Östrojen Eksikliği, Tedavi Yöntemleri ve Bitkisel Tarifleri

Sağlıklı olan her genç kız ve kadında normal değerlerde bulunması gereken östrojenin eksikliği durumunda vücudumuzda olması gereken döngüler sekteye uğrayabilir.

Östrojen eksikliği nedir?

Sağlıklı olan her genç kız ve kadında normal değerlerde bulunması gereken östrojen hormonunun eksikliği durumunda vücudumuzda olması gereken döngüler sekteye uğrar. Östrojen hormonu normal değerlerinde ise ergenlik döneminde bulunan bir genç kızın, vücudu şekillenmeye ve ovalleşmeye başlar. Yumurtalıkları hacim olarak büyür ve genişler. İç ve dış rahim kalınlaşmaya başlar. Vajinasında ise boyca uzama olur. Bunların yanı sıra kayganlaştırıcı bir özelliği bulunan mukus salgısı salgılanmaya başlar.

Tüm bu değişimler yaşandıktan sonra her şey bir düzene biner ve regl ( adet kanaması ) dediğimiz olay gerçekleşir. Östrojen hormonu ile birlikte progesteron dediğimiz bir diğer hormonda çalışmaya başlar. Bu bir uyum aşamasıdır. Fakat östrojen hormonu eksikliği durumunda kadın erken yaşta menopoza girebilmektedir.

Yaşı ileri olan ve menopozda girmesi beklenen kadınlarda östrojen eksikliği tıbben doğal olarak karşılansa da, yaşı daha genç ve vücut tepkileri daha normal olması beklenen kadınlarda bu hormonun eksikliğine bir rahatsızlık olarak karşılanır. Östrojen hormonunun düşük olmaması gerekir.

Östrojen hormonu azlığı tedavisi nasıl olmalı

Östrojen hormonu belirtileri  görüldüğünde ve bu durumunda bir çok tedavi yöntemi olmasına karşın, doktora gidilmesi büyük ehemmiyet taşımaktadır. Fakat bunun yanı sıra, evinizde doğal yöntemler ile de tedaviyi hızlandırabilirsiniz. Östrojen hormonu değeri eksikliği durumunda saç dökülmesi, istenmeyen kilo alımıyla birlikte oluşan selülit gibi etkiler görülebilir. Kadınların en çok merak ettiği diğer konulardan biri ise östrojen hormonunu gögsü büyütürmü? Bu soru aslında “hormonlarım bozuldu mu?” demek ile eş değer. Hormonun normal değerlerin altına düşmesi durumunda hormonlarınızda bir kaç değişim görülmesi doğal bir olaydır. Doktorunuz gerekli testi yaptıktan sonra size uygun tedaviyi uygulayacaktır. Bunlara ek çözüm olarak bitkisel olan şu gıdaları tüketebilirsiniz;

  • Maydonoz
  • Soya fasülyesi
  • Civanperçemi
  • Anason gibi doğal bitkileri tüketerek de östrojen seviyesini, hormon bozukluğuna neden olan etmenleri dengeleyerek, hormon eksikliğiniz giderilir.

İbrahim Saraçoğlu kürü

Profesör İbrahim Saraçoğlu östrojen eksikliği sıkıntısı yaşayan kadınlara ilaç kullanmaları yerine çok daha kolay ve etkili bir yöntem ile yardımcı olmuştur. Birçok sıkıntıya iyi geldiği bilinen oğulotunu tıpkı çay gibi demleyerek günde 3-4 kere içilmesi gerektiğini söylüyor. Buna ek olarak ise keten tohumunun östrojen en önemli olduğunu söylemiştir. Soya fasulyesinden alınacak östrojen neredeyse iki katı derecede östrojen bünyesinde barındırmaktadır. Susam da bu şekilde, tıpkı keten tohumu gibi östrojen seviyesi en yüksek olan gıdalardan birisidir ve tüketilmesi sağlık açısından önemlidir. Her gün tükettiğimiz bir besin olan beyaz ekmek yerine daha çok östrojen bulunmakta olan beyaz ekmeği tüketmemiz daha sağlıklıdır. Kuru kayısı, kuru üzüm, brokoli, yeşil fasulye gibi gıdalarda da östrojen hormonu yüksek oranlarda bulunmaktadır.

İlaçları

Reçete edilen ilacı düzenli kullanmanız durumunda kısa sürede hormonlarınız normal seviyesine dönecektir. Doktorların östrojen düşüklüğü için önerdiği bazı ilaçlar şunlardır;

  1. Tarlusal
  2. Abılıfy
  3. Tamoxifen
  4. Gynelle

Bu ilaçların kullanım dozları ve şekilleri doktorunuzun size yapacağı testlerin sonucuna göre değişiklik gösterecektir. Doktorunuzun önerdiği kullanım ölçüleri dışına çıkmamanız sizin sağlığınıza olacaktır.

Östrojen hormonu bazen düşer ve bunun sonucunda kadınların her ay rutin bir şekilde gördüğü adet kanaması gerçekleşmeyebilir. Eğer adet düzensizliğiniz, kilo alımınız gibi sıkıntılarınız var ise bir doktora gitmeniz gerekmektedir. Yapılan testler neticesinde sorununuz anlaşılır. Menopozda olan kadınlarda bu durum doğal karşılanmakla birlikte, yaşı daha genç olan kişilerde bu bir sağlık sıkıntısı yaratmaktadır. Kadınlarda adet görülmemesi durumlarında hamile kalmama riskleri ortaya çıkmaktadır. Kilo alımına sebep olmakla birlikte kadının ruhsal durumuna da etki eden bi östrojen hormonunun eksikliği durumunda tedavi edilmesi gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen bitkisel ve medikal ilaçlar kısa sürede hormonlarınızın dengelenmesi ve düzene girmesini sağlayacaktır. Bu ilaçları bazen uzun dönemler kullanmanız gerekse de, çözüm görmeniz çoğu zaman uzun sürmemekte. Bunlara ek olarak; ağır sporlar olmamak kaydı ile düzenli spor yapmanız gerekmektedir.