Kadınlarda Testosteron Hormonu Fazlalığı, Eksikliği ve Tedavi Süreci

Testosteron hormonu kısaca erkeklik hormonu olarak bilinmektedir. Kadınlardaki testosteron hormonu fazlalığı psikolojik ve fiziksel ciddi problemler yaratır.

Kadınlarda Testosteron

Testosteron hormonu steroid grubu adı verilen hormonlar içerisinde yer almaktadır ve kısaca erkeklik hormonu olarak bilinmektedir. Kadınların bünyesinde östrojen hormonunun yanı sıra testosteron hormonu da bulunmaktadır. Bu hormon sağlıklı bir bünyede düşük oranda salgılanması gerekirken artış göstermeye başladığında kadınlarımız bazı sorunlarla yüzleşmek durumunda kalmaktadırlar.

Kadınlarda testosteron ve östrojen hormonu dengesi bulunmaktadır. Testosteron hormonu yüksekliği östrojen hormonu seviyesini azaltabilmekle beraber bunun tam tersi de olabilmektedir. Buna bağlı olarak kadın, doğasına uygun olan hareketlerden uzaklaşılmaya başlanır. Aynı zamanda fiziksel olarak da bir takım problemler ortaya çıkmaya başlar.

Kadınlarda Testosteron Hormonu Fazlalığı

Bu hormonun yüksek oranda kadın vücudunda bulunmasının 3 ana nedeni bulunmaktadır. Bunlardan ilkine yumurtalıklarda ortaya çıkan hastalılar neden olmaktadır. Burada oluşan hastalıklar sonucu testosteron hormonunun fazlalaştığı görülmüştür.

Böbrek üstü bezlerinin de kadınlarda görülen hormon fazlalığına direk etki yaptığı bilinmektedir. Eğer ki böbrek üstü bezlerinde tümör bulunuyorsa vücutta normal testosteron seviyesinden fazla şekilde bu hormon üretimi artmaktadır. Bu bölümde yer alan bezler fazla çalışmayla birlikte de tetiklenmektedir. Aşırı çalışma sonucunda testosteron üretimi artmaktadır. Ayrıca günlük hayatın getirmiş olduğu stres, yine bu hormonun salgılamasına neden olur. Bu nedenle böbrek üstü bezlerinin çalışması belli bir seviyede olmalıdır.

Hormon fazlalığının 3. nedeni ise doğum kontrol haplarıdır. Uzmanlar bu hapların bilinçsiz bir şekilde kullanılmasının hormonel olarak bazı sorunlar yaratabileceğini belirtiyorlar. Bu tip sorunların tedavisi aylar, yıllar sürer.

Etkileri

Erkeklerde yüksek oranda bulunarak erkeğe özgü davranışları yöneten bu hormon kadın vücudunda artış gösterdiğinde en büyük etkisini psikolojik olarak gerçekleştirir. Bu etkiler dışarıdan rahatça anlaşılabilmektedir. Bu durum da bu hormon hastalığının tedavisini zorunlu kılmaktadır. Psikolojik sorunların yanı sıra kalça, göbek, meme arası başta olmak üzere vücudun bazı bölümlerinde iri ve siyah kıllar çıkmaya başlar. Kadınlarda serbest testosteron yüksekliği sonucunda oluşan bu duruma hormon salınımının sürekli oluşu nedeniyle epilasyon çok iyi bir sonuç verememektedir.

Erkek tipi saç dökülmesi ise testosteron yüksekliğinin diğer bir etkisidir.

Testosteron Yüksekliği Belirtileri?

Kadınlarda testosteron hormonu fazlalığı durumunda sıklıkla rastlanılan sorunlar şu şekildedir;

 • Sesin kalınlaşmaya başlaması,
 • Yüz bölgesinde artmaya başlayan sivilceler,
 • Erkeklere benzer şekilde göbekte yağlanmanın başlaması,
 • Ruh halindeki değişiklikler ve daha hırçın bir yapının kazanılması,
 • Sert siyah kılların oluşmaya başlaması,
 • Adet düzensizliği,
 • Erkek tipi saç dökülmeleri,
 • Kısırlık oluşumu,
 • Yağlı bir cilt tabakası.

Testosteron Eksikliği Belirtileri?

Kadınlarda düşük oranda bulunarak cinsel etkileşimin belli bir oranda devam etmesini sağlayan testosteron hormonu eksikliğinde başta cinsel sorunlar olmak üzere ciddi sorunlar yaratmaktadır.

 • Cinsel isteğin azalmaya başlaması,
 • Cildin daha hızlı yaşlanmaya başlaması,
 • Cinsel ilişkiye başlandığında zevk alamama durumu,
 • Hissedilen kas gücünde zayıflama meydana gelmesi.

Testosteron Hormonu Fazlalığına Bitkisel Tedavi

“Kadınlarda testosteron hormonu fazlalığı nasıl tedavi edilir” sorusu bu tür problem yaşayan hanımların detaylıca araştırma yaptıkları konuların başında gelmektedir. Yanlış bir tedavi vücudunuzun işleyişine zarar vermese dahi hormon sorununa çözüm olamayacağı için aynı sorunla yaşamaya devam etmiş olacaksınız.

Kadınlarda Testosteron Nasıl Düşürülür?

Hormon bozukluğu durumunda uzman doktorlar çaylar, içecekler, yiyecekler, kürler, bitki özlerinden yapılan ilaçlar gibi bitkisel tedavileri önermemektedir. Bu tür tedavi yöntemlerinin kullanımı yerine hastalığın özeline bağlı olarak spesifik yöntemler kullanmak size daha net sonuçlar verecektir. Hormon bozukluğu yaşamanız durumunda doğum uzmanlarına ve ya kadın hastalıklarındaki ilgili doktorlara başvurarak öncelikle kadınlarda serbest testosteron seviyesinin kaç olması gerektiğini ardından sizin vücudunuzdaki değeri öğrenip karşılaştırma yapmanız gerekmektedir.

Yapılan test ve tahlillerin ardından doktorunuz size en uygun tedavi yöntemini seçecektir.

Kadınlarda Testosteron Hormonu Fazlalığı Tedavi Süresi

Testosteron hormonu bazı kadınlarda yüksek bazı kadınlarda düşük olabilmekte ve ya hormon bozukluğu oluşturabilmektedir. Testosteron eksikliği tedavisinin ne kadar süreceği sizden alınacak olan kanın üzerinde yapılan testlerin ardından kesinlik kazanmaktadır. Hormonun eksikliği ya da fazlalığı durumunda bu durumun ciddiyeti önce sayılara dökülür ve en uygun tedavi yöntemi seçildikten sonra tedavinin ne kadar süreceği size belirtilir.

Kadınlarda testosteron eksikliği ve ya fazlalığı durumunda yanlış olan bir söylenti bulunmaktadır. Hormonlarda değişim rastlanan kadınlar homoseksüellik adı verilen cinsel tercihlerde sapma gösterme eğilimi bulunmamaktadır. Bu tür durumlar tamamen insan psikolojisiyle alakalıdır.