Östrojen Hormonu Nedir, Normal Seviyesi ne olmalı?

Östrojen hormonu kadınlarda ve erkeklerde de bulunan bir hormondur. Erkeklerde daha az orandaa bulunan bu hormon kadınlarda daha yüksek oranlarda bulunmaktadır.

Östrojen hormonu nedir ve tedavisi?

Östrojen hormonu hem kadın hem de erkeklerde bulunan, salgılanan bir hormondur. Östrojen hormonu seviyesi kadınlarda daha yüksek olmakla beraber erkeklerde daha düşük seviyelerde bulunmaktadır. Östrojen hormonu adet döneminde kadınlarda bazı döngülerin sağlıklı bir şekilde işlemesini sağlar. Üreme yaşına gelmiş kadınlarda östrojen hormonu daha fazla görülmektedir. Kadınlar için gögüs cinsiyet göstergelerinden birisidir. Östrojen hormonu değerleri normal olan kadınlarda göğsün büyüyüp gelişmesini sağlar. adet döngüsünde ise sağlıklı östrojen seviyesi endometrium kalınlaşmasını sağlar. Yumurtlama döneminde ise östrojen hormonunun artışı gözlemlenir.

Hipofiz bezi genç kızlarda ergenlik dönemi ile birlikte FSH ve LH hormonlarının salgılanmasına sebep olur. Bu hormonların salgılanması ile birlikte yumurtalıklar uyarılır ve östrojen hormonu salgılanmaya başlar. Östrojen hormonunun salgılanması ile birlikte ergenlik dönemindeki genç kızların boyları hızlı bir şekilde uzamaya başlar.

Cinsel organlarında kıllanma ve tüylenme yapar. Kilo aldırırmı sorusuna yanıt olarak ise; yeme düzenleri aynı olmasına rağmen kilo alımları görülür. Meme büyümesi ve meme başı renginin koyulaşmasını sağlar.

 Östrohen hormonu normal değeri

Östrojen hormonunun normal değerinin altında ya da üstünde bulunması durumunda bazı sağlık sıkıntılarına sebep olabilmektedir. Menopoz dönemindeki kadınlarda bu sıkıntı teşkil etmeyip, normal ve doğal bir işleyiş olmakla birlikte yaşı daha küçük olan kadınlarda ve hatta erkeklerde vücudun dengesini bozduğu gözlemlenmiştir. menopozda iseniz bu korkulacak bir durum değildir.

Kadınlara göre çok daha az oranlarda östrojen hormonuna sahip olan erkeklerde östrojen hormonu bulunması gereken oranın daha üstünde olur ise, erkeğin gügüs büyümesi, baldırlarda selülit gibi fiziksel değişiklikler gözlenmektedir. Doktorunuzun yapacağı hormon testi sayesinde eksiklik ya da fazlalığı bulup, uzunluğu kişiye göre değişen bir tedavi sonucunda gündelik hayatınıza dönebilirsiniz. Bazı durumlarda doktorlar farklı hormon takviyesi uygun görebilir. Fakat bu kişiye özgü olmalı ve doktorunuza danışmadan ilaç kullanmamalısınız.

Östrojen hormonu progesteron hormonu ile doğrudan ilişkilidir. Birinin normal değerlerde olmaması durumunda diğerinin de beklenen değerlerde olmaması durumu sık görülen bir durumdur. Bu yüzden, östrojen hormonunun normal değerler düzeyinde olması mühimdir.

Değer aralıkları kaç olmalı?

Östrojen hormonu E2 hormonu olarak da bilinmektedir. Genellikle kan ya da idrarda bulunan E2 hormonu hem kadın hem de erkeklerde bulunan bir hormondur. Ayrıca kadınlarda E2 hormonu cinsellik ile doğrudan alakalıdır. Diğer önemli sorulardan birisi ise, östrojen hormonu erkeklerde gögsü büyütürmü? Bunun cevabını evet olarak verebiliriz. Fakat doktorunuzun vermiş olduğu ilacı kullanarak bu sorunu kısa sürede aşabilirsiniz. Kadınlarda ise saç dökülmesi yaşanabilmektedir.

Normal değer aralıkları yaşa göre değişiklik göstermektedir.

  • 0 ila 12 yaş arasında olan kişilerde: 2-18 pg ml değerinde,
  • 13 ila 15 yaş arasımda olan kişilerde: 11-38 pg ml değerinde,
  • 16 ila 50 yaş arasında olan kişilerde ise normal değer: 30-119 pg ml değerinde,
  • 50 yaş ve daha ileri yaşta olan kişilerde ise normal değer: 10-35 pg ml değerlerinde,
  • Hamilelik döneminde olan kadınlarda ise bu değer: 10-35 pg ml değerlerinin arasında olmalıdır. Eğer bu aralıklardan birinde iseniz bu harika östrojen değerlerine sahipsiniz demek.

E2 ile bağlantılı olan diğer değerler ise şu aralıklarda olmalıdır;

Folliküler faz değeri: 30 ila 119 pg ml değeri arasında bulunmalıdır, pik değeri ise: 149 ila 350 pg ml değerleri arasında bulunmalıdır, luteal faz değeri: 97 ila 216 pg/ml değerleri arasında olmalıdır, ovülasyon takibi değerleri: 29 ila 97 pg/ml değerleri arasında olmalıdır.