Hormon Tahlilleri Ne İçin Yapılır? Ne Zaman Yapılır?

Vücutta çok önemli görevleri bulunan, kişinin fizyolojisinin yanı sıra ruhsal halini dahi etkileyen önemli etkendir. Hormon değerleri düşük ya da yüksek olan kişilerde ciddi boyutlara ulaşabilecek rahatsızlıklar gözlemlenmektedir.

Hormon Tahlilleri

Vücutta çok önemli görevleri bulunan, kişinin fizyolojisinin yanı sıra ruhsal halini dahi etkileyen önemli etkendir. Hormon değerleri düşük ya da yüksek olan kişilerde ciddi boyutlara ulaşabilecek rahatsızlıklar gözlemlenmektedir. Fakat tedavisi son derecede kolay bir sorundur.

Kan testleri ile yapılmakta olan hormon testleri sonucu neticesinde rahatsızlıkların tanısı ve hastalıkların izleyişi gerçekleştirilebilir. Bu testi sanılanın aksine bir taneden oluşmaz. Birden çok kanda tahlili oluşur. Bu yapılacak öbür testlere nazaran çok daha zor olduğu için, daha pahalıdır. Sıradan rutin hormon testleri her merkezde, sonuçları hastanelerde yaptırabilir, özel testleri ise daha az hastanede yaptırabilirsiniz. Bu testlerin hepsi devlet hastanesinde yapılabilir. Fakat özel hastanelerin bazıları bu testleri sonuçları karşılayamaz. Hormon testi yapılacağı sebebe göre en uygun dönemde yapılması gerekmektedir. Yani regl döngüsü ile alakalı ise, en doğru vakitte sonuçları yapılır.

Bu testleri doğruluğunu etkiler. Bir aylık regl döngüsünde kadının hormonsal düzenleri sık sık değişiklik gösterir. Bu durum için en iyi vakit olan regl dönemin ilk başlangıcından sonraki 2. gün ila 5. gün arasında bu testlerin nasıl yapılması en iyi yoldur.

Hormon Tahlilleri Ne İçin Yapılır?

Hormon tahlili standart bir testtir. Günde tükettiğiniz gıdaları teste giderken tüketmemeniz gerekmektedir. Bu hususlar dışında, örneğin prolaktin hormonu sonucu değerlerine bakılması gerekiyor ise, regli ile ilgili olduğu için belirli döngülerin zamanlarında yapılması gerekir. Bu yapılacak olan testin özelliklerinden ötürü bir gün öncesinde cinsel münasebette nasıl bulunulmamalı, internetten okuma yaparak öncesinde nasıl bilgi alınılmalı. Okuma sayesinde nasıl daha sağlıklı bir şekilde gidebilir, gibi hususlarda nasıl önlem alacağınıza bakabilirsiniz.

Tiroit değerlerine bakılacak ise, bunun gerçekleşmesi için nasıl uygun bir vakit yoktur. Herhangi bir zaman içerisinde de yapılabilir. Yalnızca aç karnına olunması gerektiği için, sabah erken vakitlerde yapılması daha iyidir. Kortizon ölçümü yapılacak ise, bu testin sonuçları gün içerisinde çıkacaktır. Testi ise sabah 8 : 30 ila 9:00 arasında yapılmalıdır.

Hormon tahlili ile yapılabilecek başlıca testler şunlardır:

  • AMH : Regl döngülerinde herhangi bir günde yapılabilir. AMH hormon testi sayesinde kadınlarda yumurtalık işleyişini diğer testlere nazaran çok daha iyi  sonuçlar ile belirlenir. Diğer testlerle de görülebilmesine karşın, bu testte daha kesin sonuç vermektedir. Hormon testi tahlili sonucuna göre belirlenmiş olan oranlar 1 ng / ml den düşük ise yumurtalıkta olması gereken hormonların düşük olduğunu gösterir.
  • FSH : Kadınlarda  doğum yapılması ile birlikte hemen yeni yumurta hücreleri üretilemez. Bu sebep ile doğum yapılmasının ardından her altı ayda bir yumurta sayılarında ciddi bir azalma meydana gelir. FSH hormonu testi sayesinde, yumurtalık sayıları net olarak gözlemlenebilir. Alınmış olan değer 12 mlU / ML ve üzerinde olur ise, yumurtalık sayısında sorun olduğu ya da iyi olmayan yumurtalık sonuçları şeklinde bir yorum yapılabilir.

Hormon Tahlilleri Ne Zaman Yapılır?

Hormon tahlilleri ihmal edilmemesi gereken bir husustur. Hormon bozuklukları ciddi bir soruna sebebiyet verebilir. Tedavisi çok kolay olmak ile birlikte, tedavi edilmemesi durumunda büyük sıkıntılara yol açar. Toplar damardan alınan bir tüp kanı gözlemleyip bir gün içerisinde sonucunu size vereceklerdir.  Ücretleri ise özel hastanelerde anlaşmalı olduğu kuruma göre değişkenlik gösterir. Sonucu aynı günde çıkar. Doktorunuzun ekranından aynı günde çıkar sonucu görebilirsiniz.

Genellik ile sabah saatlerinde yapılır sonuçları aynı günde çıkar. Sonuçları aldıktan sonra  gıda tüketebilirsiniz. Fakat test çıkar kadar aç karna olmanız gerekir. Sonucu göre doktorunuzun verdiği reçeteye ek olarak, doğal gıdalar ile sağlıklı beslenip bu iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.