Progesteron Hormonu Fazlalığının Sebepleri ve Düşürme Yolları

Yüksek progesteron seviyeleri normal üreme işlevini engellemez, ancak menstruasyon döngüsünün bazı yan etkilerini daha da kötüleştirebilir. Progesteron seviyelerinin en yüksek olduğu bu süre zarfında, menstruasyon öncesi semptomların şiddeti daha düşük olduğu ortaya koyulmuştur.

Progesteron Yüksekliği Nedir

Bir progesteron aşırı dozunun ortaya çıkması enderdir, ancak bu hormonun uzun süre yüksek kalması ciddi yan etkilere neden olabilir. Örneğin, sinir sistemi ve kas sistemi için zararlı olacaktır.

Yüksek progesteronun seviyeleri, reseptör mesajlarını yavaşlatmak için beyne sinyaller gönderebilir. Bu neden progesteron hormonunu, Dr. Jelovsek’e göre epilepsi hastalarında nöbet kasılmalarını azaltmak için kullanılabileceği sonucuna yol açar. Bazı kadınlarda aşırı progesteron, yatıştırıcı bir etki yaratabilir ve uyuşukluk hissetmesine neden olabilir.

Yumurtalık kistleri

Progesteronun değeri, kadının rahminde ve adet döngüsünde dengeyi etkiler. Çok fazla progesteronun üretilmesi durumunda, aşırı hormon yumurtalık kistlerinin çoğalmasına neden olabilir, Lab Tests Online\’a göre cevap nedir ?; Yumurtalık kisti gelişimi ile ilgili başka nedenler olduğundan, doktor bu hormonunu kist oluşturup oluşturamayacağını belirlemek için ölçmek için kullanabilir.

 Yumurtlama

Adet döngüsü boyunca progesteronun değeri dalgalanmaktadır. Bir kadın progesteronun en yüksek noktası olan yedi günü, başlamadan önce yaklaşık yedi gün içinde ulaşmalıdır; bu da yumurtlama olarak da bilinir. Bu noktada, bir kadının progesteron değeri Doğal Hormonlara göre 20 ng / mL\’ye kadar ulaşabilir. Bir kadının progesteron düzeyleri bu saatte yüksek değilse veya hiç dalgalanmazsa, hamile kalmakta zorlanır. Hamile kalmaya çalışıyorsanız, doktor gübrelemenin gerçekleşmesi için progesteron düzeylerini ölçebilir ve yeterince dalgalanmasını sağlayabilir.

 Çoklu Doğumlar

Gebelik sırasında özellikle yüksek düzeyler, ikizler veya üçüzler de dahil olmak üzere birden fazla doğumun gelişimini gösterebilir.

 Cinsel Etkiler

Yüksek Progesteron değeri, Teşhis Me\’ye göre vajinal kuruluk, depresyon ve cinsiyete ilgi göstermeme gibi belirtiler de üretebilir. Meme hassasiyeti aşırı progesteron değeri ile de ilişkilidir.

Progesteron Yüksekliği Nasıl Anlaşılır

BBT Grafik

Bazal vücut ısısı veya BBT grafiği, menstruasyon döngüsü üzerinde net bir kavrayış elde etmek için vücut sıcaklığınızı her gün dinlendirirken kaydetme işlemidir. Yumurtlamadan sonra sıcaklıkta sabit ancak hafif bir artış fark edilmelidir. Sıcaklık düzensiz veya sürekli yüksekse progesteron düzeyleri yüksek olabilir.

Luteal Fazın Uzunluğu

Ovulasyon zamanınız, döneminizden on bir gün öncesinden azsa, bu, luteal fazla ilgili bir kusurun bir göstergesi olabilir. Yumurtlama, bir yumurtlama detektör şeridi veya BBT grafiği kullanılarak tespit edilebilir.

Saliva Hormonal Testi

Hormonal testlerin, çoğu doktorun test ettiği kan yerine, tükürük testi yoluyla yapılmalı. Bir tükürük hormonal testi evde yapılabilir ve daha sonra analiz için bir laboratuara gönderilir. Tükürüğünüz analiz edildikten sonra hormonal düzeyler belirlenebilir, bu da dengesizliğinizin olup olmadığını, çok düşük veya çok yüksek progesteron düzeyleri olup olmadığını düşürmenize yardımcı olur.

Kan Hormonal Testleri

Salya hormonal testinin kan hormonal testlerinden belki de daha iyi olduğu ileri sürülse de, sonuçlarınızı açıklayabilmeleri ve ilerideki hareket yolları konusunda size rehberlik etmeleri için doktorunuzla çalışmanız akıllıca olacaktır.

