E2 hormonlarını düşüren unsurlar yani değerlerin saklanmasında ise genetik rahatsızlıklar, hipofiz ve hipotalamus rahatsızlıkları, kronik böbrek rahatsızlıkları, tiroid rahatsızlıkları, şeker hastalığı, doğurmaya bağlı olan kalp rahatsızlıkları, turner sendromu gibi hastalıklardır.

Estrodiol Hormonu Normal Değerlere Düşürme

Hormon değerlerinin normal seviyelerde olması kişilerin sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmesi açısından son derecede mühimdir. Kadınlarda regli dönemi düzeni gibi rutinler östrojen hormonları arasında bulunan bu hormon ile de doğrudan alakalıdır. Adet düzensizliğine, buna istinaden de ileriki dönemlerde kısırlığa dahi sebebiyet verebilmektedir.

Tedavi edilmesi doktor kontrolü ile son derecede basit olan bu rahatsızlık, tedavi edilmediği müddetçe ileriki dönemlerde ciddi denilebilecek sorunlara yol açar. Hormon testleri devlet ve özel hastanelerin hepsinde yapılmaktadır. Devlet hastanelerinde bu test ücretsiz olup, özel hastanelerde anlaşmalı olduğu kurumlara göre değişiklik göstermektedir. Size en yakın devlet hastanesine giderek toplar damarınızdan alınacak olan bir tüp kan ile hormon seviyenizin ne durumda olduğunu öğrenebilirsiniz. Ne durumda olduğu aynı gün içerisinde alacağınız test sonucunda görülecektir.

Ayrıca doktorunuzun bilgisayar ekranından da sonucu öğrenebilirsiniz. Doktorunuzun reçete edeceği ilaçlara ek olarak bitkiler yolu ile de bu süreci hızlandırabilirsiniz. Doğal bitkileri aktarlardan satın alabilirsiniz.