Progesteron Hormonu Normal Değerleri ve Azlığı, Fazlalığı Durumu

Progesteron hormonu normal değerleri erkek ve kadınlarda farklılık göstermektedir. Ayrıca erkeklere oranla hormon salınımı daha fazla olan kadınların içinde bulundukları döneme göre de değer aralıkları farklılık gösterebilmektedir.

Progesteron Hormonunun Vücut İçin Önemi

Progesteron hormonu kadınlardaki cinsi aktivitelerin düzenlenmesinde önemli bir rol alan bir hormondur. Eksikliğinde kısırlığa dahi varabilen bir takım önemli sorunlara varabilir. Bu nedenle her kadının hormon değerlerini düzenli olarak ölçtürmesi ve herhangi bir eksiklik durumunda doğal ve ya yapay yollardan tedavisine başlanması büyük önem arz etmektedir.

Progesteron hormonu hem erkeklerde hem de kadınlarda bulunmaktadır. Erkeklerde testisler tarafından salgılanan bu hormon çok az miktardadır ve erkek için çok fazla bir öneme sahip değildir. Fakat bu durum kadınlar için farklıdır. Kadınlarda bu hormonun miktarı çok fazla seviyededir ve östrojen hormonu ile birlikte kadınlık hormonu olarak yumurtalıklar tarafından salgılanmaktadır. Progesteron hormonu aylık olarak belirli miktarlarda salınımı yapılır ve gebeliğin oluşmasına yardımcı olur. Eğer ki gebelik oluşmamışsa salınımı azaltılarak her ay gerçekleştiği gibi adet kanama döngüsünün devam etmesinde rol alır.

Aynı zamanda doğum öncesi doğumun kolay gerçekleşmesi için, doğum sonrasında da anne vücudunun bir takım değişikliğe uğramasında önemli görevleri bulunmaktadır.

Progesteron Hormonu Değeri Azlığı – Fazlalığı

Progesteron hormonunun vücutta az yada fazla salınımı vücuttaki bazı sorunlardan dolayı olma ihtimaliyle birlikte vücut içerisinde oluşan bazı döngülerden dolayı doğal olarak da olma ihtimali de bulunmaktadır. Hamile kalma durumu da doğal olarak salınımı fazlasıyla etkileyen durumlardan biridir.

Progesteron hormonu normal değerleri temel olarak kadın bünyesinde gerçekleşen 3 olaydan dolayı azalmaya başlamaktadır.

  • Beyinde bulunan hipofiz bezi ile alakalı gerçekleşen diğer hastalıklar progesteron hormonunun normal değerlerinden daha da düşmesine yol açar. Bunun nedeni progesteron salınımı emrinin de hipofiz bezi tarafından verilmesi olarak düşünülmektedir.
  • Turner sendromu durumunda da normal değerlerde düşüklük görülebilir.
  • Beklenilen yumurtlama gerçekleşmemişse,

Bu gibi nedenlerde dolayı hormon düşüklüğü gözlemlenebilir. Ayrıca aylık düzenli olarak yumurtaların döllenmiş haline hazırlık olması için salınan progesteron, döllenmenin gerçekleşmediği durumda da ani olarak salınımını azaltarak normal değerin altına iner ve önceden kalınlaşmış olan rahim içi zarının incelmesine ve ardından adet kanaması ile vücut dışına atılmasına neden olur.

Hormonun normal değerlerinin üzerine çıktığı ana olaylar da 3 adettir. Bunlar;

  • Adregenital sendromu durumunda hormon fazlalığı,
  • Cushing sendromu durumunda hormon fazlalığı,
  • Hamilelik durumunda gebelik başlangıcının iyi gitmesini sağlamak için salgılanan hormon fazlalığı gibi durumlarda ise hormon salınımı artacaktır.

 Progesteron Hormonu Testi ve Normal Değer Aralığı

Bu hormonun vücutta hangi miktarda bulunduğuna yönelik yapılan testler kadın vücudundan alınacak olan bir kan tahlili ile oluşmaktadır. Bu kan tahlilinin yapılmasındaki amaç vücutta anlık olarak bulunan progesteron değerlerini net olarak ortaya koymaktır. Sonuçlar ortaya konduktan sonra rahimde ne kadar yumurta oluşumuna rastlanabilineceği de ölçülmüş olur.

Yapılan testler sonucu hormon seviyesinde düşüklük görülenler bu ihtiyaçlarını dışarıdan doğal yollarla da sağlayabilmektedirler. Ancak bazı durumlarda eksikliği görülse bile vücuda alınımı tavsiye edilmemektedir. Bu durumlar ise şu şekildedir; depresyonda olan kişiler, adet döneminde bulunup kanaması devam eden kişiler, karaciğer ve damar kaynaklı hastalığı bulunan kişiler ve hamilelik döneminde ya da emzirme döneminde bulunan kişiler.

Kadınlardaki Normal Değer Aralığı

Kadınlarda adet dönemi içerisinde kan tahlili ile yapılan testlerde sonuçlar günlük olarak birbirini tutmayabilir. Bunun nedeni birçok dönemin varlığıdır. Testin yapıldığı dönem için han tahlili sonuçları karşılaştırılır ve bu sayede kadının normal progesteron değerleri aralığında bulunup bulunmadığı öğrenilmiş olunur.

Ölçüm menopoz döneminde yapıldıysa: 0,1 – 1,0 ng/ml değerleri aralığında, faliküler fazda yapıldıysa: 0,2 – 1,4 ng/ml, luteal fazda yapıldıysa: 4 – 25 ng/ml değerleri aralığında olması gerekmektedir.

Erkeklerdeki Normal Değer Aralığı

Erkeklerde kadınlardaki gibi farklı dönemler bulunmadığı için tek bir değer verisi bulunmaktadır. Bu değer aralığında bulunanlar sağlıklı olarak kabul edilir.

Erkek için değer aralığı: 0,1-1,1 ng/ml