Tiroid Testi Nedir? Normal Değerleri Kaç Olmalıdır?

Tiroid testi, vücutta bir takım belirtiler görüldüğü andan itibaren yapılması gereken bir uygulamadır ve uzman hekimler tarafından gerçekleştirilir. Bir takım hastalıkların teşhis ve tedavisi için önem arz eder.

Tiroid Testi Nedir?

Tiroid testi, günümüzde gelişen tıbbi teknolojiler ile bir takım hastalıkların teşhisinde tercih edilmektedir. Tiroid hastalıklarının ortaya çıkmasıyla birlikte hastalar tiroid testi normal değerleri ve tiroid tahlili normal değerleri hakkında birçok soru yöneltmişlerdir. Uzmanlar da tiroid tahlili değerleri hakkında tüm bilgileri sunarak yardımcı olmaya devam etmiştir. TSH hormonu adı verilen tiroid uyarıcı hormonu, tiroid bezlerine kadar hormon salgılanması gerektiğini belirten hormondur ve bu testin yapılmasındaki asıl amaç TSH’nin belirlenmesi ve normal düzeyine ulaştırılmasıdır.

Bu hormon beyinde hipofiz bezi salgılamaktadır. Kan yoluyla tiroid bezine gelen hormon üretimi devam ederken aşırı salgılanması durumunda TSH hormonunda azalma görülür. Bu durumda da ortaya bir takım belirtiler ve hastalılar çıkabilir.

Tiroid Testi

Vücuttaki hormon sorunlarının teşhis edilmesinde tercih edilen bu uygulama için en çok merak edilen durum hormonal test uygulamasının normal değerleri olmuştur. Bunun yanı sıra tiroid testi kaç olmalı ve tiroid testi sonuçları kaç günde çıkar gibi sorulara da yanıtlar verilmiştir. Tiroid değerleri önem arz eden durumlar olduğu için sonuçları da hekimler tarafından dikkatli bir şekilde incelenmektedir. Değerleri bakımından ortaya çıkacak sorunlar için ise tedavi sürecine hızlı bir şekilde başlanmaktadır. Tahlil değerleri uygulamadan kısa bir süre sonra hastalara ulaştırılmaktadır.

TSH Değerleri

Günümüzde uzmanlar tarafından belirtilen normal değerler 0,4 ile 4,0 mıU/L arasında olmalıdır. Bu değerler ayrıca hastanın tedavi görüp görmediğine bağlı olarak da değişmektedir. Normal değerlerin ölçümleri laboratuvarlarda değişiklik gösterebilmektedir. Bunun yanı sıra tiroid testini etkileyen bazı unsurlar da bulunmaktadır. Test sonucunun doğru çıkmasını engelleyen asıl durum iyot kontrast madde kullanımlarıdır.

Testlerde T3 ve T4 hormonlarının yanı sıra TSH hormonlarının işleyişine bakılmaktadır. Bu hormonlar boyun kısmının ön tarafında bulunur ve tiroid bezi tarafından salgılanmaktadır. Bu testlerin normal değerleri de şu şekilde olmalıdır;

T4 Hormonu Değerleri

Yetişkinlerde: 5.4-11.5 mcg/dL,

Çocuklarda: 6.4-13.3 mcg/dL,

Yeni doğanda: 11.8-22.6 mcg/dL,

T3 Hormonu Değerleri

Yetişkinlerde: 0.80-2.00 ng/mL

Gençlerde (12-23 yaş): 0.82-2.13 ng/mL,

Çocuklarda (1-14 yaş): 1.05-2.05 ng/mL,

Serbest T3: 2.60-4.80 pg/mL,

Serbest T4: 0.7-2.0 ng/dL arasında olmalıdır.

Tiroid Testi Neden Yapılır?

Hormon testi yapıldıktan kısa bir süre sonra hastalara sunulmaktadır. Bu süreç bazı durumlarda 1 haftaya kadar uzayabilir. Tiroid testi şu durumlar için yapılmaktadır;

  • Aşırı kilo alımları belirtilerinde,
  • Kabızlığın nedenlerinin araştırılmasında,
  • Terleme, çarpıntı ve titreme sorunlarının kaynağının ortaya çıkarılmasında,
  • Aşırı kilo alımlarının ortaya çıkmasında,
  • Uyku problemlerinin nedenlerinin araştırılmasında tiroid testi yapılmaktadır.

Genel olarak koldan alınan kan örnekleriyle yapılan bu test, bebeklerde topuktan alınan kandamlalarıyla gerçekleştirilmektedir. Yetişkinlerde 0,4 mcU/mL ile başlayan değerler yeni doğan çocuklarda 1-39 mcU/mL, çocuklarda ise 0,7-6,4 mcU/mL arasında olmalıdır. Test için ise ilaç konusunda uzman doktorunuzdan destek almanız önemlidir.

Hormon bezi fonksiyon bozukluğu ya da hastalığının, vücudun tüm hücrelerini olumsuz etkileyerek, farklı hastalıklara karşı da savunmasız bırakabileceğini belirten uzmanlar çok sık görülen hormon hastalıkları diyabet ve kalp hastalıklarının kesinlikle dikkate alınması gerektiğini de vurgulamıştır. Kadınlarda, adet düzensizlikleri, ruhsal durum değişiklikleri, sıcak basmaları, uykusuzluk gibi durumların bazen menopozla ilgili olarak düşünülerek, tiroid hastalığının teşhisi gecikebilir.