Testosteron Hormonu Seviyesi Ölçümü İçin Yapılan Test Hakkında Detaylar

Hem erkeklerde hem de kadınlarda bulunan erkeklik hormonu testosteron ölçülmesi hakkında detaylı bilgiler, testin yapıldığı merkezler ve testin yapım aşamaları

Erkeklik Hormonu Nedir?

Erkek hormon değerleri ve erkeklik hormonu testi nerede yapılır sorularına cevap vermeden önce erkeklik hormonu hakkında biraz ön bilgi vermemiz gerekiyor. Erkeklik hormonu değerleri azlığından ve çokluğundan bahsedersek ilgili testlerin neden yapılması gerektiği, nasıl yapılabileceği hakkında detaylar da verebiliriz. Erkeklik hormonunun değerleri azalması için farklı nedenler olabilmektedir, testlerin nerede yapılacağı da önemlidir.

Doğuştan gelen hastalıklar neticesinde de azalabilen erkeklik hormonu genetik sebepler, çeşitli kromozom bozuklukları gibi nedenlerle de oluşabilmektedir. Erkeklik hormonu değerleri neden azalır sorusunun cevabı testislerin çeşitli nedenlere bağlı olarak torbalara inmemesi ve bu inmeyişin sonrasında testislerin tam olarak açılamaması durumu olarak da anlatılabilir. Kısaca özetlememiz gerekirse kişideki yumurtalıkların tam anlamıyla çalışamaması sonrasında erkeklik hormonunda azalma görülecektir.

Erkeklik hormonu değerleri eksikliği ve yüksekliği kişide çeşitli sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Testosteron fazlalığı durumu başlangıç aşamasında erkeklerde cinsel performansta yükselme olarak kendisini gösterse de bu durumun kişideki doğurganlığı etkileyen bir unsur olmadığını söylemeliyiz.

Erkeklerde testosteron değerleri fazla olması penis sertleşmesinde artmaya, erkeklik organı boyunda büyümeye ve cinsel performansın normalden fazla olması gibi durumlara neden oluyor olsa da sperm sayısında azalmaya neden olacağı için kısırlık gibi durumların ortaya çıkabilmesine neden olmaktadır.

Eksikliğinin veya fazlalığının bu denli önemli olduğu konuda erkeklik hormonu testinin testosteron değerleri ve erkek için önemi de haliyle büyüktür.

Erkeklik Hormonu Testi Yapılışı

Kandaki erkeklik hormonu seviyesinin ölçülebilmesi için testosteron testi yapılabilmektedir. Ergenlik döneminin başlamasıyla birlikte salgılanmaya başlayan hormon steroid bir hormon olup hem vücudun gelişmesini sağlamakta hem de cinsel özelliklerin gelişmesini sağlamaktadır. Sperm yapımının da artışına neden olan hormon, vücudun kullarının artmasına ve erkek çocukların seslerinin kalınlaşmasına da neden olmaktadır.

Erkeklerde ilgili testin yapılmasından sonra testosteron seviyesinde düşüklük tespit edildiğinde uzmanların tavsiyesiyle uygulanacak çeşitli yöntemlerle testosteron seviyesinin arttırılması hedeflenebilir. Sağlıklı beslenme, çinko ve D vitamini takviyesi, çok fazla şeker tüketimi yapılıyorsa şeker tüketiminin azalması, kilo vermek ve spor yapmak gibi uygulamalar testosteron seviyesinin arttırılmasında olumlu etkileri olacaktır.

Protein ağırlıklı diyet programlarının uygulanması ve buna bağlı olarak protein ve amino asit takviyelerinin de sağlanması testosteron seviyesinin yükselmesi için olumlu etkileri olacak aktiviteler arasında sayılabilmektedir. Testosteron seviyesinin ölçülmesi için yapılacak tetkiklerin aç karnına yapılması gerekmektedir. Kan testiyle yapılacak olan bu ölçümün ayrıca aksi belirtilmedikçe sabah 8 ve sabah 10 saat aralığında yapılması gerekmektedir. Testosteron testi sayesinde serbest testosteron ve toplam testosteron ölçülmesi sağlanmaktadır.

Bu test yapılırken amaç cinsellikle ilgili bir bölüm hakkında veri elde edilmesi ise seks hormonunun bağlanmasını sağlayan globülin ölçümü de sağlanmalıdır.

Erkeklik Hormonu Yapılma Nedenleri

İlgili test erkeklerde çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan problemlerin sebebinin bulunabilmesi için, kısırlığa neden olan durumların ortaya çıkarılması için, testis tümörlerinin tespit edilmesi için gibi nedenlerle yapılabilmektedir. Testin yapılma nedenleri arasında ayrıca erkeklerde ortaya çıkan kemik erimelerinin sebeplerinin ortaya çıkarılması için, hipotalamus rahatsızlıklarının, hipofiz rahatsızlıklarının belirlenmesinde, kadınlarda düzenli olarak gerçekleşen adet döngülerinde ortaya çıkan problemlerin araştırılması için tercih edilebilmektedir.

Erkeklerde çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan iktidarsızlık durumunun sebeplerinin belirlenmesinde, kişideki cinsel isteksizlik nedenlerinin araştırılmasında, prostat kanserinin tedavi yöntemleri arasında yer alan erkeklik hormonu düşürmeye yarayan ilaçların tedavi aşamasında yararlı olup olmadığının belirlenmesi amacıyla da testosteron testi yapılabilmektedir. Ayrıca bazı durumlarda kadınların seslerinde erkeklere benzer şekilde kalınlaşma, kadınların bazı bölgelerinde erkeklere benzer şekilde kıllanma gibi durumlar da görülebilmektedir. Bu gibi durumlar özellikle kadınlar için rahatsız edici bir hal alabilmektedir. Bu rahatsız edici durumun sebeplerinin araştırılması için kadınlarda da hormon testi yapılabilmektedir.