Testosteron Hormonu Fazlalığı

Fazla miktarda sivilceli beden yapısı ve adet düzensizliği gibi durumlar, Testosteron hormonu yüksekliğinden meydana gelmektedir ve kısa sürede önlenmelidir

Testosteron Hormonu

Kaba bir tanımla testosteron erkeklik hormonudur. Bayanda da erkekte de varlığı bilinmektedir. Fakat erkeklerde daha çok olan, yüksek seyirli ve karakteristik bir hormondur. Bayanlarda ise az seviyelerde bir miktar bulunmaktadır.

Yaşlara göre testosteronun değeri

Az olması ve yüksek olması ile beraber bazı belirtiler vererek, baskın bir hormon türüdür. Bayanlarda erkeklik hormonunun fazla seviyede olması dış dünyadan rahat kavranabilecek problemlere sebep olacaktır. Yüz bölgesinde beklenmeyen bir oranda tüylenme ve göbek çevresinde yağlanma en tipik belirgin olan belirtiler arasında yerini alır. Zaman içerisinde saç dökülmesine neden verebilip, erkek tipi kelliklere sebep olabilir. Üreme sorunlarda daha çok tedavi için gidilse de bu tip sorunlarda kadın psikolojisi açısından oldukça mühimdir.

Testosteron Hormonu Yüksekliği Neye Göre Değişir?

Testosteron, doğası gereği bayları yöneten ve erkekliğe katkıları bulunan bir hormon türüdür. Bayanlarda testosteron değerinin yüksek olması, erkeksi bazı etmenlere sebep olabilir. Aynı zamanda üreme problemleri ile de doğrudan alakalı olabilecektir. Peki, bayanlarda testosteron değerinin yüksek olması ne gibi belirtileri açığa nasıl çıkarır ya da azaltılır, vücuda etki eden faktör nedir?

 • Fazla miktarda sivilceli beden yapısı,
 • adet düzensizliği,
 • bay tipi tüylenme olarak bilinen,
 • istenmeyen alanlarda tüylerin abartılı çıkmaya başlaması,
 • saçlarda erkek tipi dökülme sorunları,
 • seste baskın bir kalınlaşma, cildin olması gerekenden daha yağlı olması,
 • hırçın tarz,
 • infertilite sorunları,
 • sinirli tavırlar,
 • göbek çevresinde yağlanma ve kalın bel

gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bayanlarda bu hormonun fazla olması ile östrojen seviyesinde azalma olabilmektedir. Östrojen hormonu kadınlık programını yöneten ve kadına doğası gereği olumlu sunular yapabilen bir hormon türüdür. Zira testosteron fazla ve östrojen seviyesi azalıyor durumda ise bedende değişiklikler başlayacaktır. Yumurtlama dengesi bozulabilecek ve adet düzensizliği ile kısırlık sorunları meydana çıkabilecektir.

 • Ses kalınlığı,
 • sivilceli cilt,
 • erkek tarzı saç dökülmesi,
 • üreme sıkıntısı ve erkek tipi tüylenme var ise, hekim bayan da bu hormon dengesini taramak isteyecektir.

Çözüm olarak türlü ilaç tedavisi başlatıp, hormonları dengelemeye çalışabilmektedir. Baylarda en fazla etki ettiği şey, saç dökülme sorunlarıdır. Erkeklerin daha çok dökülme problemi yaşaması da bu yüzdendir. Olması gerekenden fazla salgılanan erkeklik hormonu yine tıpta bir problem olarak kabul edilip, erkekler içinde türlü tedavi yolları oluşturulabilecektir. Bir erkeklik hormonu olan testosteron, steroid grubu olan bir hormon türüdür. Bu hormon baylarda fazla miktarda, bayanlarda ise daha az oranlarda salgılanmaktadır. Testosteron hormonunun kadınlarda normal kabul edilen seviyelerde olur ise, cinsel hayatta doyuma ulaşmaya yardımcı olur.

Testosteron hormonun fazla olmasının ilk belirtileri arasında yüzde çıkan sivilceler, iki memenin arasında, kalçada, göbekte ve bacakların üst taraflarında sert, kalın ve siyah kılların çıkması sayılabilir. Bu yüzden oluşan kıl problemlerinde, devamlı olarak hormon uyarısı olduğu için, epilasyon yapılsa dahi başarılı bir sonuç alınmamaktadır. Bu sebeple önce testosteron hormonu yüksekliğinin tedavi edilmesi gerekmektedir. Testosteron hormonunun yüksek olması bayanlarda adet düzensizliğine, adette aşırı kan kaybına, kısırlığa bile sebep olabilir. Fazlalığın ileri dereceye ulaşması durumunda, kadınlarda ses kalınlaşması, vücutta kaslı görünümü ve yüz hatlarının sertleşmesi gibi etkiler yapar. Hormonun miktarı daha fazla artarsa, bu sefer kadının saçları dökülür, vajinada daralma, klitoriste büyüme olmaktadır.

Bu hormonun fazla oluşu kadının hem cinslerine sebep olmaz, çünkü homoseksüellik psikolojik bir sapmadır.