Yüksek Progesteron Belirtileri Nelerdir?

Gösterge İşaretleri Nedir

Progesteron hormonunu yüksek değerlere taşıyan birçok göstergevardır. İlk neden, aşırı kas zayıflığıdır. Çok progesteronun diğer endikasyonları normal vücut sıcaklığının üstünde ve vajinal kuruluktur.

Ortak Belirtiler Nedir

Doktorların bu hormonunu dengesizliği teşhis etmesine yardımcı olabilecek vücudun yüksek progesteron seviyeleri ile ilişkili birçok ortak belirtiler vardır. Bu belirtiler, yüksek progesteron seviyelerinin vücuda sahip olabileceği neden aşağıdaki subjektif etkilerdir;

 • Göğüslerinde hassasiyet
 • Hızla değişen ruh halinde
 • Endişe
 • Depresif hissetmek
 • şişirilmiş olmak
 • Seks sürücüsü eksikliği sebebiyle yükselir.

Bunlar yüksek progesteronunen sık belirtilerinden bazılarıdır, ancak daha seyrek görülen belirtiler de vardır.

Nadir Belirtiler Nedir

Progesteronun seviyesinin yüksek olduğu bu belirtiler kadınlarda daha az görülür ancak diğer tıbbi sorunların belirtileri olabileceği için bunları not etmek önemlidir. Bu semptomlar şunları içerir:

 • Yağlı ve akne koparan bir cilt
 • Kilo almak
 • Aniden sıcak hissediyorum
 • İdrar yolu enfeksiyonları
 • Idrar tutamama
 • Baş ağrısı başlangıcı

Progesteron Hormonunu Nasıl Düşürülür

Nasıl sorusunun cevabı; normal adet kanamasından dolayı progesteronu yükselten etkileri yaşayan kadınlar için, yaklaşık bir hafta içinde yüksek progesteron fazının geçmesini beklemekten başka rahatsızlık hafifletmek için yapılabilecek çok az şey olduğudur. Yine de, gebe kadınlar veya hormonunu takviye eden kadınlar, uzun süre yüksek progesterona tabidir. Murkoff ve Mazel, neredeyse herkesin birkaç ay sonra yüksek progesterona uyum sağlamaya başladığını ve semptomların zamanla azaldığını belirtmiştir.

Tedavi Yöntemleri

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Genellikle hormon dengesinin nasıl korunması konusundaki ilk adım kişinin yaşam biçiminde uygun değişiklikler yapmaktır. Meditasyon ve yoga gibi stres azaltıcı uygulamalarla birlikte düzenli olarak egzersiz yapmak ve sağlıklı yeme de önemlidir.

Bazı çalışmalar, soya, kiraz, patates, buğday, pirinç, yonca, elma ve elma gibi kararlı bir östrojen seviyesini teşvik etmek için çalışan gıdalar yiyerek nasıl progesteron seiviyesi düşürülür konusunda ve dengesizliğine ilişkin belirtilerin azaltılabilineceğine yönelik sonuçlara sahiptir.

Bitkisel Telafiler

Bazı kadınlar, progesteronun yüksek seviyeleriyle ilgili belirtilere karşı savaşmak için bitkiler ve bitkisel ilaçları denemek isteyebilir. Muhtemelen en etkili olduğunu kanıtlayacak olan iki bitki türü, fitoöstrojenik bitki ve östrojenik olmayan bitkilerdir.

Siyah yılankökü gibi fitoöstrojenik bitkiler nedir ? nasıl kullanılmalıdır?

Hormonal dengesizliğin ortadan kaldırılmasına yardımcı olan bitki kökenli östrojenik bileşikleri vücuda tanıtmak için haricen kullanılabilirler.

Östrojenik olmayan otlar, yukarıda bahsedilen bitki türünün tam tersidir.  Bu bitkiler, progesteron dengesizliklerini tedavi etmek için kullanması zor ancak en güvenli yol olarak kabul edilir.

Progesteron Hormonunu Replasman Tedavisi

Bu terapi şekli, progesteronun yükseltmek yerine düşürmede kullanmak için nasıl ilaç kullanımı gerektirdiğinin cevabını içerir. Bunun, soruna yönelik neredeyse garantili bir yöntem olduğu halde, birçok olumsuz etkisi vardır ve bu terapi, kan pıhtısı, meme kanseri, inme ve kalp hastalığı riskini artırabilir.