Serbest T4 Tanımı, T4 Yüksekliği, Düşüklüğü ve Normal Değerleri

Tiroid hormonlarının seviyelerini ölçmek için kullanılan testler arasında yer alan T4, tiroid bezinin çalışma durumunu ortaya çıkarmaktadır.

Serbest T4 Özellikleri

Tiroksin (T4) biyolojik olarak aktif tiroid hormonudur. T4 dolaşımdaki tiroit hormonlarının %80`inden fazlasını oluşturur.

Tiroid bezinin salgılanmasından sonra dolaşımdaki T4’ün yaklaşık %70`i tiroid bağlayıcı globuline (TBG) bağlanırken, sırasıyla %10-20`si transtiretin (TTR) ve albumine bağlanır. %0.1`den azı serbest T4 (FT4) olarak dolaşır. FT4, hücrelere difüzyon yoluyla serbestçe girip çıkmaktadır. Yalnızca serbest hormonlar biyolojik olarak aktiftir, ancak bağlanmış ve serbest fraksiyonlar dengededir. TTR ve albümin ile denge hızlıdır. Buna karşılık, TBG tiroid hormonlarını çok sıkı şekilde bağlar ve denge ayrışması yavaştır. Biyolojik olarak, TBG`ye bağlı tiroid hormonu bir hormon rezervuarı ve T4, T3 için bir prohormon görevi görür. Hücreler içerisinde T4 ya T4`e göre yaklaşık 5 kat daha güçlü olan T3`e ya da biyolojik olarak inaktif olan T3 tersine dönüştürülür. Nihai olarak, T3 ve daha az derecede T4, nükleer tiroid hormon reseptörüne bağlanır ve gen ifade şekillerini dokuya özgü bir tarzda değiştirir.

Serbest T4 Genel Görünümleri

Normal fizyolojik koşullar altında, FT4, tiroid bezi aktivitesini düzenleyen majör hormon olan pituiter tirotropin (tiroid uyarıcı hormon: TSH) seviyeleri üzerinde doğrudan ve dolaylı negatif geribildirim uygularlar. Bu, bağlayıcı protein konsantrasyonundan bağımsız olarak tiroid hormon üretiminin sıkı düzenlenmesine ve sabit seviyelerde FT4’e neden olur. TSH ölçümü ile bağlantılı olarak, FT4 ve FT3`ün ölçümü, bu nedenle, tiroid işlevinin durumunu belirlemek için en iyi metodu temsil eder. Aynı zamanda, hipertiroidinin (artan FT4) veya hipotiroidi (düşük FT4) primer olup olmadığını (çoğunlukla TSH ters yönünde FT4 olarak değiştirilir) veya ikincil / üçüncül (hipotalamik / pitüiter orijinli, TSH aynı yönde değişmiş olsun) belirlenmesine izin verir FT4 olarak). Tersine total T4, serbest tiroid hormonu seviyelerinde herhangi bir değişiklik olmaksızın ve dolayısıyla gerçek tiroid fonksiyon durumundaki bağlanma protein seviyelerindeki değişmelere yanıt olarak geniş çapta değişebilir.

FT4 genellikle otomatikleştirilmiş analog immünoassaylarla ölçülür. Çoğu durumda, bu doğru sonuçlarla sonuçlanır. Bununla birlikte, bazı hastalarda bulunan ve çoğunlukla diğer hastalıklarla veya ilaç tedavileriyle ilişkili bağlanma proteinlerinin anormal türleri veya miktarı, analog immünoassayler ile FT4`ün doğru ölçülmesine müdahale edebilir. Bu problemler, denge diyaliziyle FT4`ü ölçerek, bozucu proteinlerden arınarak üstesinden gelinebilir.

Serbest T4 Yüksekliği

Serbest T4 yüksekliği, beraberinde pek çok rahatsızlığı getirmektedir. Uykusuzluk, stres, ellerde titreme, aşırı derecede halsizlik, görme sorunları, kas ağrıları, gözde şişme ve göz çevresinde tahrişler ve kalp atış hızında ciddi anlamda artışlar, serbest T4 belirtileri arasında yer almaktadır.

Serbest T4 Düşüklüğü

Serbest T4 düşüklüğü, tıp dilinde Hipotiroidizm olarak da bilinmektedir. Depresyon, cilt kuruluğu, kabızlık, kilo alımı, bayanlarda adet düzensizliği, guatr, saç dökülmesi ve ödem gibi belirtileri söz konusudur.

Serbest T4 Normal Değerleri Nelerdir?

Aşağıda verilmiş olan değerler, ortalama sonuçlar olmakla beraber, test aşamalarının ifa edildiği klinikler, test sürecinde uygulanılan metodlar ve test cihazlarına bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Serbest T4 Normal Değer Aralıkları: 

  1. 0.7-2.0 ng/dl seviyeleri arasında yer almaktadır.
  2. Yetişkin insanlarda, 5.4 – 11.5 mcg/dl seviyeleri arasında,
  3. Çocuk yaştaki insanlarda, 6.4 – 13.3 mcg/dl seviyeleri arasında,
  4. Bebeklik çağında da, 11.8 – 22.6 mcg/dl arasındadır.

Hamilelikte Serbest T4 Normal Değerleri

Normal Değer Aralıkları;

  1. Negatif gebelik erişkeni: 0.8 ila 1.7 ng / dL veya 10.3 ila 21.9 pmol / L
  2. Gebelik 3 aylık dönemde 1. ay: 0.8 ila 1.2 ng / dL veya 10.3 ila 15.5 pmol / L
  3. Gebelik 3 aylık dönemde 2. ay: 0.6 ila 1 ng / dL veya 7.7 ila 12.9 pmol / L
  4. Gebelik 3 aylık dönemde 3. ay: 0,5 ila 0,8 ng / dL veya 6,4 ila 10,3 pmol / L