Östrojen Hormonu Arttırmak için Gerekenler

Östrojen hem erkek hem de kadınlarda bulunan cinsel bir hormondur. Vücutta kendiliğinden salgılanır ve doğal bir şekilde bulunur. Vücutta kendiliğinden oluşur..

Östrojen Hormonu Nedir?

Östrojen nedir? Östrojen hormonu nasıl arttırılır? Sorusunu en yalın şekilde şöyle açıklayabiliriz: Östrojen hem erkek hem de kadınlarda bulunan cinsel bir hormondur.

Vücutta kendiliğinden salgılanır ve doğal bir şekilde bulunur. Östrojen hormonunun yeterli düzeyin altında olması durumlarında kişilerde sağlık sorunları gözlemlenir. Kişilerin sağlıklı bir şekilde olmaları icin östrojen hormonlarının ortalama düzeyinin üstünde olması gerekmektedir. Kadınlarda ağırlıklı olarak bulunur ve eğer bir erkekte bu hormonun oranı yüksek ise hormonsal birçok hastalığa sebep olur. Kadınlarda da dönem dönem (regl ve menopoz dönemleri ) östrojen hormonunda düşüş görünmektedir.

Özellikle menopoz dönemlerinde ciddi bir düşüş olmaktadır. Sağlık sorunlarına yol açıp, kaliteli yaşamı düşüreceği için bu dönemlerde dışarıdan ilaç takviyesi ile östrojen seviyesi arttırılmaktadır. progesteron hormonunda da bozukluğa sebep olabilir.

Eğer östrojen seviyesi düşük değil de yüksek ise vücutta yağlanmaya ve el, ayaklarda ödem oluşmasına sebep olur.

Östrojen seviyesinin yüksek olması durumunda vücut su ve tuz tutar ve akabinde safra kesesinde taş oluşumuna kadar varabilen sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Doğal Tedavi Yöntemleri

Doktorunuzun arttırmak için verdiği kremler ve isimleri ile bu sorundan kurtulabilirsiniz. Tedavi yöntemlerini nasıl uygulamanız gerektiğini yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

Tedavisi sanılanın aksine kolaylıkla yapılabilmekte. Dışarıdan alınan ilaçlar dışında östrojen hormonunu arttırmanın başka yolları da bulunmakta. Bunlardan en önemlisi ve etkili görüleni; stressiz bir yaşam. Yaşam şeklinin düzene koyulması, sinirden ve gerginliklerden uzak durmak bu hormonu dengelemede yardımcı olmaktadır.

 • Eğer bu hormonunuzda düzensizlik varsa sigara kullanmanız endokrin sisteminizi kötü etkiler. Bu sebeple yalnızca östrojen değil diğer vücut salgılarınızda azalıp, durabilir. Sigara bağımlılığınızı bırakmak, hormonları normal seviyeye çekmek de size büyük yardımcı olabilir.
 • Eğer düzenli bir spor hayatınız yoksa, bunu bir rutine bindirmeniz sizin yararınıza olacaktır. Aşırıya kaçılmadığı müddetçe düzenli spor yapmak östrojen hormonunun arttırılmasını sağlar.
 • Düzenli sporun olduğu kadar düzenli yemek yeme de hormonları etkileyen bir diğer faktördür. Taze ve hormonsuz besinler tüketmek bir çok sağlık sorunu açısından faydalı olduğu gibi östrojen hormonunu da düzenleyici bir etkendir.

Bitkisel yollar

 • Soya sütü, peyniri ve bunlara benzer soya içeren gıdalar büyük ölçüde östrojen hormonunuzu arttırır. Besin değerleri maximum, protein ve mineral içeren gıdaları bol bol tüketmelisiniz. Bu gıdaların başlıcaları; balkabağı, brokoli, taze fasulye, patates, ahududu, keten tohumu, sarımsak, çilek’dir.
 • Doğal olarak üretilmeyen şekerlerden uzak durulması gerekmektedir. Şeker ihtiyacının mümkün olabildiğince meyveler ile karşılanması daha iyidir. Şekerin yanı sıra karbonhidrat tüketimini de azaltmak hormonlarımızın daha dengeli, istenilen seviyede olmasını sağlar ve östrojenimiz artar.
 • Her gün bir fincan kahve içmek östrojen hormon seviyesini arttırır. Kahve ne kadar taze olur ise bu oran o kadar fazla olur. Organik olmasına da dikkat edilmelidir.
 • Artırmak için elinizden geldiğince bitkisel gıdalar tüketmeye dikkat edin.

Tüm bunları yapmaya devam ederken ve sağlıklı beslenmeye, yaşamaya, stresten uzak durmaya dikkat ederken doktorunuzun reçete ettiği ilaçları da kullanmayı ihmal etmemelisiniz. ilacı kullananlar sonrasında kısa sürelerde etkili sonuçlar alıp östrojeni artıran tedavileri uygulayabilirler. işe yaraması için düzenli kullanmalıyız

Kullanılan ilaçlar Nelerdir?

Doktorlar tedavide en çok hapı tercih etmektedirler.

Menopoz döneminde olan kadınlar için bu hormon eksikliği doğal bir süreçtir fakat daha genç insanlarda östrojen eksikliğinde mutlaka bu eksikliğin sebebi araştırılmalıdır. Doktor tarafından kaynak bulunduktan sonra tedaviye başlanmalıdır.

Östrojen eksikliğinde en çok tercih edilen ilaçlar doğum kontrol haplarıdır. Hap olarak, oral yoldan alınan ilaçlar dışında damardan da enjekte yapılır ve sentetik östrojen hormonu bantları şeklinde ilaçlar da bulunmaktadır.

Bazı ilaçlar şunlardır.

 • Tarlusal
 • Estradiol
 • Gynelle
 • Divina
 • Dostinex

Kullanılan kremler arasında en yaygın olanları ise

 • Estrogen
 • Premarin idir.