Hormon Testi aç karnına mı yapılır, tok karnına mı?

Hormon testleri kan tetkikleriyle yapılır ve oldukça başarılı sonuçlar verebilir. Ayrıca birbirinden farklı hormon testi çeşitleri de bulunur. Her hastalığın teşhisi için farklı hormon testleri doktorlar tarafından tercih edilmektedir.

Hormon Testi

Vücudu ciddi anlamda etkileyebilen ve birçok özelliği olan hormonlar için yapılan testler, gerçekçi sonuçlar ortaya çıkarır. Hormonal testler, günümüz tıp teknolojileriyle uygulanan ve birbirinden farklı hastalığın ortaya çıkarılmasında etkili olan uygulamalardır.

Hormon testleri diğer testlere göre çok daha zordur ve maddi anlamda da yüksek meblağlar ile yapılır. Bazı tahlil merkezlerinde rutin bir şekilde yapılabilen testler de bulunur. Tercih edilecek hormon testleri eğer adet sorunlarıyla ilgiliyse, en uygun zaman dilimi seçilecek ve daha iyi sonuçlar alınabilecektir. Bir bayanın adet görmesi yaklaşık 1 aylık dönemde gerçekleştiği için hormonlar da bu sürede farklı değerlerle ortaya çıkabilir.

Bu yüzden kadınların adet gününden 2 gün sonra ya da 5 gün önce hormon testi yaptırması önemlidir.

Hormon Testi Nasıl Yapılır?

Kan tahliliyle beraber yapılan bu testler aç karnına daha net sonuçlar vermektedir. Hormonlar, vücudun işleyişinde çok önemli bir yere sahip olduğu için sinyal molekülleri olarak da adlandırılmaktadır. Vücuttaki pek çok sistemi etkileyen hormonlar, kan testleriyle belirli aşamalardan geçer ve sonuçları birçok hastalığın teşhisinde kullanılır. Sadece tek bir test ile gerçekleşmeyen hormon testlerinde farklı zamanlamalar da tercih edilebilir. Bu durum tamamen uzman doktorun, hastaları tedavi etme sürecinden sonra gerçekleşmektedir.

Hormon testlerinin uygun zaman aralıklarında yapılmaları önemlidir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi kadınların adet dönemlerinin belirli zamanlarında tercih edilmelidir. Günümüz uzmanları hormon testleri için tok karnına değil, aç karnına yapılması gerektiğini savunur. Bu durum testleri doğrudan etkiler ve kan değerlerinin ölçülmesinde de önemli rol oynar. Hormon ilaçları kullanan hastaların da testi yaptırmadan önce doktoruna danışması gerekir.

Hormon Testi Çeşitleri

Hormon testlerinde hastalara birçok teşhis konulabilmektedir. Bunlar AMH, FSH, LH, Testosteron, DHEAS ve Prolaktin testleridir. Şimdi bu kavramlar ile ilgili bilgileri de sizlerle paylaşıyor olacağız.

FSH

Kadınlarda doğum süreciyle beraber yeni hücreler üretilmez ve doğumdan sonra her ay yumurta rezervinde azalmalar yaşanır. FSH hormonu da bu yumurta hücrelerinin gelişimini sağlamaktadır. Genel olarak adet zamanın ilk günlerinde FSH hormon ölçümü yapılabilir ve yumurtalıkta ortaya çıkacak hastalıklar teşhis edilebilir.

AMH

AMH hormon testleri, adet gününün herhangi bir zamanında yapılabilmektedir. Bu testlerin amacı ise yumurtalıkların kapasitesinin net bir şekilde belirlenmesidir.

LH

Yumurtlamayı gerçekleştirdiğin bilinen LH hormonu, temel hormon olarak bilinmektedir. Başlangıç değeri 1’den büyük olan bu hormonun 2,5’ten büyük olması durumunda polikistik over sendromu yaşanabilir.

Testosteron

Erkeklik hormonu olan testosteron, polikistik over sendromu olan kadınlarda ve adet düzensizliği olanlarda yüksek oranda çıkabilir. Testosteron hormonu testiyle hastalığın teşhisi konulabilmektedir.

Prolaktin

Kadınlardaki süt salınımlarında prolaktin hormonunun yüksekliği kontrol edilir ve hamileliği engelleyen bir durum olarak bilinir. Ayrıca tiriod bezlerinin az çalışması durumunda prolaktin hormon seviyesinde artış gözlenebilir.

DHEAS

Bir erkeklik hormonu olan DHEAS, böbrek üstü bezlerden salgılanır. Kadınların aşırı tüylenme sorunlarında bu hormonun değerleri de yüksek çıkar.

Bu testlerin yanında tiroid ve kortizon hormon testleri de bulunmaktadır. Tiroid hormon testi için herhangi bir zaman aralığı bulunmaz ve gün içerisinde yapılabilir. Ancak uzmanlar bu test için en iyi zamanın sabah aç karnına olabileceğini belirtmektedir. Günümüzde en iyi test sonuçları da aç karnına yapılan test sonuçlarıdır. Kortizon testleri ise genelde sabah 8 buçuk ile 9 arasında yapılır. Uzman doktorlar bu konuyla ilgili de hastalarını bilinçlendirmeye devam eder.