Hormonlar İle Alakalı Testler Hangi Bölümlerde Nasıl Yapılmaktadır?

Hormonlarda oluşan sorunlardan kaynaklı olarak ilk olarak dahiliye bölümüne gidilmelidir. Dahiliye bölümünde yapılacak olan muayene sonrasında doktorun yönlendirmesi ile endokrinoloji bölümüne de gidilebilir.

Hormon Testi İçin Hangi Bölümde Gidilmeli

Hormon testi çeşitleri içinde en çok tiroid hormonu testi yapılır. Diğer hormon testlerine göre daha sık şekilde yapılan bu testler için kan vermek yeterlidir. Hormonlar vücut dengesini sağlayan etkilere sahip olduğu için değerlerinin düzgün olması oldukça önemlidir. Hormonal anlamda sorunları olan kişilerin ilk olarak hastanede dâhiliye bölümüne başvurmalıdır. Nerede olduğunu ve nasıl randevu alacağını ise bankodan yardım alarak halledebilirler.

Dâhiliye uzmanında yapılan muayene sonucunda doktor gerekli görürse endokrinoloji servisine yönlendirme yapılır. Hastanelerin bazılarında ise hormon testi ile alakalı olarak ve tedavi sürecinde ilk olarak endokrinoloji servisine muayene olunabilmektedir. Hormon eksikliği ya da fazlalığı belli başlı belirtiler ile ortaya çıktığı için ilk olarak dâhiliye uzmanına başvurmak ve sonrasında gerekli yönlendirme ile belli bölümlerde muayene olmak daha uygun olacaktır.

Endokrinoloji bölümü uzman doktorun gerekli gördüğü ve istediği testler ve tahlilleri yapar. Doktorun istediği tahliller arasında hastaların kemik yaşlarını kontrol etmek sol elin röntgeni de çekilir. Hasta kişi bayan ise yumurtalık yansılanım çekimi de yapılmalıdır.

Yapılacak tahliller ve çekilecek röntgenler sonrasında herhangi bir sonuç elde edilmemişse daha detaylı olan testlerin yapılması istenir. Bu testler gelişen teknoloji sayesinde artık her hastanede kolay bir şekilde yapılmaktadır.

Endokrinoloji Bölümü İçin Başvurular Kimler Tarafından Yapılır?

Dünyada ve ülkemiz hormon konusunda hizmet veren endokrinoloji bölümlerine başvuran ve detaylı şekilde testler ve tahliller yaptıran birçok kişi bulunmaktadır. Yapılan bir araştırmaya göre endokrinoloji bölümüne hormon testleri konusunda en çok başvuran kişiler arasında erken ergenliğe giren kişiler yer almaktadır. Erken ergenlik girmeye sebep olan hormon bozukluklarının en büyük sebebi beslenme düzensizlikleri ve yanlış beslenme alışkanlıklarıdır.

Özellikle küçük yaşlarda tüketilmeye başlanan cips, kola, asitli içecekler ve çikolata gibi işlenmiş olan besinlerin fazlasıyla tüketilmesi sonucunda ergenlik yaşı 5 yaşlara kadar düşmüştür. Kız çocuklarda meme sertleşmesi olarak ortaya çıkan erken dönem ergenlik erkek çocuklarda ise cinselliğe olan ilginin artmasına sebep olmaktadır. Hormon ile alakalı sıkıntılar yaşamamak adına bebeklikten itibaren hem çocukların beslenmesine hem de yetişkinlerin kendi beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir.

Beslenme alışkanlıkları ve düzeni sağlık ile alakalı oluşabilecek olan her türlü sorunun önüne geçecektir. Bu sorunları yaşamamak adına kişilerin genel sağlık durumuna her daim dikkat etmesi gerekmektedir.

Hormon Bozukluklar Nasıl Oluşur?

Beyin, döl yatağı, testisler ve yumurtalıklarda oluşabilecek olan herhangi bir sorunun yaşanmasından kaynaklı olarak hormon bozuklukları meydana gelmektedir. Hormonlar ile alakalı olan bozukluklar genetik olan nedenlerden, yumurtalıklarda ya da testislerde oluşabilen tümörlerden ya da beyinde oluşabilecek olan sorunlardan kaynaklanabilir.

Bu sorunlardan kaynaklı olarak ortaya çıkan belirtiler her daim dikkate alınmalı ve uzmana başvurulmalıdır. Sağlık açısından ortaya koyulacak olan erken tanı tedavi konusunda oldukça büyük başarıların yaşanmasına olanak sağlayacaktır. Erken tanı tedavisi zor olan hastalıklarında önüne geçilmesini sağlar.

Oluşan hormon bozuklukları sonrasında doktorun verdiği ilaçlar ve söyledikleri detayların hepsi yapılmalıdır. İlaçların düzenli şekilde kullanılması, aksatılmaması ve detayların atlanmadan yapılması gerekir. burada önemli olan tedavi sürecinin dikkate alınması ve önemsenmesidir. Önemseme hastalığın tedavisi konusunda bulunan sürecinin daha başarılı şekilde geçmesini sağlayacaktır. Bu süreç insanların yaşamlarını daha sağlıklı ve daha mutlu geçirmesi için oldukça önemli olan bir detaydır.